Grįžti Brigita, rugsėjo, 21 2023

Buvusi CNN vykdomoji prodiuserė J. Thomas: „Pasitikėjimas žiniasklaida mažėja, nes turime pernelyg daug dezinformacijos ir nuomonių“

„Žurnalistai yra demokratijos gynėjai, kovotojai už laisvę ir sumanūs bei rafinuoti istorijų pasakotojai“, – citata paskaitą „Kai faktų negana: kaip palaikyti žurnalistiką dezinformacijos eroje“ pradėjo rugsėjo 20 d. VDU mokslo ir studijų centre viešėjusi Howardo universiteto (JAV) docentė, „Fulbright“ programos mokslininkė, buvusi CNN vykdomoji prodiuserė, žurnalistikos ekspertė Jennifer Thomas

Pasitelkdama savo daugiau nei 25 metų žurnalistinio darbo patirtį, J. Thomas paskaitoje aptarė spaudos laisvę ir dezinformacijos iššūkius žurnalistikoje – kas ir kaip keičiasi žurnalistikoje dezinformacijos, platformizacijos ir dirbtinio intelekto laikais.

„Žiniasklaida yra ketvirtoji valdžia. Be jos demokratija sugriūtų. Tačiau turime per daug dezinformacijos, todėl žmonės nebežino, kas yra tiesa, o kas melas, dėl to mažėja ir visuomenės pasitikėjimas žiniasklaida“, – teigė J. Thomas.

Pasak lektorės, dezinformacija sukuria domino efektą, kurio niekas negali jos sustabdyti. „Eiliniai žmonės negali tiesiog pasibelsti į prezidentūros duris ir užduoti klausimą aukščiausiajam šalies vadovui, kodėl jų bendruomenėje vyksta vienokie ar kitokie dalykai. Tačiau žurnalistai gali ir turi tai daryti – t. y. atstovauti bendruomenei“, – sakė J. Thomas.

Lektorės teigimu, bėda yra ta, kad dezinformacijos amžiuje žurnalistams tenka paneiginėti melus ir netikras naujienas, vietoje to, kad dėmesį telktų ir raportuotų tai, kas iš tiesų yra svarbu ir aktualu bendruomenei. Taip pat lektorė pastebi, kad šiandien žurnalistai dažnai transliuoja savo nuomones ir atstovauja save, o ne bendruomenę. Netgi taip svarbios pilietinės žiniasklaidos atstovai neretai atstovauja savo interesus.

„Toks turinys yra patrauklus auditorijai ir puikiai parduodamas. Tačiau dėl jo nebežinome, kuo pasitikėti, nes turime pernelyg daug skirtingų nuomonių“, – teigia J. Thomas ir dalinasi penkiais patarimais.

„Visų pirma, atkreipkite dėmesį į šaltinį bei patikrinkite internetinę nuorodą. Taip pat pažiūrėkite, kas yra turinio autorius. Perskaitykite skiltį „apie mus“ ir susipažinkite su platformos deklaruojamomis vertybėmis, misija. Ir svarbiausia, būkite skeptiški“, – pataria J. Thomas.

Daugiau informacijos apie paskaitą ir lektorę Jennifer Thomas rasite čia.

Teksto autorė Kristina Berksun, nuotraukos VDU/ Jono Petronio