Grįžti Brigita, balandžio, 26 2022

Regioninės žiniasklaidos darbuotojai kalba apie DIGIRES mokymų naudą

Kovo 30 ir balandžio 13 dienomis DIGIRES organizavo mokymus, skirtus regioninės žiniasklaidos darbuotojams, kurių tikslas – stiprinti žurnalistų faktų tikrinimo kompetencijas. Mokymuose dalyvavo kelios dešimtys žurnalistų, dirbančių skirtinguose Lietuvos miestuose ir miesteliuose.

Pirmojoje mokymų dalyje žurnalistai buvo supažindinti su tarptautinės faktų tikrinimo tinklo (IFCN) bendruomenės naujienomis ir galimybe tapti šio tinklo nariu. Virtualaus prisijungimo metu su Lietuvos regioninės žiniasklaidos atstovais pabendravo IFCN bendruomenės poveikio lyderis Enock Nyariki, kalbėjęs apie naudas žurnalistams, kurie įsitraukia į šią visame pasaulyje aktualią žurnalistinę veiklą.

Portalo „Delfi“ rubrikos „Melo detektorius“ redaktorė ir žurnalistė Aistė Meidutė kolegoms daugiau papasakojo apie šio tinklo narius jungiantį etikos ir skaidrumo kodeksą, darbo principus.

Faktų tikrinimo įrankiai

Antroji mokymų dalis buvo skirta konkretiems faktų tikrinimo metodams ir įrankiams. A. Meidutė kolegoms pristatė keletą sukurtų programų, kurios padeda žurnalistams visame pasaulyje patikrinti vaizdo medžiagos autentiškumą, nustatyti jos kilmę ir šaltinius.

Žurnalistė, faktų tikrintoja pasidalino informacija apie dažniausiai pasitaikančias faktų iškraipymo formas bei būdus, kaip skleidžiamą informaciją patikrinti, nurodė, kokių šaltinių naudojimas atitinka faktų tikrintojams keliamus etikos standartus, o kokių – ne. 

Dauguma bazinių įrankių informacijai tikrinti yra nemokami ir laisvai prieinami ne tik žurnalistams, bet ir su medijų pasauliu nesusijusiems žmonėms, o jų funkcijoms išmokti nereikia ypatingo pasiruošimo, todėl šiais įrankiais patogu naudotis tiek atliekant žurnalistinius tyrimus, tiek savišvietos tikslais.

Mokymų metu analizuotos pagrindinės interneto paieškos platformose integruotos funkcijos bei specialus įrankis, sukurtas tikrinti vaizdinę medžiagą – naršyklės plėtinys „InVID WeVerify“. 

Šiuo įrankiu patogu tikrinti vaizdo medžiagos autentiškumą, išsiaiškinti, kada internete turinys publikuotas pirmą kartą, kas galėtų būti jo autorius. Taip pat įrankis leidžia atlikti atvaizdų analizę ir nustatyti, ar atvaizdas nebuvo redaguotas nuotraukų redagavimo programomis. Įrankis patraukliu skaitytojams būdu kuria palyginamuosius atvaizdus iš redaguotų ir autentiškų paveikslėlių. 

Dalinamės mokymų medžiagos nuoroda, kurioje galite savarankiškai peržiūrėti A.Meidutės pristatymą – praktinę dalį.

VIDEO NUORODA

Įvertino teigiamai

Šioje mokymų dalyje dalyviai patobulino savo praktinius gebėjimus informacijos tikrinimo srityje, gavo naudingų nuorodų, padedančių lengviau analizuoti internete randamą turinį, įgijo pastabumo detalėms, lavino kritinį mąstymą.

„Geras seminaras ir puikūs pranešėjai. Apie dezinformaciją turime daug praktinio supratimo, bet gerai, kuomet specialistai sudeda akcentus. Manau, kad informaciją apie faktų tikrinimo metodus reiktų skleisti kuo plačiau, tai labai reikalinga, nes tikrai ne visi žino“, – po mokymų sakė Klaipėdos regiono laikraščio „Banga“ vyr. redaktorė ir leidėja Vilija Butkuvienė.

Praktinę seminaro pusę teigiamai įvertino ir laikraščio „Tauragės kurjeris“ redaktorė Violeta Karaliūnaitė. „Savo tiesioginiame žurnalistiniame darbe rečiau susiduriame su padirbta informacija, tačiau analizuojant sklaidą socialiniuose tinkluose, yra pakankamai atvejų, kuomet kyla abejonių dėl skleidžiamos informacijos patikimumo. Kaip žurnalistei, man buvo labai naudinga sužinoti apie įrankius, kurie leis man patikrinti vaizdo medžiagos autentiškumą“, – sakė V.Karaliūnaitė.

Dalyviai iš visos Lietuvos

Mokymų regioninės žiniasklaidos darbuotojams metu taip pat pasisakė kviestinis svečias – Lietuvos kariuomenės Strateginės komunikacijos departamento atstovas Konstantinas Rečkovas, atskleidęs prieš Lietuvą vykdomo informacinio karo mastus bei pasidalinęs informacija apie populiariausius tendencingai skleidžiamos dezinformacijos naratyvus.

Virtualioje erdvėje surengtuose mokymuose dalyvavo kelios dešimtys žurnalistų, dirbančių skirtinguose Lietuvos kampeliuose. Tarp dalyvių – kolegos iš Kupiškio, Ukmergės, Panevėžio, Mažeikių, Klaipėdos, Tauragės, Plungės, Šakių ir kitų Lietuvos vietų. Taip pat mokymuose gausiai dalyvavo būsimieji žiniasklaidos darbuotojai, studijuojantys komunikacijos ir žurnalistikos mokslus Vytauto Didžiojo universitete.