Grįžti 2023 12 29

Ar „kraujuojanti“ Rusijos upė įspėja apie pasaulio pabaigą?

Socialinių tinklų vartotojai dalijasi Sibiro upės, nusidažiusios ryškiai raudona spalva, vaizdais ir kuria sąmokslo teoriją, kad tai yra pasaulio pabaigos ženklas.

Teiginiai

Sibire esanti Iskitimkos upė nusidažė šiurpiai raudona spalva. Žemė kraujuoja. Tai paskutinių dienų simbolis.

Verdiktas

Manipuliacija. Specialistai išaiškino, kad Iskitimkos upė raudona spalva nusidažė dėl taršos, kuri jau yra likviduota, todėl tai niekaip nesusiję su pasaulio pabaiga. Beje, tai jau ne pirmas kartas, kai ši upė „kraujuoja“.

Melo detektoriaus komentaras

Rusijos Sibire, Kemerovo ribose esanti Iskitimka upė gruodžio pradžioje nusidažė raudona spalva. Tačiau Kuzbaso gubernatoriaus pavaduotojas Andrejus Panovas socialiniuose tinkluose netrukus paskelbė, kad ji vėl atgavo natūralią spalvą.

„Taršos šaltinis – miesto kanalizacija – buvo operatyviai išvalytas. Galutinius tyrimo rezultatus atskleis priežiūros institucijos. Šiandien upės vanduo visiškai švarus. Netgi antys, taip pripratusios prie palankios Iskitimkos aplinkos, kad nustojo skristi žiemoti, grįžo į įprastą gyvenimą“, – pažymėjo pareigūnas.

Teigiama, kad vanduo upėje įgavo tamsiai raudoną atspalvį dėl vandens iš Sukhovskio upelio, į kurį pateko nuotekos iš užsikimšusios miesto kanalizacijos (čia).

„Kraujuojanti“ Iskitimkos upė patraukė ir tarptautinės žiniasklaidos dėmesį. Indijos leidinys konstatavo, kad tokios tendencijos kelia nerimą, nes pranešama, kad pastaruoju metu kelios kitos Rusijos upės taip pat pakeitė spalvą (čia).

2020 m. lapkritį ši Iskitimkos upė taip pat buvo nusidažiusi raudonai. Ir tuomet aplinkos apsaugos pareigūnai teigė, kad raudonos spalvos vanduo buvo iš užsikimšusio kanalizacijos vamzdžio, tačiau cheminė medžiaga, sukėlusi spalvą, vis dar tiriama.

„Miesto lietaus drenažo sistema yra galimas užteršto vandens šaltinis“, – sakė Kemerovo gubernatoriaus pavaduotojas Andrejus Panovas (čia).

Šis incidentas įvyko po panašaus įvykio 2020 m. birželį, kai kelios Arkties upės nusidažė raudonai, kai elektrinėje, esančioje netoli šiaurinio Sibiro miesto Norilsko, sugriuvo dyzelino rezervuaras. Dėl šios nelaimės į upę pateko 15 000 tonų degalų, o į dirvą – 6 000 tonų, todėl prezidentas Vladimiras Putinas paskelbė nepaprastąją padėtį. „Greenpeace Russia“ pabrėžė, kad tai pirmoji tokio masto avarija Arktyje, pabrėždama situacijos rimtumą.

2016 metais buvo užfiksuotas dar vienas panašus incidentas – Daldykano upė Rusijos šiaurėje nusidažė raudona spalva. Socialinių tinklų įrašuose ji buvo vadinama „kraujo upe“. Teigta, kad incidentas įvyko, kai į upę pateko nuotekų iš nikelio koncentratą perdirbančio metalurgijos gamyklos (čia)