Grįžti Brigita, liepos, 11 2023

Faktų tikrintojų bendruomenės viršūnių susitikime Seule pristatytos DIGIRES partnerio – Delfi „Melo detektoriaus“ patirtys

Birželio 28 – 30 dienomis Pietų Korėjos sostinėje, Seule, vyko didžiausias faktų patikros bendruomenės viršūnių susitikimas „Global Fact“. Į Tarptautinio faktų tikrinimo tinklo (IFCN) organizuojamą konferenciją rinkosi faktų tikrintojai, dezinformacijos ekspertai ir akademinės bendruomenės nariai iš viso pasaulio, tarp jų – ir DIGIRES partnerio, portalo „Delfi“ rubrikos „Melo detektorius“ redaktorė Aistė Meidutė.

„Global Fact“ vyksta jau dešimtąjį kartą ir kasmet sutraukia žymiausius faktų patikros bendruomenės lyderius ir didžiausių technologijų įmonių atstovus, kurie dalinasi savo patirtimi ir rinkos naujienomis. 

Šiemet Seule vykusio renginio diskusijose, pristatymuose ir praktinėse dirbtuvėse buvo galima išgirsti tokių technologijų milžinių, kaip „Meta“, „Youtube“, „Google“ ir „TikTok“, atstovų komentarus. Dalyviams pristatyta socialinių tinklų vykdoma politika ir pagrindinės iniciatyvos, nukreiptos prieš misinformacijos ir dezinformacijos plitimą bei žalingo klaidinančios informacijos poveikio šalinimą.

Pagrindinėje konferencijos programoje naujausių tyrimų, susijusių su tuo, kaip technologinė pažanga, ypač dirbtinis intelektas, keičia komunikacijos procesus ir poveikį bei kas lemia žmonių jautrumą dezinformacijai, rezultatais dalinosi Tarptautinės komunikacijos asociacijos (ICA) narė ir dabartinė prezidentė Dr. Eun-Ju Lee.

Antros dienos programoje savo patirtimi kovojant su prorusiškais interneto troliais dalinosi suomių tiriamoji žurnalistė Jessikka Aro. 2019 ir 2022 m. išliestų knygų „Putino trolių armija“ ir „Putino troliai: Rusijos informacinio karo prieš pasaulį priešakinėse linijose“ autorė kalbėjo apie savo tyrimus bei didžiulę prorusiškų veikėjų įtaką internete. J. Aro ragino žurnalistus ir faktų tikrintojus atskleisti ir išviešinti Rusijos dezinformacijos operacijas, kurias atsekti nėra sudėtinga, nes dauguma jų vykdomos viešai socialiniuose tinkluose ir internete.

Paskutinę renginio dieną į faktų tikrintojus bei akademinės bendruomenės atstovus kreipėsi buvęs „Twitter“ pasitikėjimo ir saugumo vadovas Yoelis Rothas, skaitęs pranešimą apie iššūkius kovai su misinformacija ir dezinformacija, kuriuos gali atnešti sparti dirbtinio intelekto plėtra. Y. Rothas taip pat nukėlė konferencijos dalyvius į vieno įtakingiausių socialinių tinklų „Twitter“ darbo užkulisius pirmosiomis Elono Musko vadovavimo savaitėmis ir pasidalino įžvalgomis, kaip socialinių tinklų platformoms sekasi įveikti klaidinančių naujienų plitimo iššūkį.

Prisijungti prie Seule vykusio faktų tikrintojų bendruomenės suvažiavimo buvo pakviesta ir „Delfi“ rubrikos „Melo detektorius“ redaktorė A. Meidutė, kuri pasidalino dalyvavimo mentorystės programoje „Global Mentorship Program“ rezultatais. Programos metu Mongolijos faktų tikrinimo centro mentoriai apmokė penkias skirtingas faktų patikros organizacijas ir iniciatyvas, „Melo detektorių“, „Verificat“, „Liputan6“, „Logical Indian“ ir „Factspace WA“, kaip žiniasklaidos organizacijos galėtų kurti ir vystyti prasmingus produktus, leidžiančius diversifikuoti pajamas bei pritraukiančius visuomenės susidomėjimą. 

A.Meidutė „Global Fact 10“ konferencijos metu apžvelgė pagrindines naujoves, kurias skaitytojai galėjo išvysti „Melo detektoriaus“ rubrikoje ir portale „Delfi“  – kassavaitines internete plitusios dezinformacijos apžvalgas, transliuojamas TV laidos „Delfi Diena“ metu (epizodus galima žiūrėti čia), patikrintus faktus video formatu, publikuojamus „Delfi“ socialinių tinklų platformose, bei rubrikoje viešinamus jungtinius dezinformacijos tyrimus, atliktus kartu su kitomis žiniasklaidos priemonėmis (čia) ir mokslinių tyrimų, susijusių su informacijos iškraipymo plitimu bei daromu poveikiu, rezultatus.

Portalo „Delfi“ projektas „Melo detektorius“ – aktyvus veiklų, nukreiptų prieš klaidinančios informacijos plitimą, dalyvis. 2019 m. projektas tapo Tarptautinio faktų tikrinimo tinklo signatarais, 2020 m. prisijungė prie „Meta“ trečiųjų šalių faktų tikrinimo programos, o 2021 m. – prie Europos skaitmeninės žiniasklaidos observatorija (EDMO) faktų patikros partnerių.