Įraše nurodomi būdai atpažinti sintetinius vitaminus, pavyzdžiu, jei sudėtyje priešdėlis „dl“ ar pagal patiekiamą formą (milteliai, kapsulės ir t.t.). Nuotraukoje pažymima, kad sintetiniai vitaminai pašalina iš žmogaus organizmo jam reikalingus vitaminus ir mineralus, taip sukeldami daugiau sveikatos problemų (čia).
Iš dalies melas. Sintetinės kilmės, kaip ir natūralios kilmės, vitaminai gali būti kenksmingi žmogaus organizmui, jeigu šie yra neteisingai vartojami. Taip pat abiejų rūšių vitaminai yra pašalinami iš organizmo, jei yra jų perteklius. Sintetinių ir natūralių vitaminų aktyviosios medžiagos molekulė yra vienoda, o žymėjimai „dl“ nurodo abiejų vitaminų fizikines savybes.
Vaistinėse vitaminus galime įsigyti tiek maisto papildų forma, tiek registruotus kaip vaistus. Gydytojai juos rekomenduoja vartoti tais atvejais, kai nustatomas vitaminų ar mineralų trūkumas žmogaus organizme.
Didžioji dalis maisto papildų yra gaminami iš sintetinių vitaminų, kurie yra žymiai pigiau ir lengviau išgaunami nei natūralus vitaminai, randami augaliniuose ir gyvuliniuose šaltiniuose. Svarbu atkreipti dėmesį, kad natūralūs ir sintetiniu būdu pagaminti vitaminai nesiskiria savo chemine struktūra. Natūralaus vitamino C ir susintetinto vitamino C (askorbo rūgšties) molekulės yra vienodos (čia).
„Facebook“ įraše teigiama, kad, žvelgiant į maisto papildų sudedamąsias dalis, galima pamatyti priešdėlį „dl“. Esą tai nurodo, kad vitaminas yra sintetinis. Tačiau šis žymėjimas nurodo cheminio junginio stereoizomerizmą. Stereo nurodo cheminio junginio išsidėstymą erdvėje, o izomerizmas reiškia, kad junginiai yra tokios pačios cheminės struktūros (čia).
Tekstuose D ir L didžiosiomis raidėmis žymimi junginių stereoizomerai, D – dešininis, L – kairinis. Tuo tarpu d ir l mažosiomis raidėmis pažymima kita junginių savybė – optinis aktyvumas. Jis nurodo junginio galimybę pro jo tirpalą leidžiamą poliarizuotą šviesą pasukti į kairę arba į dešinę. Tad jei tekste matote tokius žymėjimus D/L (didžiosiomis) arba d/l (mažosiomis raidėmis) tai tiesiog nurodo šias fizikines junginio savybes, būdingas tiek natūralios, tiek sintetinės kilmės medžiagoms.
Vitaminų tabletėse, kapsulėse, tirpaluose ir milteliuose paprastai yra priedų, kurie padeda organizmui ne tik tiekti vitaminus, bet ir pagerinti jų stabilumą ir efektyvumą. Pavyzdžiui, skirtingomis medžiagomis dengtos tabletės nulems, ar jos tirps skrandyje ar žarnyne, lėtai ar iš karto ir t. t. Taip pat yra kita praktiška priežastis. Dėl itin mažo kiekio veikliosios medžiagos į vitaminų formą, pavyzdžiui, kapsulių, dedami poveikio žmogaus organizmui neturintys užpildai, kaip mikrokristalinė celiuliozė, kad pavyktų supakuoti vitaminą ir jį lengviau vartoti (čia).
Tačiau neteisingai vartojami natūralūs ir sintetiniai vitaminai gali padaryti daugiau žalos, nei naudos žmogaus organizmui (čia). Pavyzdžiui, geležies papildų vartojimas pavalgius produktų, turinčių daug kalcio (pieno, kiaušinių ir t.t.), apsunkina organizmo galimybę įsisavinti geležį (čia). Taip pat įmanoma, kad organizmas paprasčiausiai pašalins vitaminų perteklių. Pavyzdžiui, vandenyje tirpus (natūralus ir sintetinis) vitaminas C yra pašalinimas iš organizmo.
Ant maisto papildų pakuočių yra nurodyta referencinė maistinė vertė (RMV), kuri procentais išreiškia kiek medžiagos rekomenduojama suvartoti per parą. Kai kurie papildai gali viršyti RMV normą net kelis kartus. Jie yra vartojami tais atvejais, kada atsižvelgiama į ūmų vitaminų trūkumą, o rekomenduojamos paros dozės neužtenka. Neteisingas vitaminų, pavyzdžiui, vitamino C, dozavimas gali sukelti šalutinius simptomus: viduriavimą, pykinimą ar kitus virškinamojo trakto sutrikimus. Manoma, kad ilgalaikis neteisingas vartojimas gali sukelti ir rimtesnių sveikatos problemų, įskaitant akmenų atsiradimą inkstuose, tačiau ši sąsaja vis dar tiriama (čia). Todėl prieš vartojant vitaminus svarbu pasikonsultuoti su gydytoju ar vaistininku ir perskaityti pakuotės lapelį.