„DUOMENŲ ATSKLEIDIMAS: Indijos televizija atskleidė, kaip „Pfizer“ gąsdina ir šantažuoja šalis dėl COVID injekcijų“, – skelbia portalo „Paranormal“ antraštė. Iš tiesų realybė visai kitokia.
Straipsnyje nagrinėjamos „Pfizer“ su šalimis sudarytos skiepų pardavimo sutartys ir, neva pasitelkiant būtent sutartyse esančią informaciją, daromos nepagrįstos išvados.
Melas: „Pfizer“ gąsdina ir šantažuoja šalis
Jau antraštėje nurodoma, neva farmacijos kompanija gąsdina ir šantažuoja kitas šalis. Šantažas – tai grasinimas asmeniui, siekiant priversti jį elgtis pagal šantažuojančio valią ir prieš savo norą. Šantažuojantis taip pat gali grasinti žala šantažuojamojo asmeniui, artimiesiems, turtui. Šantažas Lietuvoje yra draudžiamas įstatymo.
Portalo nurodytose „Pfizer“ sutartyse nėra nieko, kuo būtų siekiama priversti šalis elgtis prieš savo norą. Tai – įprastos sutartys, kuriose išdėstytos abiem pusėm suprantamos sąlygos.
Manipuliacija: kompanija daro, ką nori
„Matyti, kad „Pfizer“ gali neleisti šalims kalbėti apie jos sutartis, blokuoti vakcinų donorystę, vienašališkai keisti tiekimo grafikus“, – rašoma straipsnyje.
Toliau yra papunkčiui nurodomos neva netinkamos „Pfizer“ sudarytos sąlygos.
„Iš sutarčių matyti, kad „Pfizer“ savo sutartimis nutildo vyriausybes. Ji privertė šalis nekalbėti apie sandorius, kuriuos sudaro dėl skiepų. „Pfizer“ kontroliuoja injekcijų donorystę, o ne šalis, kurios jas perka. „Pfizer“ sprendžia, kur švirkštai keliaus. „Pfizer“ lemia svarbiausius sprendimus – „Pfizer“ sprendžia dėl pristatymo terminų ir kt.“, – tai keli pagrindiniai straipsnyje išdėstyti punktai.
Sutartys, sudaromos dėl pirkimo-pardavimo ar produkto tiekimo labai dažnai yra konfidencialios. Todėl tai, kad sutartyse reikalaujama neatskleisti informacijos apie sudarytus sandorius, yra absoliučiai normalus reikalavimas.
Taip pat ir tai, kad kompanija pati sprendžia, kur keliaus skiepai. Ji parduoda produktą – vadinasi, turi teisę ir įsitikinti, kad žino, kam jį parduoda ir kur siunčia. Be abejo, kad vien iš jų pusės gali būti diktuojami ir pristatymo terminai – juk užsisakinėdami baldus žinomoje švedų parduotuvėje jūs taip pat negalite pasirinkti, kada jie bus atvežti, nes tą apsprendžia gamintojas ir tiekėjas.
Manipuliacija: pelnosi iš pandemijos
„Sutartys suteikia retą galimybę susipažinti su vienos farmacijos korporacijos įgyta galia (…) ir padidinti pelną per šimtmetį didžiausią visuomenės sveikatos krizę“, – cituojamas portalas „Public Citizen“.
Faktas, kad kiekvienos įmonės ir kompanijos tikslas, ar bent jau vienas iš tikslų, yra didinti pelną. Farmacijos kompanija nėra ne pelno siekianti organizacija ar kita įstaiga, veikianti visuomeniniais pagrindais. Todėl pateikti pelno siekimą kaip neigiamą dalyką – labai manipuliatyvu.
Neva, štai, kokie jie blogi, pelnosi iš pandemijos. Tačiau jie, naudodami didžiules lėšas ir žmonių darbo laiką, sukuria produktą, kuris, žinoma, turi atitinkamą kainą. Juk niekas nesistebi, kad restoranas, nustatydamas kainas, „pelnosi iš žmonių alkio“. Taigi, kone visi straipsnyje išsakyti teiginiai yra gryna manipuliacija.