Grįžti 2021 12 08

Kunigas skleidžia melagienas apie COVID-19 ir skiepus

Tinklaraštyje lebionka.blogspot.com pasirodė kunigo Alfonsas Buloto publikacija, kurioje jis pateikia melagingų ir tikrovės neatitinkančių teiginių apie COVID-19 vakcinas ir SARS-CoV-2 virusą.

Štai keli melagingų teiginių pavyzdžiai:

Melagingas teiginys: Omikron atsirado dėl pasiskiepijusių

Priešingai nei teigia publikacijos autorius, Omikron atmaina atsirado ne dėl pasiskiepijusių. Mokslininkai šiuo metu mano, kad ši atmaina atsirado dėl vakcinų nelygybės (angl.: vaccine inequity) Afrikoje – mat kai kuriose valstybėse ten vakcinacija prieinama vos 10 proc. populiacijos. Ten, kur pasiskiepijusi tik maža dalis visuomenės, virusas gali plisti nevaldomas ir plisdamas mutuoti. Taigi Omikron yra pasekmė lėtos vakcinacijos ir nevaldomo viruso plitimo – nes ne visi gali gauti vakcinas arba susilaiko nuo skiepijimo.
Melagingas teiginys: masinė vakcinacija sudaro galimybę virusui dar labiau plisti

Pasiskiepijus COVID-19 vakcina, sumažėja tikimybė užsikrėsti, susirgti sunkiai ar mirti. Tačiau jokie skiepai neapsaugo 100 proc. – taigi susirgti gali ir pasiskiepiję. Vakcina kelis kartus sumažina tikimybę susirgti, o taip pat – susirgus sirgti sunkiai ar mirti.

Šiuos duomenis puikiai iliustruoja ir kasdienė COVID-19 mirčių statistika Lietuvoje – absoliuti dauguma mirusiųjų yra nepasiskiepiję asmenys. Taigi autoriaus teiginiai, kad masinė vakcinacija sudaro sąlygas virusui dar labiau plisti yra melagingi ir nepagrįsti jokiais įrodymais.
Melagingas teiginys: COVID-19 vakcina sunaikina įgimtą imunitetą

Melagienas skleidžiančiųjų tarpe gana dažnai pasirodo sąmokslo teorija, kad COVID-19 neva kažkaip kenkia įgimtam imunitetui. Dažniausiai teigiama, kad taip padaroma sunaikinant T ląsteles. Tačiau tai – netiesa.

Kaip AP paaiškino dr. Grant McFadden Arizona State University Imunoterapijos, vakcinų ir virusų terapijos biodizaino centro direktorius: „Nėra įrodymų, kad kokia nors SARS-CoV-2 vakcina sunaikina jau egzistuojančius T limfocitus, netgi priešingai. Vakcinos sukuria naujas T ląsteles, kurios kartu su antikūnais padeda apsaugoti mus nuo COVID ligos“. Taigi ir šis autoriaus teiginys yra melagingas ir prieštaraujantis mokslo turimoms žinioms.

Todėl, remiantis aukščiau išvardintais teiginiais, „Melo detektorius“ konstatuoja, kad autorius publikacijoje pažėrė daug tikrovės neatitinkančios informacijos.