Grįžti 2022 10 28

Internete plinta klastotė: skelbia apie aukcioną Rusijos menininkų darbams naikinti

Socialiniuose tinkluose žaibiškai išplito neva „Euronews“ paskelbtas vaizdo įrašas, kuriame pasakojama apie Bremene, Vokietijoje, vyksiantį aukcioną. Aukcione esą bus pardavinėjami rusų autorių meno kūriniai tik tam, kad vėliau galėtų būti viešai sunaikinti, o už juos pastatytos pinigų sumos bus paaukotos Ukrainai. Šis vaizdo įrašas – klastotė.

Teiginiai

Vokietijoje, Bremeno mieste, vyks aukcionas, kuriame pardavinėjami rusų autorių meno kūriniai vėliau bus viešai sunaikinti, o už juos surinkti pinigai bus paaukoti Ukrainai.

Verdiktas

Vaizdo įrašas, kuriame pasakojama apie aukcioną, yra suklastotas. Toks aukcionas niekada nevyko ir nė viena žiniasklaidos priemonė ar aukcionų organizatoriai neskelbė, kad tokį ketinama rengti. Įrašu bandoma įtikinti žmones esą Europoje barbariškai elgiamasi su Rusijos meno kūriniais, klesti rusofobija, tačiau nė vienas šių teiginių nėra teisingas.

Melo detektoriaus komentaras

Spalio 28 d. socialiniuose tinkluose pradėjo žaibiškai plisti vaizdo įrašas su „Euronews“ logotipu kampe. Jame pasakojama apie neva žinomų aukcionų rengėjų „Bolland & Marotz“ Vokietijoje, Bremeno mieste, rengiamą aukcioną. Vaizdo įraše pasirodo šie užrašai:

„Vokietijoje vyks Rusijos meno aukcionas, skirtas paremti Ukrainą. Aukcionų rengėjai „Bolland & Marotz“ kviečia meno kolekcininkus dalyvauti šiame unikaliame aukcione. Meno žinovai gali siūlyti kainas už Rusijos menininkų paveikslus, rašytojų rankraščius ir kitus sendaikčius. Juos pardavus visi daiktai bus viešai sunaikinti, o už juos gautos įplaukos atiteks Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms. Pasak aukciono iniciatorių, toks aukcionas turėtų pritraukti kolekcininkus, kurie norėtų atsikratyti sparčiai vertę prarandančiais kūriniais ir mecenatus, kurie norėtų išreikšti savo paramą Ukrainai. Jie jau paskelbė, [kad aukcione pardavinės] Dostojevskio laiškus, Čaikovskio muzikos rankraščius, Vrublio eskizus. Šis aukcionas – tai galimybė civilizuotam pasauliui protestuoti prieš Rusijos agresiją Ukrainoje. Pasak „Bolland & Marotz“ atstovų, Rusija save diskreditavo panaudodama karinę agresiją Ukrainoje, tad Rusijos kultūros išnykimas yra logiška pasekmė“.

Nors atrodo, kad įrašu neva išreiškiama parama Ukrainai, iš tiesų – tai tik subtilus būdas skleisti Kremliaus propagandą. Vaizdo įraše minimas aukcionas nebuvo ir nėra rengiamas. Tokią informaciją paneigė yra įraše minimi aukcionų rengėjai „Bolland & Marotz“, kurių interneto svetainėje netrukus po įrašo išplitimo pasirodė pranešimas, kuriame nurodoma: „Internete ir socialiniuose tinkluose buvo platinamas vaizdo įrašas, kuriame „Bolland & Marotz“ vardas siejamas su Rusijos meno aukcionu. Šis vaizdo įrašas yra netikras, suklastotas. Vaizdo įraše aprašytas aukcionas neįvyks. „Bolland & Marotz“ griežtai atsiriboja nuo šio vaizdo įrašo ir yra pasipiktinusi, kad mūsų vardas naudojamas ne pagal paskirtį.“

„Melo detektoriui“ taip pat nepavyko rasti jokios informacijos apie Bremene organizuojamą Rusijos meno aukcioną, nei „Euronews“ pasidalinto vaizdo įrašo, kuriame būtų skelbiama ta pati informacija, kaip ir socialiniuose tinkluose pasirodžiusiame reportaže.

Nė viena Vokietijos ar užsienio žiniasklaidos priemonė taip pat nepranešė apie tokio pobūdžio aukcioną.

Nors šia žinute kalbama apie paramą Ukrainai ir Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms, iš tiesų – tai tik užslėptas būdas platinti Kremliui palankius naratyvus, kuriais bandoma įrodyti esą Europoje klesti rusofobija, barbariškai elgiamasi su meno kūriniais ir Rusijos paveldu.