Grįžti 2023 08 31

Ką reiškia varlės ženkliukas ant maisto produktų?

Socialiniuose tinkluose platinama teorija esą varlės ženklo logotipu pažymėti maisto produktai reiškia, kad juose yra iRNR vakcinų, be to, už šio ženklo slepiasi Billo ir Melindos Gates‘ų fondas. „Melo detektorius“ paaiškina, ką iš tiesų reiškia toks produktų žymėjimas ir kodėl nė vienas šių teiginių nėra teisingas.

Teiginiai

Varlės ženklu pažymėtuose maisto produktuose yra iRNR tipo vakcinų, o pats ženklas priklauso Billo ir Melindos Gates‘ų fondui.

Verdiktas

Melas. Logotipas su varlės ženklu priklauso „The Rainforest Alliance“ (liet. Atogrąžų miškų aljansas) – nevyriausybinei organizacijai, kuri siekia skatinti verslus ir ūkininkus taikyti tvaresnes ir aplinką bei žmogaus teises puoselėjančias praktikas. Šiuo ženklu pažymėti produktai nurodo, kad produktas buvo pagamintas saugant aplinką ir bioįvairovę bei užtikrinant, kad darbininkai gautų sąžiningą darbo užmokestį, jiems būtų suteiktos geros darbo sąlygos. „The Rainforest Alliance“ nėra susijęs su Billo ir Melindos Gates‘ų fondu ir jam nepriklauso. Fondas 2007 m. aljansui skyrė dotaciją vystyti žemės ūkį Afrikos regione. Tai – vienintelė fondo skirta parama šiai organizacijai.

Melo detektoriaus komentaras

Maisto prekių parduotuvėse tiek Lietuvoje, tiek kitose šalyse galima rasti nemažai prekių, pažymėtų logotipu, kuriame vaizduojama juoda varlės figūra baltame fone. Ant logotipo taip pat yra užrašai „Rainforest Alliance“ ir „People & Nature“.

Vadinamas atogrąžų miškų sertifikatas nereiškia, kad šiuose produktuose yra vakcinų, toks žymėjimas tiesiog parodo, kad produktas buvo pagamintas laikantis tvarumo principų. Ūkininkai, tiekiantys produkciją, pažymėtą tokiu ženklu, laikosi tvaresnės ūkio praktikos, saugo miškus, dirvožemį bei gyvūniją. Varlės žymė ant pakuočių taip pat gali nurodyti, kad produktą gaminanti kampanija taiko gerąsias praktikas ir užtikrina, kad darbuotojams būtų mokamas sąžiningas atlyginimas bei užtikrinamos orios darbo sąlygos.

Leidimą naudoti šį logotipą ant įvairių maisto produktų suteikia nevyriausybinė organizacija „The Rainforest Alliance“, siekianti, kad atsakingas verslas taptų norma. Organizacija tiesia saitus tarp aplinką ir žmogaus teises tausojančių verslų bei padeda jiems įveikti klimato kaitos padarinius ir prisitaikyti prie vis sudėtingėjančių sąlygų ūkininkauti.

„The Rainforest Alliance“ 1987 m. sukūrė tuo metu tik 24 metų jaunuolis, amerikiečių aplinkosaugos aktyvistas Danielis Katzas, užsimokęs apsaugoti drėgnuosius atogrąžų miškus. Pradėjusi darbą kaip nedidelė organizacija, šiuo metu „The Rainforest Alliance“ vienija įmones ir ūkininkus iš 70 skirtingų šalių (2020 m. duomenimis). Su Billo ir Melindos Gates‘ų fondu šio aljanso susikūrimas neturi nieko bendro. Per visą organizacijos gyvavimo laikotarpį fondas Atogrąžų miškų aljansui 2007 m. skyrė 5 343 025 JAV dolerių vertės dotaciją (maždaug 4,93 mln. eurų), skirtą vystyti žemės ūkį Afrikos žemyne. Tai – vienintelė Billo ir Melindos Gates‘ų fondo suteikta parama Atogrąžų miškų aljansui.