Grįžti Brigita, rugsėjo, 13 2022

„UNESCO savaitės“ diskusijoje – ekspertų įžvalgos apie skaitmeninį atsparumą Lietuvoje

„UNESCO savaitės“ Lietuvoje programoje –  diskusija aktualia tema: kas atsakingas už mūsų skaitmeninį atsparumą? Įžvalgomis visuomenės medijų raštingumo ir skaitmeninio atsparumo didinimo temomis rugsėjo 19 d., 15 val. M. Mažvydo bibliotekoje Vilniuje vyksiančiame renginyje dalinsis ir sprendimų ieškos šalies mokslininkai, žurnalistai bei politikai.

„Nors šiandien Lietuvoje veikia ir faktus tikrinančios žiniasklaidos platformos, ir skaitmeninės erdvės aktyvistai, atrodytų, kad netrūksta medijų ir informacinį (MIR) raštingumą lavinančių programų bei pilietinių iniciatyvų, o tarptautiniame lygmenyje esame pozicionuojami kaip ganėtinai gerai savo informacinę erdvę stebinti ir prižiūrinti šalis, tačiau reali situacija yra gerokai sudėtingesnė ir nuolat kintanti“, – pastebi VDU Viešosios komunikacijos katedros profesorė ir skaitmeninio atsparumo projekto DIGIRES vadovė ir vyriausioji tyrėja dr. Auksė Balčytienė.

Mokslininkės teigimu, DIGIRES ir kituose Lietuvoje vykdomuose tyrimuose įžvelgiamas demokratinio ir pilietinio atsparumo stygius. „Ateityje dezinformacijos, klaidinančios informacijos tik daugės, o veiksmingų medijų edukacijos politikos gairių vis dar neturime“, – skaitmeninio atsparumo svarbą akcentuoja VDU profesorė.

Pasak tyrėjos, dezinformacijos, klaidinančių žinių gausėjimo mokslinė problema nėra vienos konkrečios akademinės disciplinos ar viešosios politikos krypties domėjimosi sritis ir rūpestis. 

„Ko itin stinga, tai jungtinės – tyrėjų, žiniasklaidos, politikų, ekspertų, edukatorių – savivokos, parodysiančios aktualiausias spragas dabartinėje dezinformacijos pliūpsnių suvaldymo situacijoje“, – pabrėžia prof. dr. A. Balčytienė.

Diskusijos dalyvių vertinimu, nacionalinio skaitmeninio atsparumo ugdymas ir medijų raštingumas neturėtų būti vertintini tik kaip „minkštosios galios“ srities dalykai, patikėti pavieniams medijų švietimo veiksmams ar NVO iniciatyvoms. Diskusijoje bus aptariama, kokiais būdais siekti, jog visuomenės skaitmeninio atsparumo stiprinimo pastangos taptų tvaria, į demokratinį procesą kreipiančia, visuotinai įgalinančia ir ryžtingą atsaką išpuoliams prieš žmogaus teises ir demokratiją sutelkiančia jėga.

Diskusijoje dalyvaus:

Dr. Auksė Balčytienė, VDU UNESCO medijų ir informacinio raštingumo įtraukiai žinių visuomenei katedros vadovė, Viešosios komunikacijos katedros profesorė, DIGIRES projekto vadovė ir vyriausioji tyrėja

Vygintas Gasparavičius, LR kultūros viceministras

Rasa Juknevičienė, Europos Parlamento narė

Dainius Radzevičius, Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas 

Rasa Lukaitytė-Vnarauskienė, naujienų portalo „Delfi“ vyr. redaktorė

Diskusijos moderatorė – Brigita Sabaliauskaitė, žurnalistė.

Renginys vyks Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Renginių erdvėje (III a.) (Gedimino per. 51, Vilnius). Renginys taip pat bus tiesiogiai transliuojamas internetu. Daugiau informacijos čia

Diskusiją organizuoja: VDU UNESCO medijų ir informacinio raštingumo įtraukiai žinių visuomenei katedra ir Baltijos skaitmeninio atsparumo tyrimų centras DIGIRES. Daugiau informacijos: www.digires.lt

Ši diskusija yra Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos rugsėjo 19-23 d. organizuojamos „UNESCO savaitės“ dalis. Šio renginių ciklo tikslas – suburti skirtingų sektorių ir organizacijų atstovus, Lietuvos ir užsienio šalių ekspertus bendroje susitikimų, pokalbių ir diskusijų platformoje bei aptarti aktualias UNESCO temas ir veiksmus švietimo, mokslo, kultūros, informacijos ir komunikacijos srityse. 

Daugiau informacijos rasite www.unesco.lt ir www.facebook.com/UNESCO