Grįžti 2022 11 24

Platina Kremliaus propagandos žinutes apie JAV „biologines laboratorijas“

Teiginiai

Vaizdo įraše išsakomi tokie teiginiai [kalba netaisyta, – aut. past.]: „Amerikiečiai mus visose respublikose apsupo biologinėmis laboratorijomis. Iš pradžių jie gali sukelti endeminius virusus, kurie sunaikina gyvulius ir kenkia žemės ūkiui. Štai afrikinis kiaulių maras yra žmogaus sukeltas, galiu papasakoti apie tai su visomis detalėmis“.

Verdiktas

Įraše nepateikiama jokių įrodymų apie tariamas JAV bioginklų laboratorijas Europoje, o tai taip pat atitinka Kremliaus propagandos žinutes. Taip pat, afrikinio kiaulių maro kilmė yra natūrali, todėl galima teigti, kad įrašu platinama melaginga informacija.

Melo detektoriaus komentaras

Kremliaus propagandoje dažnai aptinkamos žinutės apie tariamas slaptas JAV bioginklų laboratorijas Europoje. Jos platinamos ir Lietuvoje per asmenis, kurie gerai žinomi dėl skleidžiamo Kremliaus ruporų melo.

Sąmokslo teorija apie bioginklų laboratorijas Ukrainoje pradėta itin aktyviai platinti šių metų kovo mėn., prasidėjus Rusijos karui Ukrainoje. Rusijos pareigūnai, be jokių įrodymų, nuolat teigė, kad JAV Ukrainoje turi slaptų laboratorijų, kuriose kuria biologinius ginklus. Ši teorija jau daug kartų išnarpliota ir paneigta daugybės skirtingų žiniasklaidos kanalų, o kartu ir su dezinformacija kovojančių nevyriausybinių organizacijų.

„Wilson Center“ teigimu, tokie nepagrįsti Rusijos platinami kaltinimai primena KGB propagandą, naudotą Šaltojo Karo metu. Tik dabar šią sąmokslo teoriją padeda skleisti modernios priemonės – „Twitter“ botai ir vadinamosios „trolių fermos“.

Svarbu pabrėžti, kad Rusija, be skambių teiginių, niekada nepateikė jokių įrodymų, kad tokios laboratorijos iš tiesų egzistuoja.

Kalbant apie antrą teiginį – apie afrikinį kiaulių marą, tai yra užkrečiama virusinė infekcija, kurią sukeliantis virusas klasifikuojamas kaip Asfarviridae.

Pirmą kartą ši liga užfiksuota XX a. pradžioje Rytų Afrikoje, kaip sukelianti didelį mirtingumą tarp naminių kiaulių. Vėliau liga išplito kituose žemynuose. Manoma, kad šią ligą platina laukiniai šernai. Nėra jokių įrodymų apie dirbtinę viruso Asfarviridae kilmę.