Grįžti 2021 12 27

Iškraipė „BioNTech“ vykdomojo direktoriaus žodžius: tikina, kad apsisaugoti nuo Omicron varianto reikės 6 vakcinos dozių

„Melo detektoriaus“ dėmesį patraukė socialiniuose tinkluose pasirodę teiginiai apie tai, kad naujoji vakcina, skirta SARS-Cov-2 viruso Omicron variantui įveikti bus trijų dozių vakcina, todėl be jau rekomenduojamų trijų dozių, jei anksčiau buvo skiepytasi dviejų dozių vakcina, o vėliau ji sustiprinta sustiprinamąja doze, atsiras prievolė skiepytis dar trimis, taigi, iš viso vakcinacijos kursas išsitęs iki 6 dozių. Šiuos gandus lėmė klaidingai interpretuoti vakcinas gaminančios įmonės „BioNTech“ vykdomojo vadovo žodžiai.

„Bičiukas sako, kad Omikronui skirta vakcina bus 3 dozių vakcina. Tai jau 3+3=6… Ruošiam antrą petį“, – tokiu komentaru buvo papildyta kelių sekundžių vaizdo ištrauka iš „Pfizer“ ir „BioNTench“ gruodžio 8 d. organizuotos spaudos konferencijos.

15 sekundžių trukmės ištraukoje „BioNTech“ vykdomasis direktorius Ugur Sahin pasako šią frazę (aut. past. pateikiame ištraukos vertimą iš anglų į lietuvių kalbą):

„<…> Būtent šie naujausi duomenys apie Omicron variantą. Visiškai aišku, kad ši mūsų vakcina Omicron variantui turi būti trijų dozių vakcina.“

Įrašu pasidalinęs asmuo U. Sahino žodžius interpretavo klaidingai, manydamas, kad „Pfizer“ ir „BioNTech“ skelbia apie naują, specialiai Omicron variantui pritaikytą, vakciną. Taigi, jo manymu, be jau esamo dviejų vakcinos dozių ir sustiprinamosios trečios dozės ciklo prireiks dar trijų papildomų, todėl iš viso turėsime 6 reikalingas vakcinos dozes.

Iš tiesų, „BioNTech“ vykdomasis direktorius turėjo omenyje jau esamą ir taikomą vakcinacijos formulę ir jos administravimo schemą, pabrėždamas, kad Omicron variantą padeda įveikti sustiprinanti, trečioji, vakcinos dozė.

Neaišku, ar pasirinkta įrašo ištrauka iš daugiau nei valandos trukmės „Pfizer“ ir „BioNTech“ spaudos konferencijos buvo iškirpta specialiai, siekiant suklaidinti žiūrovus, ar atsitikrinai.

Visa U. Sahino mintis, išsakyta gruodžio 8 d., kaip pacitavo portalas „Time“, skambėjo taip:

„Duomenys labai aiškiai parodo trečiosios dozės naudą. <…> Turint šiuos naujausius duomenis apie Omicron variantą yra visiškai aišku, kad ši mūsų vakcina Omicron variantui turi būti trijų dozių vakcina. Geriausia [strategija], siekiant užtikrinti apsaugą būtų sustiprinančios dozės skyrimas. Tokiu būdu pagerinamas antikūnų lygis [ir] pagerinamas T ląstelių lygis, kurie siejami su geresne apsauga prieš šiuo metu cirkuliuojantį Delta [variantą] ir kurie turėtų užtikrinti geresnę apsaugą prieš Omicron variantą.“

Spaudos konferencijos metu „Pfizer“ ir „BioNTech“ pristatė atliktą tyrimą, kuriuo siekta išsiaiškinti, ar trys vakcinos dozės patikimai apsaugo nuo vis labiau visą pasaulį apimančio Omicron varianto. Tiesa, šis tyrimas buvo vykdytas pasitelkus laboratorijoje pagamintą Omicron viruso variantą ir, nors šis sukurtas pavyzdys turėjo tas pačias mutacijas, neaišku, ar vakcinų teikiama apsauga būtų tokia pat didelė susidūrus su realiu virusu. U. Sahin konferencijos metu išreiškė ketinimą už kelių savaičių pakartoti eksperimentą panaudojus gyvą Omicron viruso varianto pavyzdį.

Vis dėlto, nors esami duomenys rodo, kad turimos vakcinos pajėgios apsaugoti žmones nuo Omicron varianto, farmacijos įmonės patvirtino, kad, esant poreikiui, vakcinos jau kitų metų pavasarį galėtų būti atnaujintos ir pritaikytos būtent Omicron variantui. „Pfizer“ vykdomasis direktorius Albertas Bourla žurnalistams užsiminė, kad platus Omicron išplitimas gali lemti tai, kad jau pasiskiepijusiems pagal pilną vakcinacijos schemą žmonėms gali prireikti ketvirtos vakcinos dozės anksčiau, nei buvo manyta (pirminiais spėjimais, ketvirtosios dozės rekomendacija planuota praėjus 12 mėnesių po sustiprinančios vakcinos dozės suleidimo).

Išvados

„BioNTech“ vykdomasis direktorius, kalbėdamas spaudos konferencijos metu, neturėjo omenyje, kad visiems jau nuo COVID-19 pasiskiepijusiems žmonėms reikės skiepytis dar trimis Omicron variantui pritaikytomis vakcinos dozėmis. Įraše girdimoje frazėje U. Sahinas tikina, kad esamos vakcinos pajėgios apsaugoti nuo Omicron varianto, jei žmogus be būtinų dviejų vakcinos dozių gauną ir trečią sustiprintą dozę. Tiesa, neatmetama galimybė, kad ateityje turimos vakcinos bus modifikuotos taip, kad dar geriau apsaugotų nuo Omicron varianto, tačiau U. Sahinas neteigė, kad šiuo metu trimis vakcinos dozėmis pasiskiepijusiems žmonėms reikės praeiti dar trijų dozių vakcinacijos ciklą. Vis dėlto, „Pfizer“ vykdomasis direktorius Albertas Bourla kito pokalbio su žurnalistais metu užsiminė, kad greičiausiai žmonėms reikės ketvirtos vakcinos dozės anksčiau, nei buvo manyta iki šiol.