Kaip skaitmeninių naujienų amžiuje transformuojasi netikros naujienos ir kas palaiko dezinformaciją? Kokio tipo netikrų naujienų naratyvai cirkuliuoja viešojoje erdvėje? Kaip juos atpažinti ir profesionaliai reaguoti? Kaip tapti atspariems melui?
Į šiuos ir kitus klausimus gruodžio 8 d. įvykusiame nuotoliniame renginyje siekė atsakyti jungtinė Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) mokslininkų, žiniasklaidos profesionalų ir nevyriausybinių organizacijų atstovų komanda, susibūrusi į projektą DIGIRES, kurio tikslas – per 2022 metus išvystyti vienintelį tokio tipo Baltijos šalyse skaitmeninio atsparumo tyrimų centrą.
„Suvienydami žiniasklaidos, akademinių institucijų, nevyriausybinių organizacijų pastangas, siekiame pateikti kompleksinį vaizdinį apie dezinformaciją Baltijos regione. Vienas iš ambicingų DIGIRES tikslų – suburti stiprų asocijuotų partnerių tinklą, jo veiklas jau dabar palaiko ir remia Suomijos, Latvijos, JAV tyrėjai, tarptautinės (UNESCO) ir šalies organizacijos“, – teigia viena projekto sumanytojų, VDU Viešosios komunikacijos katedros profesorė dr. Auksė Balčytienė.
Pasak mokslininkės, iššūkiai, kuriuos patiria šiandienos visuomenė, yra kur kas sudėtingesni, nei manyta. „Globalaus atšilimo, skaitmenizacijos, ekonominės sąmonės virsmo, nelygybių ir kitų socialinių transformacijų iššauktos problemos reikalauja visa apimančio profesionalaus požiūrio ir išjaustų sprendimų. Dezinformacijai nepavaldžios valstybių sienos. Išvengti manipuliacijų darosi ypač sunku, nes jos pasėja abejones, o tai esmingai pažeidžia vidinės ramybės jauseną ir griauna pasitikėjimą tarp žmonių grupių. Dezinformacija mokslininkams nėra naujas reiškinys, bet šiuolaikinė pasaulio politika ir globalių informacinių technologijų inžinerijos būklė reikalauja unikalių ir integralių prieigų. O tai sukurti pajėgūs tik atviri profesionalų konsorciumai, kokiu ir sieks tapti DIGIRES tyrimų centras“, – pabrėžia prof. A. Balčytienė.
DIGIRES yra bendra akademinės bendruomenės, žiniasklaidos organizacijų ir nepriklausomų žurnalistų iniciatyva, skirta dezinformacijos veiklai Lietuvoje ir už jos ribų aptikti, analizuoti ir užkardyti. Ilgalaikis DIGIRES tikslas yra išaugti į tyrimų centrą, kuriame visuomenės skaitmeninio atsparumo didinimo linkme bendrai dirbtų aukštos kvalifikacijos ekspertų komanda, plačiai įsitrauktų žiniasklaida ir nepriklausomi žurnalistai, mokslo bendruomenė ir visuomenės atstovai.
„Naujienų portalas „Delfi“ dezinformacijos sklaidą pradėjo stebėti, analizuoti, su jos dekonstravimu susijusius projektus vykdyti prieš daugiau, kaip 5-erius metus: įsteigėme faktų tikrinimo departamentą, nuolat kuriame turinį, paneigiantį populiariausius dezinformacijos mitus ir specialiai skleidžiamus manipuliacinius naratyvus, kuriame TV laidas, įvairius įrankius, padedančius skaitytojams atskirti tiesą nuo melo. Pastangos duoda rezultatus, tačiau šiuo metu iššūkiai tokie dideli, kad individualių pastangų nebepakanka ir matome didelį poreikį vienyti jėgas, kad drauge su mokslininkais rastume dar efektyvesnių metodų šviesti visuomenę bei didinti jos narių skaitmeninį atsparumą“, – sako bendrovės „Delfi“ Verslo vystymo vadovė Ieva Ivanauskaitė.
Gruodžio mėnesį virtualioje erdvėje vykusiame DIGIRES centro pristatymo renginyje akademinės bendruomenės, žiniasklaidos ir nevyriausybinių organizacijų atstovai, taip pat šiomis temomis besidomintys visuomenės nariai pasidalino idėjomis ir mintimis, kaip ieškoti sprendimų, kad galėtume efektyviau kovoti su dezinformacija.
„Pandemijos laikas tapo tiesiog rojumi dezinformacijos sklaidai . Žmonės daug laiko praleido namuose, naršydami internete, kur tiesiog išsikerojo įvairios sąmokslo teorijos, melas, manipuliacijos. Tačiau 2014 m. karo Ukrainoje akivaizdoje atsiradusi visuomeninė „elfų“ iniciatyva parodė, kad stiprūs esame tik kartu, todėl labai sveikintinas DIGIRES centro užmojis apjungti mokslininkus, žurnalistus, valstybines institucijas, savanorius, kurie drauge padės Lietuvos visuomenei kovoti su pakankamai bjauriu dezinformacijos reiškiniu“, – sako vienas „elfų“ iniciatyvos sumanytojų Giedrius Sakalauskas.
Renginyje dalyvavo ir pasisakė Tenesio universiteto (JAV) profesorius emeritas Peter Gross, kuris yra ir DIGIRES projekto patarėjų tarybos narys, Europos Parlamento narė Rasa Juknevičienė, Lietuvos kariuomenės Strateginės komunikacijos departamento vadovas Gintaras Koryzna, „Delfi“ žurnalistas Vaidas Saldžiūnas, DIGIRES projekto partneriai, regioninio laikraščio „Tauragės kurjeris“ redaktorė Ramunė Ramanauskienė, žurnalistė Kauno regione Brigita Sabaliauskaitė, NVO „Media4Change“ projektų vadovė Neringa Jurčiukonytė, Kultūros viceministras Vygintas Gasparavičius, Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos viršininko pavaduotojas ugdymui Eugenijus Lastauskas, Vilniaus Universiteto Kauno fakulteto dekanas Kęstutis Driaunys, kiti žiniasklaidos bei visuomenės atstovai.
Renginio vaizdo įrašą galite peržiūrėti čia
DIGIRES projektą Lietuvoje vykdo Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) PMDF Viešosios komunikacijos katedra kartu su didžiuoju partneriu naujienų portalu „Delfi“. Mažieji projekto partneriai: regioninis laikraštis „Tauragės kurjeris“, žurnalistė Kauno regione Brigita Sabaliauskaitė, NVO „Media4Change“. DIGIRES yra iš dalies finansuojamas Europos Komisijos.