Grįžti Brigita, birželio, 6 2022

DIGIRES siekia sisteminių pokyčių medijų raštingumo srityje

Aktyviai kovai su dezinformacija Lietuvoje telkiamas tarpžinybinis bendradarbiavimas.  Skirtingo profilio organizacijos – akademiniai sluoksniai, žiniasklaidos organizacijos ir nevyriausybinis sektorius apjungia jėgas  kokybiškam kritinio mąstymo ugdymo turiniui kurti.  

Jau daugiau kaip 10 metų Lietuvoje nuosekliai medijų ir informacinio raštingumo srityje veikianti  žiniasklaidos stebėsenos ir inovacijų programa „Media4Change“ yra Baltijos skaitmeninio atsparumo tyrimų centro DIGIRES partneris.

„Kad ir kaip norėtume tiesiog pirštu pabaksnoti į melagienas ir taip tarsi apsaugoti visuomenę, tokios pastangos ilgalaikių rezultatų neduos. Tikrai atspari dezinformacijai visuomenė yra ta, kuri geba melagienas atpažinti pati. Tai kritiškai mąstančių žmonių visuomenė, kuri turi įprotį stabtelėti ir dekonstruoti žiniasklaidoje ir socialiniuose tinkluose esantį turinį, mąstyti apie savo paties mąstymą“  – sako „Media4Change“ programos vadovė Neringa Jurčiukonytė. 

Programos „Media4Change“ vadovė Neringa Jurčiukonytė

Anot jos, pilietinės visuomenės vaidmuo kovoje su dezinformacija yra labai svarbus. Todėl neatsitiktinai daug dėmesio skiriama bendruomenių lyderių įgalinimui ir jų tolimesniam palaikymui šviečiant bendruomenes. Per metus į tęstinį medijų ir informacinio raštingumo ugdymą per „Media4Change“ programas kasmet įtraukia per 300 jaunų žmonių. Netrukus tai daryti bus galima dar efektyviau. 

Programos iniciatyva šiuo metu kuriamas modernus įrankis, talkinsiantis su jaunimu Baltijos šalyse dirbantiems edukatoriams ar net žurnalistų ugdymo srityje veikiančioms įstaigoms. Tai virtualūs kursai apie medijas ir jų poveikį, taip pat dalis medžiagos skiriama ir egzistuojantiems faktų tikrininimo įrankiams įvaldyti. 

„Esame įsitikinę, kad jis užtikrins tęstinį jaunimo medijų ir informaciniio raštingumo ugdymą, palaikymą ir motyvaciją bei atsakys į ateities darbo su jaunimu poreikius. Labai nekantraujame esantį įdirbį apjungti su DIGIRES projekto patirtimi ir kurti sisteminius pokyčius – mūsų išbandytą darbo su jaunimu modelį integruoti į esamą švietimo sistemą“ – sako N. Jurčiukonytė.

DIGIRES projekte „Media4Change“ programos dalyviai tapo atsakingi už medijų ir informacinio raštingumo metodologijos vystymo koordinavimą bei visuomenės atsparumo ekosistemos formavimą.

„Mums reikia kalbėti apie skaitmeninį atsparumą, kaip vidinę tiek jaunų, tiek vyresnių žmonių tvirtybę, vidinį tvarumą, gebėjimą atsispirti sumaiščiai, kuri yra dažnai dirbtinai sukeliama. Negana to, turime įsivertinti, kad suintensyvėjusios informacijos pasaulyje, pasitelkiant dezinformaciją, tendencingas atakas, dėmesys yra atitraukiamas nuo ypatingai visuomenėms svarbių problemų ir klausimų, todėl mums labai svarbus žinojimas, į ką galime tvirtai atsiremti – tai profesionali žurnalistika ir etiška žiniasklaida“, – sako VDU profesorė Auksė Balčytienė.

Programos Media4Change radare: žmogaus teisės, tiriamoji žurnalistika ir medijų raštingumas. Informacją apie šios programos įgyvendinamas medijų ir informacinio raštingumo veiklas galite rasti partnerio svetainėje www.media4change.co/lt ir nuotolinio mokymo kursų svetainėje www.milacademy.online.