Socialiniuose tinkluose pasidalintas pranešimas apie pro „Wizzair“ lėktuvo langą nufilmuotus sprogimus Ukrainoje pakurstė interneto vartotojų nerimą esą virš karo zonos pradėjo skraidyti civiliai lėktuvai, tačiau šiems įtarimams nėra pagrindo.
Žinutė socialiniuose tinkluose (ČIA): kodėl civiliai lėktuvai skraido virš karo zonos? Kas atsakys, jei kažkuri pusė pataikys į lėktuvą?
Vaizdai, kaip į Ukrainos teritoriją krenta raketos buvo nufilmuoti „Wizzair“ lėktuvui skrendant virš Moldovos. Nuo 2022 m. vasario 24 d. Ukrainos oro erdvė dėl Rusijos pradėtos invazijos į šalį yra uždaryta civiliams lėktuvams, kaip ir nemaža dalis oro erdvės virš su Ukraina besiribojančių valstybių. Moldovos erdvė prasidėjus invazijai taip pat buvo uždaryta. Ją vėl atidaryti nuspręsta kovo 21 d.
Socialinių tinklų vartotojų įtarinėjimus sužadino naujienų portale DELFI 2022 m. gruodžio 16 d. pasirodęs straipsnis apie pro „Wizzair“ lėktuvo langą užfiksuotus sprogimus Ukrainoje. Iškirpę iš straipsnio tik jo antraštę su vaizdo įrašu kadru vartotojai klausė, kodėl virš karo zonos skraido civiliai lėktuvai ir kuri pusė bus atsakinga raketai kliudžius tokį lėktuvą.
Tokiomis žinutėmis siekiama manipuliuoti skaitytojais, nes žiniai pranešti pasitelkta tik straipsnio antraštė, neįsigilinus į tai, koks turinys pateikiamas toliau. Minėtoje portalo DELFI žinutėje pirmoje pastraipoje nurodoma, kad tuo metu, kai buvo nufilmuoti sprogimai, „Wizzair“ lėktuvas skrido virš Moldovos teritorijos, taigi, ne virš karo zonos.
Nors 2022 m. vasario 24 d. prasidėjus plataus masto Rusijos invazijai į suverenią Ukrainą savo oro erdvę civiliams lėktuvams uždarė ne tik Ukraina, bet ir dalis su ja besiribojančių šalių, pavyzdžiui, Moldova, šiuo metu skraidyti virš Moldovos teritorijos nebėra draudžiama. Moldova atidarė savo oro erdvę kovo 21 d. ir nukreipė savo skrydžius per Rumunijos oro erdvę, tačiau Moldovos oro erdvės rizikos vertinimas vis dar
Tuo tarpu civilių lėktuvų skrydžiai virš Ukrainos teritorijos negalimi.