Grįžti 2022 06 27

JAV generolas nesiūlė laikinai stabdyti Lietuvos narystės NATO

Socialiniuose tinkluose platinama žinutę, esą žinomas Jungtinių Amerikos Valstijų generolas BBC laidos metu pasiūlė laikinai stabdyti Lietuvos narystę NATO, nes Lietuva, esą, pati provokuoja Maskvą. „Melo detektorius“ išsiaiškino, kad ši naujiena – melaginga, o ja dalintis pirmieji pradėjo Rusijai palankūs propagandiniai kanalai.

„Facebook“ socialiniame tinkle pasirodė didelio populiarumo sulaukę pranešimai, kuriuose, remiantis informacija iš rusiško šaltinio, teigiama, esą JAV generolas Robertas Jeffersonas tiesioginio eterio metu pasiūlė laikinai sustabdyti Lietuvos narystę NATO todėl, kad Lietuva, neva, pati savo elgesiu provokuoja Rusiją.

Ši naujiena klaidinga dėl keleto priežasčių, kurių paaiškinimus pateikiame:

1. Žinutę iliustruojančioje nuotraukoje nėra vaizduojamas JAV generolas Robertas Jeffersonas. Tokio generolo apskritai nėra. Nuotraukoje panaudotas Roberto Nellerio – į pensiją išėjusio JAV jūrų pėstininkų korpuso keturių žvaigždučių generolo atvaizdas. 2015 – 2019 m. R. Nelleris ėjo 37-ojo jūrų pėstininkų korpuso vado pareigas. Pateiktoje publikacijoje rusų kalba ne tik neminima, kad šis generolas jau nebeina savo pareigų, bet ir nurodoma neteisinga jo pavardė.

2. Žinučių autoriai nurodo šaltinius, kuriais rėmėsi skleisdami informaciją, esą JAV generolas siūlo laikinai stabdyti Lietuvos narystę NATO – nuorodą į publikaciją rusų kalba ir anglišką šaltinį, tačiau ne BBC, o CNBC. Šaltinis į BBC laidą ar straipsnį nepateikiamas, nes toks tiesiog neegzistuoja.

Paskutinį kartą BBC portale R. Nelleris cituotas 2017 m. kovo mėnesį, kilus skandalui po to, kai keli jūrų pėstininkai internete pasidalino nuogų savo kolegių nuotraukomis.

BBC Youtube kanale R. Nellerio pavardė apskritai neaptinkama.

Nors pateiktame šaltinyje rusų kalba pateikiama identiška informacija tai, kuria dalinosi socialinio tinklo vartotojai, reikia pažymėti, kad būtent šis šaltinis pavartojo neteisingą generolo pavardė, nepaminėjo, kad nuo 2019 m. jis yra išėjęs į pensiją bei nepateikė jokios nuorodos į interviu BBC.

Tuo tarpu CNBC portale patalpintame straipsnyje R. Nelleris apskritai nėra minimas. Jame pateikiama pastarųjų savaičių įvykių apžvalga nuo to laiko, kai Lietuva pradėjo vykdyti Europos Sąjungos sankcijas ir sustabdė sankcionuotų prekių tranzitą iš Rusijos į Kaliningrado srityje. Tekste kalbama apie tai, kaip į šį žingsnį reagavo Rusija ir kuo galėtų baigtis konfliktas. Straipsnio pabaigoje pateikiamas JAV departamento atstovo Ned Price‘o komentaras, kuriame jis patikina, jog Lietuva yra NATO narė, o Aljansas laikosi savo esminio įsipareigojimo traktuoti bet kurios narės puolimą kaip viso Aljanso puolimą ir ją ginti. „Lietuva buvo tvirta partnerė, mes palaikome NATO, palaikome savo NATO sąjungininkus ir palaikome Lietuvą“, – teksto pabaigoje priduria N. Price‘as.

Taigi, pateiktame šaltinyje, kuris turėtų patvirtinti socialiniuose tinkluose pasidalintus teiginius, iš tiesų, pateikiama priešinga informacija. CNBC tekste nėra kalbama apie laikiną Lietuvos pašalinimą iš NATO, o, atvirkščiai, garantuojama, kad jei Lietuva būtų užpulta iš karto įsigaliotų NATO 5 straipsnis, reiškiantis, kad visos Aljanso valstybės stotų ginti užpultos narės.

3. Atlikus paiešką internete nepavyko aptikti nė vienos publikacijos, kurioje buvęs JAV 37-ojo jūrų pėstininkų korpuso vadas, generolas R. Nelleris būtų pasisakęs apie Kaliningrado srities blokadą ar Lietuvą.

Išvados

Informacija, esą buvęs JAV generolas R. Nelleris siūlo laikinai pašalinti Lietuvą iš NATO, nes ši pati provokuoja Maskvą yra melaginga. Šią informaciją pradėjo platinti Rusijai palankūs propagandiniai kanalai, kuriuose nurodoma klaidinga generolo pavardė, neminima, kad šis generolas jau nebeina pareigų. Nė viename BBC patalpintame straipsnyje ar vaizdo įraše nepavyko aptikti teiginių apie panašius siūlymus. Atvirkščiai, žiniasklaida ne kartą pranešė, kad NATO blokas yra pasirengęs ginti Lietuvą, jei ši būtų užpulta.