Grįžti 2022 12 13

Platina iškarpytą interviu su JAV veteranu, treniruojančiu Ukrainos karius, siekdami įtikinti, kad jis baisisi ukrainiečiais

Socialinių tinklų vartotojai dalinasi iškarpytu interviu su į pensiją išėjusiu amerikiečių jūrų pėstininku Andrew Milburnu, kuris savanoriavo Ukrainoje, apmokė vietos karius ir subūrė „Mocarto grupę“. Iš daugiau nei 2 val. trukmės interviu su vyru iškirptos kiek daugiau nei 2 min., kurių metu jis Ukrainos visuomenę vadina sumauta ir korumpuota ir kalba apie karių vykdomus žiaurumus. Nors iš šios iškarpos gali pasirodyti, kad vyras nepalaiko ukrainiečių ir jais baisisi, išklausius visą interviu akivaizdu, kad A. Milburnas galvoje turėjo visai ne tai.

 

Teiginiai

Žinutė socialiniuose tinkluose: „Po kelių mėnesių Ukrainos ginkluotųjų pajėgų karių mokymų į pensiją išėjęs pulkininkas Andrew Milburnas iš padalinio „Mocart”“: „Ukraina yra korumpuota, „trenkta“ visuomenė, valdoma „trenktų“ žmonių. Ukrainos kariai žudo pasidavusius vyrus, vykdo žiaurumus.“ (ČIA).

Verdiktas

Iškirptomis ilgos trukmės (2 val. 14 min.) interviu ištraukomis siekiama įtikinti žiūrovus esą Ukrainos karius treniruojantis JAV veteranas Andrew Milburnas galutinai nusivylė ukrainiečiais, jų kariuomene, kuria baisisi dėl vykdomų žiaurumų, tačiau tai nėra tiesa. Interviu A. Milburnas labai atvirai aptaria tamsiąsias ir šviesiąsias savo darbo Ukrainoje puses, negaili kritikos Ukrainos vyriausybei, tačiau žavisi ukrainiečių ryžtu ir drąsa. Pripažįsta matęs kai kurių ukrainiečių dalinių vykdytus žiaurumus, kai nužudomi į nelaisvę patekę rusų kariai, tačiau taip pat paaiškina edukuojantis Ukrainos pajėgas, kaip turi būti kariaujama ir kad tokių dalykų daryti negalima. Vis dėlto, A. Milburno teigimu, dauguma ukrainiečių dalinių žino kaip elgtis su rusų belaisviais ir kaip juos apklausti.

Melo detektoriaus komentaras

Šių metų kovo mėnesį į karo draskomą Ukrainą atvyko į pensiją išėjęs amerikiečių karo veteranas Andrew Milburnas. Iš pradžių ketinęs tik rašyti apie įvykius Ukrainoje vyras greitai suprato, kad pasyvus stebėjimas jam neatneša pasitenkinimo, todėl nusprendė aktyviai įsilieti į pagalbos Ukrainos kariuomenei tiekimą. Taip gimė A. Milburno įkurta „Mocarto grupė“ – britų ir amerikiečių karo veteranų suformuotas dalinys, kurio tikslas – ukrainiečių karių aprūpinimas ir pajėgumų didinimas, karių apmokymas, humanitarinė ir sveikatos pagalba nukentėjusiems nuo karo žmonėms. A. Milburnas viešai ne kartą kritikavo santūrią JAV laikyseną karo Ukrainoje atžvilgiu ir pasisakė už stipresnį Ukrainos apginklavimą modernesniais ginklais, kad kariams būtų lengviau kovoti su agresoriaus pajėgomis.

„Mocarto grupės“ pavadinimas gimė kaip atsvara liūdnai pagarsėjusiai Rusijos „Vagnerio grupei“.

Šių metų lapkritį A. Milburnas davė interviu „The Team House“ tinklalaidės kūrėjams, kuris lapkričio 9 d. buvo patalpintas „Youtube“ paskyroje. Vėliau 2 val. 14 min. trukmės interviu buvo iškarpytas ir socialiniuose tinkluose paskleistas sumontuotas 2 min. 19 s. trukmės siužetas. Jame A. Milburnas girdimas sakant, kad Ukrainos visuomenė yra korumpuota ir sumauta, o ukrainiečių kariai žudo pasidavusius rusų karius ir vykdo karo žiaurumus.

Nors visi šie siužete girdimi žodžiai iš tiesų yra interviu dalis, tam, kad pavyktų teisingai įvertinti A. Milburno išsakytas mintis, reikia peržiūrėti visą interviu įrašą. Amerikiečių veteranas iš tiesų negaili kritikos Ukrainos korumpuotai Ukrainos vyriausybei, biurokratijai, kariuomenei ir netgi prisipažįsta, kad „nėra didelis Ukrainos fanas“, tačiau taip pat paaiškina, kad jam „labai rūpi Ukrainos žmonės, Ukrainos kariai“, patikina dirbdamas Ukrainoje turįs tikslą ir jaučiantis prasmę (ČIA).

Interviu karių mokytojas ne kartą užsimena apie Ukrainos civilių drąsą, pasiryžimą kautis už savo šalį ir ja žavisi, pabrėždamas, kad kartais civiliai netgi kaunasi geriau už profesionalius karius [aut. past. – 17:34 min.]. Tačiau už kelių minučių A. Milburnas ima kalbėti ir apie sunkumus, su kuriais susiduria – kartais išlendančiu sovietiniu mentalitetu, kurį sudėtinga įveikti, biurokratiniais pančiais, su kuriais susiduria į Ukrainą atvykstantys savanoriai iš kitų šalių.

Kalbėdamas apie Ukrainos karių apmokymą A. Milburnas pripažįsta iš ukrainiečių matęs vaizdų, kuriuose matomi nužudomi Rusijos kariai (ČIA) ir tuoj pat paaiškina mokantis šalies ginkluotąsias pajėgas, kokios yra mūšio taisyklės, kad taip elgtis negalima bei priduria, kad kareivių elgesys su paimtaisiais į nelaisvę skirtinguose padaliniuose dažnai skiriasi (ČIA).

„Dažniausiai, galiu pasakyti, jie nevykdo žiaurumų. Daliniai, su kuriais mes dirbame, yra labai profesionalūs tame, kaip jie apklausia Rusijos kareivius, bet aš noriu, kad žmonės suprastų, kad mums, „Mocarto grupei“, niekada nešautų į galvą sakyti, kad taip, ką padarysi. Kai tik pamatome vaizdo įrašą, kuriame žudomi Rusijos belaisviai ar ką nors panašaus, mes sakome, „vaikinai, mes einame į kitą dalinį““.

Vėliau A. Milburnas pripažįsta, kad šiuo metu Ukrainoje vykstantis karas yra labai asmeniškas, todėl, nors treneriams pavyksta atsiriboti, mūšio lauke esantiems kareiviams, kurie rūpinasi dėl savo šeimos saugumo, viskas yra žymiai sudėtingiau (ČIA).

Galiausiai veteranas reziumuoja prisidedantis prie Ukrainos pajėgų stiprinimo ne todėl, kad idealizuoja Ukrainą ar prie kuprinės nešiojasi prisegtą Ukrainos vėliavėlę, o todėl, kad, jo nuomone, XXI a. tokie žmonės kaip Putinas tiesiog negali turėti šanso daryti ką užsimanę, todėl karą Ukrainoje jis regi kaip karą už tiesą (ČIA).

Vertinant visą interviu galima pastebėti, kad A. Milburnas apie patirtį Ukrainoje kalba labai atvirai ir žemiškai, jis nevengia išsakyti pastebėtų blogų ir taisytinų dalykų bei neberia nereikalingos panegirikos. Jam tai yra karas už teisingumą, todėl, kad būtina sustabdyti tokius diktatorius kaip Putinas, o ne už konkrečią šalį ir jos interesus. Kartu A. Milburnas tvirtina matantis prasmę savo veikloje Ukrainoje ir besižavintis ukrainiečių drąsą priešinantis Rusijos agresijai.

Socialiniuose tinkluose išplatintos interviu iškarpos neleidžia tinkamai įvertinti A. Milburno išsakytų minčių, jomis žiūrovai manipuliuojami įtikėti, kad veteranas nusivylė Ukraina ir ukrainiečiais, nors iš tiesų taip nėra. Ši technika, kai iš viso vaizdo įrašo, straipsnio ar kito medijų produkto atrenkamos tik tos dalys, kurios pagrįstų iš anksto susigalvotą nuostatą vadinama „vyšniavimu“ (angl. cherry picking). Atrenkant tik tam tikrus teiginius iškreipiamas turiniui būtinas suprasti kontekstas, o tokį medijų produktą vartojantys žmonės viliojami įtikėti klaidinančiais teiginiais.