Grįžti 2022 04 19

Bando diskredituoti Ukrainos karius: ne, nuotraukoje jie neužfiksuoti vagiantys

Socialiniuose tinkluose platinama nuotrauka, kurioje nufotografuoti skalbimo mašiną iš pastato nešantys Ukrainos kariškiai. Manipuliacijų skleidėjai išnaudojo šį atvaizdą abejonėms skleisti, esą galbūt buitinę techniką ir kitus daiktus iš apleistų ukrainiečių namų vagia ne Rusijos pajėgos, o ukrainiečiai.

Klaidinga interpretacija: nuotrauka, kurioje matomi skalbimo mašiną nešantys Ukrainos kariškiai reiškia, kad vagystes Ukrainos teritorijoje vykdo visai ne okupantų pajėgos, o patys ukrainiečiai (pvz.1).

Delfi „Melo detektoriaus“ komentaras:

Atlikus atvirkštinę vaizdų paiešką galima aptikti šios fotografijos autorių ir daugiau informacijos apie tai, kokiomis aplinkybėmis buvo užfiksuotas minėtas kadras.

Ta pačią nuotrauką straipsniams iliustruoti naudojo skirtingi naujienų portalai visame pasaulyje. Visuose juose pateikiamas tas pats fotografijos aprašas (pateikiame aprašo vertimą į lietuvių kalbą – aut. past.): Ukrainos kariškiai neša skalbimo mašiną, padėdami perkelti prekes iš apšaudyto turgaus Charkive, Ukrainoje, antradienis, kovo 15 d. 2022 m. Nuotraukos autorius – „Associated Press“ naujienų agentūros fotografas Andrew Marienko.

Nuotrauką galima rasti ir „Associated Press“ atvaizdų tinklaraščio straipsnyje, kuriame pateikiami 20-os karo Ukrainoje dienos, tai yra, kovo 15 d., kadrai.

Taigi, fotografija nėra susijusi su Ukrainos teritorijoje karo metu vykdomomis vagystėmis, joje matyti kaip Ukrainos kariškiai gelbsti prekes iš rusų pajėgų apšaudyto Charkivo turgaus.

Panašios asociacijos, esą tai ukrainiečiai vykdo plėšimus Ukrainos teritorijoje, greičiausiai atsirado kaip Rusijos propagandos atsakas plačiai pasaulio žiniasklaidoje nuskambėjusiems teiginiams apie tai, kad Rusijos kariškiai masiškai apiplėšinėja nuo karo pabėgusių Ukrainos gyventojų butus.

Balandžio 3 d. projekto „Belaruskij Gajun“ autoriai paskelbė trijų valandų trukmės vaizdo įrašą, padarytą greitojo siuntų pristatymo įmonės CDEK Mozyriaus (Baltarusija) padalinyje esančia internetine kamera. Naudodamiesi šios siuntų įmonės paslaugomis Rusijos kariai siunčia įvairius daiktus, įskaitant grobį iš ukrainiečių namų, savo artimiesiems į Rusiją.

Kaip skelbė projekto „Belaruskij Gajun“ autoriai, pavyko nustatyti, kad vien balandžio 2 d. rusų kareiviai per šią siuntų įmonę į Rusiją išsiuntė daugiau nei dvi tonas siuntinių. Nemažą jų dalį sudaro vogti daiktai. Daugiau nei 50–450 kg svorio siuntinius į Rusiją išsiuntusių kareivių vardai, pavardės, telefono numeriai ir siuntų turinys buvo paviešinti.

Išvados

Nuotraukoje vaizduojama, kaip Ukrainos kariškiai iš apšaudyto Charkivo turgaus į saugią lokaciją perkelia atakos nesunaikintą skalbimo mašiną.