Tarptautinėje Vilniaus knygų mugėje pristatyta Vytauto Didžiojo universiteto išleista kolektyvinė monografija „Artimas tolimas medijų pasaulis: virsmai, ribos ir būdai tai suprasti“, kurios sudarytoja ir mokslinė redaktorė – DIGIRES asociacijos vadovė profesorė Auksė Balčytienė – pirmasis toks Lietuvoje sistemingas ir tarpdisciplininis leidinys apie medijų raštingumą.
Knyga ne tik suteikia būtiną pagrindą medijų ir informacinio raštingumo mokymui Lietuvoje, bet ir yra svarbus mokslinis darbas, naudingas ir aktualus įvairių disciplinų tyrėjams, medijų ir informacinio raštingumo praktikams, strategijų formuotojams ir mokslininkams, žurnalistikos ir komunikacijos mokslų studentams, o dabartiniame netikrumų ir grėsmių kupiname būvyje – ir plačiajai visuomenei.
Knygoje piešiamas ir analizuojamas probleminis šiuolaikinių medijų pasaulis, atkreipiamas dėmesys į daugelį visiems Lietuvoje, Europoje ir globaliai pasaulyje rūpimų dalykų, keliami įvairūs su medijų aplinka susiję klausimai. Plėtojama daugiaaspektė ir įvairiapakopė medijų raštingumo samprata, knygos autoriams atspindint skirtingas mokslines prieigas ir jų praktikas: komunikacijos ir politikos mokslų, sociologijos, lingvistikos ir net menų.
„Tikime, kad būtent toks transdisciplininis žvilgsnis suves draugėn skirtingus požiūrio kampus ir įgalins pastebėti šiuolaikiniam skaitmenizuotam bendrabūviui svarbius dalykus. Ne tik perteklinio kalbėjimo, ginčijimosi ir triukšmo, neapykantos, piratavimo ar populizmo apraiškas, bet ir būtinas klausymosi, girdėjimo, atidos, dėmesingumo bei rūpesčio praktikas. Būtent tokios kompetencijos, tikėtina, ves individualios savireguliacijos, taigi, ir taip trokštamo pilietinio atsparumo ugdymosi link“, – sako A. Balčytienė.
Knygą sudaro šeši skyriai („Virsmai ir ribos“, „Socialinė dinamika“, „Blogio ženklai“, „Grėsmės ir rizikos“, „Vaizdų galia“ bei „Ateities gairės“), kuriuose skirtingais žiūros kampais aptariami ir analizuojami medijų pasaulio dėmenys ir jų transformacijos: kalbama apie skaitmeninį visuomenės atsparumą, žiniasklaidos vaidmenį, dirbtinio intelekto raidą, analizuojami platformizacijos ir sintetinių medijų keliami iššūkiai, aptariama dezinformacija ir kiti informaciniai trikdžiai, dėmesys skiriamas visuomenės poliarizacijai ir neapykantos kalbai, medijų politikai ir dialoginei komunikacijai, vaizdų kultūrai ir kino edukacijai.
Knygą skaitmeniniu formatu galite rasti, nemokamai parsisiųsti ir skaityti čia.
Teksto ir nuotraukos autorė – Kristina Berksun