Grįžti 2022 03 24

Buvęs Jungtinių Tautų ginklų inspektorius klaidina apie karą Ukrainoje

Lietuvoje plinta buvusio Jungtinių Tautų (JT) ginklų inspektoriaus Scott Ritter klaidinantys ir melagingi pasisakymai apie Rusijos sukeltą karą Ukrainoje.

S. Ritterį labai mėgsta Kremliaus propagandos kanalai. Vos prasidėjus karui, jis jau skleidė melagingus faktus, pavyzdžiui – kad Rusija Mariupolį užėmė per valandą, o Ukrainos armija buvo neveiksni. Tačiau netgi dabar, praėjus mėnesiui nuo karo pradžios, Mariupolyje dar vyksta mūšiai. Todėl S. Ritter teiginiai buvo melagingi.

Dabar feisbuko paskyra „Pilietis“ platina S. Ritterio interviu su komiku Lee Camp, kuris dirbo Kremliaus propagandos kanale – „RT“. Šis kanalas dėl sankcijų neveikia tiek Europos Sąjungoje, tiek JAV. Dėl L. Camp neutralumo abejonių kilo jau seniai. Ekspertai abejojo, ar Kremlius nediriguoja, ką gali kalbėti komikas. Nors jis pats tokias kalbas neigė, vis vien dirbo propagandiniame „RT America“ kanale iki pat jo uždarymo. Todėl jo pasisakymus apie Rusijos karą Ukrainoje reikėtų vertinti kritiškai.

S. Ritter interviu teigia, kad Rusijos kariai Ukrainoje turėjo susidurti su 600000 Ukrainos karių pajėgomis, todėl ukrainiečiai turėjo pranašumą. Remiantis CNN duomenis iš vasario 25 d., Ukrainoje tuo metu buvo 196000 karių (apie 900000 rezerve), o Rusijos armijoje yra 900000 karių (ir apie 2 mln. rezerve). Taigi neaišku, kokiais skaičiavimais rėmėsi S. Ritteris, nes jis nenurodo savo šaltinių. Rusijos armija ir ginkluotė yra kelis kartus didesnė nei Ukrainos.

S. Ritteris taip pat tęsia, kad rusai nešaudo į civilius objektus ir netgi stengiasi išvengti Ukrainos karių aukų. Jis sako: „šaudydami jie vadovaujasi žvalgybine informacija apie operaciją, priešo galimybėmis ir jo dislokacija“. Tačiau tai yra visiška netiesa. Rusijos armija atakuoja ir civilius objektus. Kaip kovo 11 d. paskelbė JT, Rusijos atakos prieš civilius gali būti laikomos karo nusikaltimu. Ukrainos atstovų teigimu, nuo karo pradžios, rusai nužudė mažiausiai 120 vaikų. Pasaulio sveikatos organizacija skaičiuoja, kad rusai jau atakavo bent 64 ligonines. Be to, kiek prieš daugiau nei savaitę, rusai bombardavo teatrą, kuriame nuo karo slėpėsi bent 1000 civilių, ir kuris lauke turėjo didelius užrašus rusų kalba „Vaikai“. Kasdien sprogdinami ir gyvenamieji namai. Ukrainoje taip pat jau žuvo bent 12 civilių žurnalistų. Todėl teigti, kad rusai į civilius nesitaiko, yra melas.

Tekstą išvertęs „Pilietis“ įrašo autorius dar nuo savęs prideda pastabą: „Tik prasidėjus Rusijos operacijai dėl Ukrainos demilitarizacijos ir denacifikacijos, visos NATO šalys išjungė visus Rusijos informacijos kanalus ir savo piliečius maitina tik vienašališka, absoliučiai melaginga informacija – vert. pastaba“. Visų pirma, „Rusijos operacija dėl Ukrainos denacifikacijos“ yra Kremliaus propagandos linija – Ukrainoje vyksta ne speciali operacija, o karas. Rusijoje netgi uždrausta naudoti šį žodį, o protestuotojams ar žurnalistams, Rusijos invaziją pavadinusiems „karu“, gresia kalėjimas. Vertėjo teiginys apie „absoliučiai melagingą informaciją“ iš Vakarų taip pat suponuoja jo simpatijas Kremliaus propagandai. Rusijoje galioja griežta cenzūra, uždaryti nepriklausomi, Kremliaus propagandai neprijaučiantys, žiniasklaidos kanalai.

Todėl, remiantis aukščiau išanalizuotais pavyzdžiais, konstatuojame, kad „Pilietis“ įraše pateikta klaidinanti ir melaginga informacija apie Rusijos sukeltą karą Ukrainoje.