Grįžti Brigita, vasario, 22 2022

JAV profesorius Peter Gross: „Dezinformacija gali paveikti mus visus“

„Rusijos ir Kinijos skleidžiama dezinformacija išsiskiria tuo, jog gali paveikti mus visus, net ir esančius čia, Jungtinėse Amerikos Valstijose“,  – DIGIRES pristatymo renginio metu teigė Ajovos universiteto (JAV) profesorius emeritas Peter Gross, kuris yra ir projekto patarėjų tarybos narys. P. Gross domėjimosi – Rusijos regione ir už jo ribų vykdomas informacinis karas ir dezinformacijos poveikis valstybėms ir visuomenėms.

Daugiau nei 40 m. dėstymo patirtį turintis akademikas pabrėžė, jog tai labai įdomi, mus visus liečianti sritis.

„Ši sritis išskirtinė tuo, jog gali paveikti mus visus, net ir esančius čia, Jungtinėse Amerikos Valstijose, nepaisant to, jog geografiškai esame labai toli. Dezinformacija nuolat plinta ir kelia vis daugiau iššūkių. Rusijos ar Kinijos skleidžiama dezinformacija pasižymi tuo, jog šios šalys turi konkrečią darbotvarkę, kaip skleisti melagingą informaciją – naudojamos tam tikros temos, kurios yra nuolat eskaluojamos, pasitelkiami įvairūs taktiniai ir strateginiai žingsniai: skleidžiama melaginga informacija jautriomis pandemijos valdymo, demokratinio ar ekonominio nestabilumo, diplomatinių santykių temomis. Tai yra nuolat besitęsiantis įvykis”, – pastebėjo prof. P. Gross.

Anot eksperto, tuo pačiu metu stebime išryškėjant ir naujas temas, kurias Rusija ir Kinija puikiai išnaudoja siekdamos pateisinti tam tikrus strateginius tikslus. „Pavyzdžiui, jau kurį laiką besitęsianti migrantų krizė Centrinėje Rytų Europoje, dėl kurios atsiradimo kaltė verčiama Europos Sąjungai. Tuo pačiu metu ES kaltinama destabilizuojanti padėtį Baltarusijoje ir Rusijoje, o Lenkija – provokacijomis dėl prieš migrantus nukreipto smurto”, – Rusijos ir Kinijos skleidžiamai propagandai būdingą tematiką apibūdino profesorius.

Prof. P. Gross įsitikinimu, dezinformacijos kontekste pasaulyje vykstančiais įvykiais galima lengvai manipuliuoti, siekiant pateisinti savo tikslus. „Kaip pavyzdį, galiu pasitelkti Moldovos atvejį, kuomet Moldovos prezidento rinkimus laimėjo provakarietiškų pažiūrų Maja Sandu. Tai, jog Moldova ir, žinoma, Ukraina vis labiau sprūsta iš jos įtakos zonos, ir net gali prisijungti prie NATO, Rusijai kelia didelį susirūpinimą. Pasitelkiant būtent tokią strategiją, visuomenėje skleidžiamos tam tikros baimės, visuomenė yra supriešinama, siekiama sukelti paprastų piliečių nepasitikėjimą politiniais lyderiais ir pan.”, – dezinformacijos keliamas grėsmes akcentavo profesorius.

Vis dėl to, norint išvengti informacinio karo, pasak prof. P. Gross, visų pirma, yra svarbu pasitelkti švietimą ne tik studentų, bet ir politikų, ekonominių, kultūrinių, socialinių institucijų atstovų tarpe, bei visuomeniniu mastu. „Norint tai įgyvendinti yra būtinas visų šių institucijų: mokyklų, universitetų, nevyriausybinių organizacijų, sociokultūrinių institucijų ir, žinoma, žiniasklaidos įsitraukimas į bendrą procesą. Galiausiai, siekiant išvengti informacinių karų, svarbu nepamiršti visa šį procesą koordinuoti”, – skaitmeninio raštingumo svarbą DIGIRES projekto pristatymo renginio dalyviams pabrėžė ekspertas iš JAV.