Grįžti 2023 08 16

Ar tikrai mums atsiunčiami dirbtinai sukurti blogi orai?

Socialiniuose tinkluose plinta vaizdo įrašas, kuriame teigiama, kad mums siunčiami dirbtiniai blogi orai su „chemija“.

Teiginiai

Vaizdo įraše analizuojama palydovinė informacija, komentuojantis asmuo teigia, kad šaltas ir karštas oras „pakeliamas“ dirbtiniu būdu, į juos prileidžiama chemijos. Vaizdo įrašo aprašyme klausiama, „iš kur ateina dirbtinai padarytas blogas oras“.

Verdiktas

Melas. Vaizdo įraše tiesiog aptariamas debesų judėjimas Europoje, be pagrindo teigiama, kad debesys kažkieno „pakeliami“, kad į juos prileidžiama „chemijos“ (tiesa, nepasakoma, apie ką čia tiksliau kalbama), taip pat apkaltinama Ukraina – kad iš ten neva eina blogi orai.

Melo detektoriaus komentaras

Vaizdo įrašas darytas internetinėje svetainėje sat24.com – tai kompanijai „The Meteo Company“ priklausantis portalas ir mobilioji programėlė, kuriame galima rasti satelitinės orų informacijos realiuoju laiku. Svetainėje (arba mobiliojoje programėlėje) galima pasirinkti skiltį „Clouds“ (liet. debesys) ir stebėti debesis realiuoju laiku. Taip pat galima atsisukti ir pažiūrėti, kur debesys buvo, pavyzdžiui, prieš valandą.

Remiantis Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos apibrėžimu, debesys yra vandens garų kondensacijos produktas. Jie susidaro, kai vandens garų prisotintas šiltas oras kyla aukštyn ir ten atvėsta iki rasos taško temperatūros. Debesys laikosi ore dėl trinties ir keliamosios jėgos. Debesys yra skirtingi, todėl klasifikuojami pagal savo savybes. Taigi tai, ką įraše mato jo autorius, yra vandens garai.

Vaizdo įraše taip pat matome judančius debesis. Judėjimas vyksta dėl vėjų, kurie yra daug stipresni kelių ar keliolikos kilometrų aukštyje, kur formuojasi debesys. Aukštyje esančių vėjų kryptis gali skirtis nuo tos, kuri jaučiama apačioje. Todėl debesų judėjimą danguje matome net, atrodytų, ramią dieną.

Komentuojantis asmuo teigia, kad į debesis „prileidžiama chemijos“. Jis nepatikslina, apie kokią chemiją kalbama. Pagal apibrėžimą, chemija yra mokslas, kuris tiria cheminius elementus, struktūrą ir chemines reakcijas ir reiškinius. O tai apima visą mus supantį pasaulį, todėl panaudoti terminą „chemiją“, galimai norint išgąsdinti žmonės, yra neteisinga – jis tiesiog apibūdina mokslą.

Kartais šnekamojoje kalboje chemija naudojama ir kaip sinonimas „chemikalams“ – tačiau vaizdo įrašo autorius nepatikslina, apie ką tiksliau kalba, nepateikia absoliučiai jokių įrodymų, taip pat įraše nesimato, kad kas nors specialiai siųstų, gamntų debesis ar į juos kažką purkštų.