Grįžti Brigita, balandžio, 3 2023

DIGIRES surengs nuotolinį seminarą mokytojams „Kaip atpažinti tiesą: faktų tikrintojo receptai“

Asociacija DIGIRES balandžio 11 d. nuotoliu surengs profesinio tobulėjimo  seminarą mokytojams „Kaip atpažinti tiesą: faktų tikrintojo receptai“, kurio tikslas – pasidalinti žiniomis apie informacijos tikrinimo metodus bei pristatyti asociacijos parengtą metodinę medžiagą, kuri galėtų būti naudojama medijų raštingumo pamokose moksleiviams.

„Mokytojai, kaip ir bibliotekininkai ar komunikacijos specialistai, žurnalistai, kūrybinių industrijų praktikai – yra informacijos nešėjai ir žmogaus vaizduotės budintojai. Ši ekspertų grupė turi gilią profesinį patirtį ir dalykinių žinių, tačiau jiems neretai stinga įgūdžių, kaip tas žinias perteikti, žvelgiant iš medijų pasaulio perspektyvos. Todėl pristatome mūsų sukurtą metodinę medžiagą „Medijų raštingumas be mitų: faktų tikrintojo receptai“ – novatorišką tekstų ir užduočių rinkinį, su metodiniais pavyzdžiais ir scenarijais, įtraukiais praktiniais patarimais ir vaizdo klipais, kuriuos galima lengvai pritaikyti pamokos temai apie medijų raštingumą, žurnalistiką, informacijos šaltinius ir dezinformaciją“, – teigia DIGIRES asociacijos vadovė ir vyriausioji tyrėja, prof. Auksė Balčytienė.

NUOTR. DIGIRES asociacijos vadovė ir vyriausioji tyrėja, prof. Auksė Balčytienė.

Seminaro dalyviai sužinos, kas yra skaitmeninis atsparumas ir kodėl jis yra svarbus, kaip reikėtų mokytis ir mokyti medijų raštingumo gyvenime ir pamokose, kaip įvertinti mokymosi pažangą bei poveikį, kas yra faktų tikrinimas bei kaip dirba žurnalistai.

Tai yra tęstiniai asociacijos DIGIRES mokymai, anksčiau panašaus turinio seminarai buvo surengti studentams bei regionuose dirbantiems žurnalistams. „Ankstesnė patirtis parodė, kad kiekvienas informaciją vertina labai skirtingai, medijų bei informacinio raštingumo gebėjimai toje pačioje grupėje gali labai skirtis. Pastebime ir kartais pernelyg didelį informacijos vartotojų pasitikėjimą savo jėgomis – dažnai manoma, kad įvairūs informacijos iškraipymai yra banalūs, neįtikinami, todėl lengvai demaskuojami. Tačiau nežiūrėdami į dezinformacijos ir misinformacijos problemą rimtai, galvodami, kad yesame tam atsparūs, iš tikrųjų tampame dar labiau pažeidžiamais“, – įsitikinusi žurnalistė, faktų tikrintoja, naujienų portalo DELFI skilties „Melo detektorius“ redaktorė Aistė Meidutė.

NUOTR. Žurnalistė, faktų tikrintoja, naujienų portalo DELFI skilties „Melo detektorius“ redaktorė Aistė Meidutė.

Kalbėdama apie seminaro mokytojams turinį, lektorė A. Meidutė žadėjo pademonstruoti ir praktinių pavyzdžių, kaip neįdedant labai daug pastangų įsitikinti informacijos tikrumu arba netikrumu. Pasak jos, jau yra sukurta nemažai informacijos patikros įrankių, kurie gali ne tik palengvinti darbus, bet ir apsaugoti nuo klaidų, o jos tikslas – supažindinti su tokiomis galimybėmis bei pamokyti, kaip jomis pasinaudoti praktikoje.

Data, laikas, registracija

Seminaras vyks balandžio 11 d., antradienį. Seminaro trukmė – 2 val. 45 min. Pradžia 12 val. Vieta: virtuali platforma „MS Teams“.

Būtina registracija. Prisijungimo nuoroda dalyviams bus atsiųsta registracijos anketoje nurodytu el. paštu.

Seminaro metu skirtingomis temomis kalbės ir skirtingų gebėjimų žiniomis pasidalins: DIGIRES projekto vadovė ir vyriausioji tyrėja, VDU Viešosios komunikacijos katedros profesorė Auksė Balčytienė, VDU Viešosios komunikacijos katedros vedėja profesorė Kristina Juraitė, žurnalistė ir naujienų portalo DELFI skilties „Melo detektorius“ vyr. redaktorė Aistė Meidutė, DIGIRES projekto koordinatorė, nacionalinės žiniasklaidos atstovė, DELFI Verslo plėtros vadovė Ieva Ivanauskaitė, DIGIRES Medijų raštingumo metodologijos vystymo koordinatorė, programos „Media4Change“ vadovė Neringa Jurčiukonytė ir žurnalistė Brigita Sabaliauskaitė.

Seminaro organizatoriai: VDU PMDF Viešosios komunikacijos katedra, DIGIRES asociacija, BECID – Baltic Engagement Center for Combatting Information Disorders, UNESCO Chair on MIL for Knowledge Inclusive Societies (VDU, Kaunas).

Visiems dalyviams bus išduoti pažymėjimai.

Seminaras – nemokamas.

Apie DIGIRES asociaciją

Mokymai parengti remiantis DIGIRES asociacijos – Baltijos skaitmeninio atsparumo tyrimų centro – patirtimi. DIGIRES asociacija buvo įkurta 2022 m., o veiklas plėtoja nuo 2021 m. DIGIRES – tai bendra akademinės bendruomenės, žiniasklaidos organizacijų ir nepriklausomų žurnalistų asociacija, skirta aptikti, analizuoti ir užkardyti dezinformacijos veiklą Lietuvoje ir už jos ribų. Suburta aukštos kvalifikacijos ekspertų komanda, siekdama didinti Lietuvos visuomenės skaitmeninį atsparumą internete, glaudžiai bendradarbiauja su žiniasklaidos organizacijomis, nepriklausomais žurnalistais, mokslo bendruomene ir plačiąja visuomene. Asociacijos DIGIRES steigėjai – Vytauto Didžiojo universitetas, naujienų portalas „DELFI“ ir medijų švietimo organizacija „Media4Change“.