Grįžti 2022 08 30

Ne, ši moteris nebuvo pririšta prie stulpo todėl, kad atsisakė kalbėti ukrainietiškai

Alternatyviuose naujienų portaluose ir socialiniuose tinkluose pastebėta plintanti lipnia juosta pririštos prie stulpo merginos nuotrauka. Šalia jos paliktuose komentaruose tvirtinama, esą atvaizdas nufotografuotas Ukrainoje, o tokioje padėtyje ji atsidūrė todėl, kad atvykusi į įstaigą atsisakė kalbėti ukrainietiškai. Tai – melas.

Teiginiai

Moteris Ukrainoje lipnia juosta buvo pririšta prie stulpo todėl, kad atvykusi į įstaigą atsisakė kalbėti ukrainietiškai ar sušukti „Tegyvuoja Ukraina“ (dezinformacijos pavyzdys ČIA).

Verdiktas

Tai – melaginga informacija. Iš tiesų moteris buvo pririšta prie stulpo dėl to, kad buvo sugauta vagiant tujos sodinuką iš Kalinovos gatvės gėlyno Dnipro mieste, Ukrainoje.

Melo detektoriaus komentaras

Dažnai melagienas skleidžiančiame portale laisvaslaikrastis.lt bei socialiniuose tinkluose pasidalinta jaunos moteris, lipnia juosta pririštos prie stulpo, nuotrauka. Fotografijoje moters burna taip pat užklijuota lipnia juosta. Ši nuotrauka pavadinta „įprastu vaizdu kandidatėje į ES Ukrainoje“, taip pat paliktas komentaras, esą moteris nusipelnė tokios bausmės vien už tai, kad atvykusį į įstaigą atsisakė kalbėti ukrainietiškai arba sušukti „Slava Ukraina!“ (liet. „Tegyvuoja Ukraina!“).

„Melo detektoriui“ pavyko išsiaiškinti, kad ši informacija – melaginga. Nors veiksmas iš tiesų vyko Ukrainoje, moteris prie stulpo atsidūrė dėl įvykdyto nusikaltimo.

Kaip rugpjūčio 21 d. pranešė Ukrainos žiniasklaida, Kalinovos gatvėje, Dnipro mieste, praeiviai pastebėjo moterį, iš gatvėje esančio gėlyno vagiančią tują. Kad vagilė nepabėgtų, kol atvyks policija, žmonės su lipnia juosta ją pritvirtino prie stulpo, o šalia jos kojų padėjo pavogtą tują.

Ukrainoje vykstant karui tokios gyventojų surengtos bausmės miestuose siaučiantiems vagims – ne naujiena. „Melo detektorius“ jau rašė apie panašius atvejus kituose šalies miestuose. Įprastai žmonės, sučiupę vagišius, ir norėdami juos išlaikyti įvykio vietoje kol atvyks policijos pareigūnai, pritvirtina juos prie gatvės apšvietimo stulpų su lipnia juosta, o šalia kojų padeda jų pavogtus daiktus.

Panašūs atvaizdai pastaraisiais mėnesiais ne kartą buvo išnaudoti Kremliaus propagandai skleisti, melagingai tvirtinant, esą žmonės Ukrainoje rišami prie stulpų be jokios pateisinamos priežasties ir kankinami.