Lietuvos bibliotekoms patikėtas reikšmingas vaidmuo – ugdyti visuomenės medijų ir informacinio raštingumo kompetencijas. Pernai bibliotekose pirmą kartą organizuota Pasaulinė medijų ir informacinio raštingumo MIRKT savaitė šiemet vyksta su dar didesniu užsidegimu. Gausioje ir įvairialypėje programoje suplanuoti susitikimai ir su Baltijos skaitmeninio atsparumo tyrimų centre DIGIRES bendradarbiaujančiais bei apmokytais vietos žiniasklaidos atstovais.
Spalio mėn. 24, 25, 26 dieną vyks susitikimai su skaitytojais Širvintų, Kalvarijos, Pagėgių, Akmenės ir Visagino bibliotekose, kurių metų profesionalūs žurnalistai pasakos apie savo veiklos principus, supažindis su įstatymais ir etikos standartais, kurių privalo laikytis žurnalistai, aiškins, kuo skiriasi žurnalistinis turinys nuo įvairaus kito turinio, kurį žmonės kuria socialiniuose tinkluose.
Suplanuotų susitikimų tema: „Skaitytojų ir žurnalistų dialogas: ko trūksta, kad taptume vieni kitiems labiau reikalingi?“ Jų metų dalyviai turės galimybę užduoti klausimus, vyks diskusija, ko auditorijos tikisi iš vietos žurnalistų, dalinsis mintimis bei ieškos sprendimų, kaip stiprinti vietos žurnalistiką. Pagrindinis susitikimų tikslas – stiprinti pasitikėjimą žurnalistika ir žurnalistais, ieškoti dialogo ir galimybių bendradarbiauti.
Bibliotekų lankytojų ir žurnalistų dialogo MIRKT savaitėje partneris – asociacija Vietos bendruomenių žurnalistų tinklas, tęsianti ir palaikanti DIGIRES iniciatyvą stiprinti visuomenės skaitmeninį atsparumą, atkuriant skaitytojų pasitikėjimą kokybiška žurnalistika.
„Gyvename informacinėje eroje, kuomet didžioji dalis mus pasiekiančios informacijos yra nepatikima – dezinformatyvi, melaginga, manipuliacinė. Todėl tampa vis svarbiau ne tik gebėti atskirti tiesą nuo melo, bet ir išmokti tinkamai naudoti informaciją, patiems netapti melo skleidėjais. Kokybiška ir patikima žiniasklaida bei etiškai dirbantys žurnalistai gali tapti tuo filtru, kuris mums padėtų nepatekti į melo ir manipuliacijų tinklą. Ir jei jau patikime žiniasklaidai tokį svarbų vaidmenį – drauge turime kelti ir didesnius reikalavimus žiniasklaidai ir žurnalistams“, – sako Vietos bendruomenių žurnalistų tinklo vadovė, Kaune dirbanti žurnalistė Brigita Sabaliauskaitė.
Visuomenės nariams vis dar trūksta žinių apie atsakomybę, kurią neša žurnalistai, supratimo, kad mūsų veiklą reguliuoja įstatymai bei etikos standartai, kurių privalo laikytis profesionalūs žurnalistai. „Esu įsitikinusi, kad apsišvietę ir medijų prasme raštingi skaitytojai gali tapti rimtu spaudimu, prisidedančiu prie žiniasklaidos kokybės kėlimo. Tačiau tam turime pabandyti atkurti tarpusavio ryšį ir pasitikėjimą. Tai yra mūsų vystomos bendruomenių žurnalistikos pagrindas“, – sako ji.
Daugiau informacijos apie suplanuotus susitikimus su Vietos bendruomenių žurnalistų tinklo atstovais čia
Pasaulinės medijų ir informacinio raštingumo savaitės globėja – Lietuvos nacionalinė UNESCO komisija, koordinatorė – Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešoji biblioteka. Savaitę finansuoja Lietuvos Respublikos kultūros ministerija.
Organizatoriai: Apskričių viešųjų bibliotekų asociacija, Lietuvos savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacija, Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, Lietuvos kolegijų bibliotekų asociacija ir Lietuvos medicinos biblioteka.
Partneriai: Vytauto Didžiojo universitetas, nevyriausybinė organizacija „Meno avilys“, Baltijos skaitmeninio atsparumo tyrimų centras DIGIRES, naujienų agentūra „Media4change“, nevyriausybinė organizacija „Pilietinio atsparumo iniciatyva (CRI)“, Lietuvos asociacija „Gyvastis“, finansų rinkos įmonė MB „iFuture investments“, Nacionalinis kraujo centras, improvizacijos teatras „Impro241“, asociacija „Vietos bendruomenių žurnalistų tinklas“.
Rėmėjai: elektroninių knygų knygynas „Antanukas“, „Go3“ televizija, žurnalas „National Geographic Lietuva“, telekomunikacijų bendrovė „Telia“. Informacinis rėmėjas – LRT.