Grįžti 2022 05 31

Pašauto drono „Bayraktar“ nuotrauką klaidingai sieja su įvykiais Ukrainoje

Socialiniuose tinkluose paviešinta numušto drono nuotrauka, siejant ją su šiuo metu Ukrainoje vykstančiu karu. Iš tiesų, nuotrauka buvo nufotografuota visai kitame žemyne.

„Facebook“ socialiame tinkle paviešintame įraše menkinamos garsiųjų Turkijos dronų „Bayraktar“ galimybės, tvirtinant, esą juos itin lengvai numuša Rusijos priešlėktuvinių raketų sistemos. Be to, įvardijamas ir skaičius, kiek, esą, nuo karo pradžios vasario 24 d. iš viso jau buvo numušta šių bepiločių orlaivių. Šalia pranešimo pridedama ir numušto drono nuotrauka, tačiau, kaip „Melo detektoriui“ pavyko išsiaiškinti, ji nėra susijusi su Ukrainoje vykstančiu karu.

Nepriklausomai patikrinti karo Ukrainoje metu numuštų dronų „Bayraktar“ skaičiaus neįmanoma, tačiau aišku, kad pirminis tokios naujienos šaltinis – valstybinė Rusijos naujienų agentūra „RIA Novosti“, transliuojanti tik Kremliui palankią ir nebūtinai teisingą informaciją. Vėliau tą pačią žinutę paviešino ir Sirijos valstybinė naujienų agentūra „SANA“.

Vis dėlto, pateikta drono nuotrauka nėra susijusi su Ukrainoje vykstančiu karu.

Atlikus atvirkštinę atvaizdų paiešką galima rasti publikaciją „Aviacionline“ portale, kurioje buvo panaudotas tas pats kadras. Straipsnyje nurodoma, kad jame pavaizduotas „Bayraktar TB-2” dronas, pašautas virš Libijos.

Šio drono nuotrauka buvo panaudota ir dar keliose publikacijose, paviešintose skirtinguose portaluose. Pavyzdžiui, portale „WeapoNews“ atvaizdas panaudotas 2019 m. gruodžio 14 d. patalpintame straipsnyje šalia analizuojamos nuotraukos pridėta ir dar viena, nufotografuota kitu kampu.

Tą pačią dieną nuotrauką paviešino ir itališkas portalas „Analisi Difesa“. Čia pateiktoje publikacijoje nurodoma daugiau detalių, kada ir kur buvo numuštas dronas. Paaiškėjo, kad turkišką droną numušė Libijos nacionalinės armijos pajėgos, vadovaujamos generolo Khalifa Haftaro, vykstant mūšiui į pietus nuo Tripolio. Dronas buvo pašautas virš Ain Zara miesto Libijoje. Čia svarbu pažymėti, kad Libijoje mūšiai vyko tarp dviejų valdžios nepasidalijančių vyriausybių – Libijos nacionalinės armijos, kontroliavusios šalies rytinę dalį ir Nacionalinio susitarimo vyriausybės, kontroliavusios šalies Vakarus.

Išvados

Nuotraukoje matomas numuštas dronas nėra susijęs su šiuo metu Ukrainoje vykstančiu karu. Tai – 2019 m. Libijos nacionalinės armijos virš Ain Zara miesto numuštas „Bayraktar TB-2” dronas.