Grįžti 2023 11 21

Ar Šveicarija krūties vėžio prevencijai uždraudė naudoti mamografiją?

Socialiniuose tinkluose šiomis dienomis pasipylė melagingos žinutės, jog Šveicarijoje uždrausta mamografija – tyrimas, kuris padeda nustatyti krūtų vėžį.

Teiginiai

Švedija tapo pirmąją šalimi pasaulyje, uždraudusia mamografijos patikras.

Verdiktas

Melas. Šveicarijos medicinos taryba, kurios sprendimai nėra privalomi, dar 2014 metais rekomendavo nebedaryti sisteminių mamogramų. Mamografijos tyrimas krūtų vėžio prevencijai Šveicarijoje taikomas ir dabar.

Melo detektoriaus komentaras


Šveicarijos medicinos tarybos ataskaita buvo paviešinta 2014 vasario mėnesį. Joje pripažįstama galima nedidelė mamografijos nauda – iš 1000 patikrintų moterų vienai buvo nustatytas ankstyvas krūtų vėžys ir pavyko jį išgydyti. Tačiau nerasta įrodymų, kad bendras mirtingumas nuo krūties vėžio dėl mamografijos tyrimų sumažėtų. Remdamasi žalos ir naudos vertinimu, valdyba rekomendavo neįvesti naujų mamografinių patikros programų ir apriboti esamas programas (čia).

Ši ataskaita sukėlė triukšmą, ją kritikavo daugybė Šveicarijos vėžio ekspertų ir organizacijų. nebuvimą.

„Kaip ir daugelis nacionalinių ir tarptautinių ekspertų ir organizacijų (PSO, ES), Vėžio lyga mano, kad privalumai nusveria minusus“, – teigiama paskelbtame grupės pranešime. Ji kritikavo tarybą dėl jos „prieštaringos metodikos“ ir „naujų duomenų trūkumo“. Lyga teigė nematanti jokios priežasties keisti dabartinę sistemą. „Ataskaita prieštarauja nacionalinei kovos su vėžiu strategijai, kuri buvo priimta federaliniu ir kantonų lygmenimis 2013 m. birželį. Joje raginama plačiai įdiegti kokybišką kontroliuojamą mamografinę patikrą“, – nurodė lyga (čia).

Šveicarijos medicinos taryba yra nevyriausybinė, o jos rekomendacijos nėra teisiškai privalomos. Todėl dar 2014 metais mokslininkai ir medikai abejojo, ar ataskaita turės kokios nors įtakos Šveicarijos politikai. Vienuolikoje iš 26 Šveicarijos kantonų yra sistemingos mamografinės patikros programos 50 metų ir vyresnėms moterims; dvi iš šių programų buvo pristatytos tik 2013 metais. Vienas vokiškai kalbantis kantonas Uri, atsižvelgdamas į valdybos rekomendacijas, persvarsto savo sprendimą pradėti mamografinės patikros programą (čia).

Tačiau galiausiai bendro sprendimo, kuriuo visose Šveicarijoje būtų uždrausti mamografijos tyrimai, nebuvo priimta. Šiandien daugelyje Šveicarijos vietų moterys nuo 50 iki 70 metų yra skatinamos kas dvejus metus atlikti mamografiją (čia ir čia).

Lietuvos Nacionalinio vėžio instituto duomenimis, krūties vėžio ankstyvosios diagnostikos programa, kai moterims atliekama mamografija, Lietuvoje vykdoma nuo 2005 metų. Šios programos uždavinys patikrinti visas 50–69 metų amžiaus moteris, nustatyti, kurioms yra krūties vėžio požymių ir šias moteris pasiųsti gydytis.

Moterims tirti panaudojama mamografija – rentgeninis krūties tyrimo būdas, leidžiantis aptikti net labai mažų matmenų navikinį darinį krūtyje. Tai neskausmingas, saugus ir efektyvus tyrimas.

Vadovaudamasis programa šeimos gydytojas 1 kartą kas 2 metus kviečia 50–69 metų moteris atlikti šį tyrimą (čia).

Pripažįstama, kad rentgeno spindulių poveikis yra vėžio rizikos veiksnys. Tačiau mamografijai atlikti panaudojamos labai mažos jonizuojančiosios spinduliuotės dozės, todėl žalos rizika labai žema. Organizuotos mamografinės patikros nauda moterims labai viršija galimą žalą.