Grįžti Brigita, rugsėjo, 22 2022

Nuotoliniai medijų raštingumo kursai „Very Verified“ lietuvių kalba pristatyti VDU studentams

Pasaulinė plėtros ir švietimo organizacija IREX išleido naują atviros prieigos nuotolinį medijų raštingumo kursą, skirtą padėti Baltijos šalių gyventojams tapti kritiškesniais žiniasklaidos vartotojais, ugdyti atsparumą dezinformacijai ir atpažinti manipuliacijas. Pirmieji „Very Verified“ platformos veikimą rugsėjo 20 d. vykusiame pristatyme išbandė Vytauto Didžiojo universiteto studentai.

„Very Verified“ nuotolinė platforma moko analizuoti žiniasklaidos pranešimus ir atpažinti dezinformaciją, kartu ugdant ir kritinio mąstymo įgūdžius. Kursas parengtas penkiomis kalbomis: estų, latvių, lietuvių, rusų ir anglų ir yra pritaikytas Baltijos šalių kontekstui. Pagrindinis dėmesys skiriamas išmokimui kaip vartoti naujienas, nenurodant,  vartoti.

“Vis daugiau dirbame skaitmeninėje ekosistemoje ir turime išsiaiškinti, kaip joje naviguoti. Tai nauja žmonijos istorijoje. …mūsų smegenys, mūsų visuomenė – nei mes, nei mūsų draugai, kolegos ar bendruomenė nebuvome paruošti tvarkytis su nuolatinės informacijos antplūdžiu. Proceso metu mes visi sąveikaujame su tiek daug informacijos ir taip dažnai ja yra manipuliuojama, įskaitant ir socialinius tinklus. Mes taip pat susiduriame su misinformacija ir dezinformacija savo privačioje komunikacijoje, televizijoje, radijuje, todėl šių įgūdžių, kuriuos galima perduoti, turėjimas tampa tikrai labai svarbus”, – neseniai besilankiusi Baltijos šalyse pabrėžė IREX CEO ir prezidentė Kristin Lord. 

Naujasis kursas yra pagrįstas IREX sukurtu metodu „Išmokite atskirti“, orientuotu į praktika grįstą atsparumo ugdymą, kurį IREX sukūrė ir pradėjo taikyti Ukrainoje 2015 m.  Nuo to laiko jis buvo pritaikytas daugiau nei 20 kitų pasaulio šalių, įskaitant Gruziją, Indoneziją, Balkanų šalis ir JAV. „Very Verified” platformoje gausu pamokų apie tai, kaip mes suvokiame informaciją, (įskaitant emocinį reguliavimą, pažinimo šališkumą ir skaitmeninę gerovę), taip pat, kaip informacija atrenkama ir pateikiama mums, vartotojams (pavyzdžiui, naujienų skyriaus darbuotojų funkcijos, faktų tikrinimas, socialinių tinklų algoritmai ir dar daugiau). Kurse taip pat aptariamos platesnės temos, tokios kaip žiniasklaidos savininkai ir spaudos laisvė, pateikiami praktiniai įrankiai ir patarimai, kaip atpažinti manipuliatyvias antraštes, patikrinti nuotraukas ir vaizdo įrašus bei kaip elgtis su robotais ir troliais.

„Very Verified“ platforma sukurta taip, kad būtų prieinama, interaktyvi ir įtrauki dalyviams viso kurso metu, pasitelkiant vaizdo įrašus, interviu, animaciją, testus ir trumpus straipsnius. Kursą galima klausyti savarankiškai arba naudojant mišraus mokymosi metodą.

IREX kurso turinį kūrė glaudžiai bendradarbiaujant su Baltijos šalių ekspertais Solvita Denisa – Liepniece, Lukrecijus Tūbys, Monika Hanley, Signe Ivask ir kt. Angliškos kurso versijos vedėjai yra estų žurnalistai Heleri All ir Sandra Saar, lietuviškos –  žurnalistai Lukrecijus Tūbys ir Monika Kasnikovskytė. Pašnekovai – žinomi Baltijos šalių žurnalistai Inga Sprinė, Filips Lastovskis, Berta Tilmantaitė, Holger Roonemaa ir Evgenija Volohonskaja, reklamos ekspertai – Kārlis Gedrovics, Tomas Nemura ir Vadimas Barisonas, socialinių tinklų turinio kūrėjai – Agnė Kulitaitė, Robertas Kalinkinas ir kt.

Pagrindinė „Very Verified” auditorija yra vidurinių mokyklų ir universitetų studentai, tačiau kursas yra atviras ir naudingas šaltinis visiems besidomintiems. Dalyviai atlikę visas užduotis ir išlaikę baigiamąjį testą gali gauti kurso baigimą liudijantį sertifikatą. Visos penkios kurso kalbos versijos yra prieinamos internete adresu veryverified.eu, kartu su kitais mišraus mokymosi ištekliais, skirtais mokytojams ir jaunimo instruktoriams.

Kursą parengė IREX, administruojanti JAV Valstybės departamento programą “Medijų raštingumas Baltijos šalyse“.

Apie IREX ir “Medijų raštingumo Baltijos šalyse” programą:

“Medijų raštingumas Baltijos šalyse” tai JAV valstybės departamento programa, kurią administruoja IREX. Daugiau: www.facebook.com/IREXintheBaltics

IREX yra pasaulinės plėtros ir švietimo organizacija, siekianti teisingesnio, klestinčio ir įtraukesnio pasaulio. Daugiau: www.irex.org