Grįžti 2022 12 31

Giriasi Rusijos karine galybe panaudoję dešimties metų senumo fotografiją

Socialinių tinklų vartotojai, siekiantys įtikinti kitus Rusijos karine galybe, pasidalino nuotrauka, kurioje matomi didžiulėje gamykloje ar angare vienas po kito stovintys tankai. Ši fotografija, kartu su pašiepiančia žinute, skirta tikintiems, kad Rusijoje baigėsi tankai, socialiniuose tinkluose pastebėta gruodžio mėnesio pabaigoje.

Teiginiai

Komentaras šalia fotografijos, kurioje matomi vienas šalia kito stovintys tankai [aut. past. – pateikiame žinutės vertimą iš rusų į lietuvių kalbą]: „🧐🧐🧐 Rusijoje tankai baigėsi… 🧐🧐🧐“ (ČIA).

Verdiktas

Ši nuotrauka nėra susijusi su dabarties įvykiais ir neatspindi tikrosios situacijos Rusijos tankų išteklių situacijos, nes yra daryta prie dešimtmetį. Joje vaizduojama 2012 m. spalio 5 d. vykęs Rusijos diktatoriais Vladimiro Putino apsilankymas „Uralvagonzavod“ kovos mašinų taisymo ir karo tankų gamybos įmonėje, įsikūrusioje Nižnij Tagilo mieste.

Melo detektoriaus komentaras

Žinutė rusų kalba, kurioje dalinamasi vienas po kito uždaroje patalpoje stovinčių tankų atvaizdu ir komentaru, kuris pašiepia tikinčius, kad Rusijoje baigėsi tankai, socialiniuose tinkluose pastebėta gruodžio 26 d. Ja norėta pasigirti Rusijos karine didybe, tačiau panaudota fotografija šių dienų aktualijų neatspindi.

Atlikus atvirkštinę vaizdų paiešką „Melo detektoriui“ pavyko rasti originalų atvaizdo šaltinį – straipsnį rusiškame portale Kommersant, kuriame rašoma apie iškeltą bylą 144-ojoje šarvuočių remonto gamykloje, įsikūrusioje Jekaterinburge. Gamyklai buvo pateikti kaltinimai dėl sukčiavimo vykdant valstybės gynybos užsakymą. Tyrimo duomenimis, buvęs gamyklos darbuotojas tiekė senas pneumatines spyruokles gamyklai, deklaruodamas, kad tai – naujos spyguoklės.

Straipsnyje matoma ta pati tankų fotografija ir nurodomas nuotraukos autorius – Kommersant fotografas Dmitrijus Azarovas. Jos sukūrimo data nurodoma 2012 m. spalio 5 d., o vieta – „Uralvagonzavod“ kovos mašinų taisymo ir karo tankų gamybos įmonė, įsikūrusi Nižnij Tagile, Sverdlovsko srityje, į šiaurę nuo Jekaterinburgo.

Tai nėra ta pati įmonė, apie kurią kalbama Kommersant publikuotame tekste, kuris buvo iliustruotas šia fotografija, mat į teisėsaugos akiratį patekusi įmonė įsikūrusi pačiame Jekaterinburgo mieste. Kaip nurodoma fotografijos apraše, joje vaizduojama Rusijos prezidento Vladimiro Putino darbo kelionė į Nižnij Tagilą, apsilankymas „Uralvagonzavod“ gamykloje.