Socialiniuose tinkluose plinta informacija, esą JAV susprogdino „Nord Stream“ dujotiekį.
Įraše teigiama, kad „Nord Stream“ dujotiekis susprogdintas tiesioginiu JAV prezidento Joe Biden įsakymu. Šiems teiginiams naudojama amerikiečių žurnalisto Seymour Hersh publikacija.
Nepatvirtinta ir neįrodyta informacija. Nors S. Hersh kadaise garsėjo kaip profesionalus tiriamosios žurnalistikos atstovas, pastaraisiais dešimtmečiais jo darbai susilaukė daug kolegų kritikos dėl platinamų sąmokslo teorijų ir bandymų naudoti nepatikimus šaltinius. Publikacijoje apie „Nord Stream“ žurnalistas taip pat remiasi vienu neaiškiu šaltiniu, taigi tai neįrodo skambių S. Hersh teiginių.
Žymiausi S. Hersh darbai apie nusikalstamus JAV kariuomenės veiksmus uždirbo jam prestižinę Pulicerio premiją 1970 m. Tačiau vėlesni jo darbai buvo vertinami prieštaringai dėl konspiracinių teiginių, pagrįstų abejotinais anoniminiais šaltiniais ar spėlionėmis.
Tarp prieštaringai vertinamų S. Hersh darbų buvo jo teiginiai, kad Turkija, o ne Rusija, prisidėjo prie cheminių ginklų atakos Sirijoje. Žurnalistą taip pat itin pamėgo Kremliaus propagandos ruporai, kurie itin aktyviai platina ir jo naujausius teiginius apie „Nord Stream“ (svarbu paminėti, kad aptariamas vaizdo įrašas taip pat yra rusų kalba).
S. Hersch savo Substack įraše teigia, kad JAV karinis jūrų laivynas, reaguodamas į Rusijos invaziją į Ukrainą, surengė slaptą operaciją, naudodamas NATO mokymo pratybas, siekdamas sabotuoti Rusijai priklausančius „Nord Stream“ dujotiekius, naudojant sprogmenis ir nuotolinio detonavimo įtaisą.
Pasakojime šis argumentas grindžiamas sumaišant faktinę informaciją apie praeities slaptas operacijas ir naujausius politikų pareiškimus su kritika dujotiekiui ir nepaprastai įtraukiančiu pasakojimu, pagrįstu dažnai antriniais vieno asmens liudijimais.
Tiesa, kad publikacijoje yra keletas faktiškai teisingų teiginių. Pavyzdžiui, J. Biden, prieš Rusijos invaziją į Ukrainą praėjusiais metais, pasakė: „Jei Rusija įsiverš… „Nord Stream 2“ nebebus. Mes padarysime jam galą“. Tačiau, anot „Snopes“ faktų tikrintojų, tai neįrodo, kad teiginiai apie JAV įvykdytą sabotažą yra teisingi. Be to, juos kategoriškai paneigė tiek tiek Baltieji rūmai, tiek CŽA.
S. Hersh savo skambiems teiginiams naudoja vieno asmens parodymus, kuriuos sumaišo su istoriniais faktais ir naujais politiniais komentarais, o tai pateikia, kaip įrodymą kiekvienam reikšmingam tariamo sąmokslo aspektui.
Vienintelis kitas šaltinis, paminėtas S. Hersh ataskaitoje, yra į pensiją išėjęs profesorius, neturintis jokio ryšio su kokia nors galima slapta operacija Baltijos šalyse ir negalintis patvirtinti, kad ji egzistuoja. Todėl žurnalisto publikacijoje pateiktą informaciją reikėtų vertinti kritiškai. Kol ji neįrodyta – negalima jos pateikti kaip įrodyto fakto, kaip daroma „Pilietis“ paskyros įraše.