Grįžti Brigita, gruodžio, 2 2022

Akademikų ir žurnalistų komanda DIGIRES: „Vien žinojimo apie dezinformaciją negana“ (diskusinio renginio anonsas)

Dezinformacija ir manipuliacijos kelia didelius iššūkius šalies demokratijai, o melagingos informacijos mastai auga netikėtu greičiu. Štai 2021 metais Lietuvą pasiekė net 30 proc. daugiau klaidinančio informacinio turinio lyginant su 2020 m. Nors šalyje veikia pavienės nevyriausybinės organizacijos, kovojančios su dezinformacija, vykdomi įvairūs medijų raštingumo projektai, tačiau pasak jungtinės akademikų ir žiniasklaidos atstovų komandos DIGIRES, kovoje su dezinformacija to negana – svarbu suvienyti skirtingų institucijų bei visuomenės veikėjų jėgas ir spręsti problemą kartu, imantis konkrečių veiksmų plano. 

Šiuo tikslu DIGIRES gruodžio 6 d. VDU Mokslo ir studijų centre Kaune bendrai diskusijai „DIGIRES: žinome, kaip veikia dezinformacija. O kas toliau?“ kviečia skirtingų sričių atstovus: mokslininkus, pedagogus, regioninės žiniasklaidos atstovus, bibliotekų darbuotojus ir politikus.

„Žinome, kad dezinformacija egzistuoja, žinome ir kaip ji veikia. Tačiau trūksta konkrečių veiksmų plano jos užkardymui. Pastaruosius metus DIGIRES klausė, aiškinosi ir diskutavo, o dabar atėjo metas imtis konkrečių veiksmų plano“, – teigia DIGIRES projekto vadovė ir vyriausioji tyrėja, VDU Viešosios komunikacijos katedros profesorė, VDU UNESCO medijų ir informacinio raštingumo įtraukiai žinių visuomenei katedros vadovė Auksė Balčytienė.

Pasak mokslininkės, žinome labai daug dalykų: kokio pobūdžio melo naratyvai cirkuliuoja, kas kuria melagingą informaciją. Tačiau trūksta žinių apie visuminį „skaitmeninių sutrikimų“ (angl. digital disruptions) kontekstą ir spręstinų problemų įvairovę: 

Renginio metu per vienerius DIGIRES gyvavimo metus išmoktas pamokas ir sukauptas žinias visose šiose tematikose DIGIRES komanda dar kartą įsivardins ir pateiks politikos kūrėjams kaip gaires medijų ir švietimo politikoms. „Manome, kad didžiausią postūmį tvarios skaitmeninės demokratijos plėtotei Lietuvoje padarytume, jei DIGIRES išbandytą žinojimo mainų metodą perkeltume į viešosios politikos lygmenį. Daug tyrinėjome, bendravome, dalinomės labai skirtingu ekspertiniu žinojimu (mokslinių tyrimų, žiniasklaidos darbo ir medijų edukacijos), dalyvavome daugybėje viešų susitikimų Lietuvoje ir kitose Europos šalyse, todėl tikime, kad šiandien galime ne tik kalbėti ir aiškinti apie visuomenės skaitmeninio atsparumo neišvengiamybę, bet ir realiais veiksmais įvairioms žmonių grupėms parodyti, kokius interneto instrumentus galime pasitelkti tiesos paieškose“, – įsitikinusi projekto vadovė Auksė Balčytienė.

DIGIRES komanda sako, kad dezinformacijai ir manipuliacijoms atsparią skaitmeninę visuomenę garantuoja pasyvios ir aktyvios skaitmeninio atsparumo strategijų simbiozė. 

Pranešimus skaitys ir diskusijoje dalyvaus: VU Komunikacijos fakulteto Žurnalistikos ir medijų tyrimų centro docentas Viktor Denisenko, LR kultūros ministerijos viceministras Vygintas Gasparavičius,  Lietuvos mokyklų vadovų asociacijos (LMVA) prezidentas, KTU Inžinerijos licėjaus direktorius Dainius Žvirdauskas, Panevėžio apskrities G. Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos Kultūros paveldo tyrinėjimo ir skaitmeninimo skyriaus vadovė Greta Kėvelaitienė, naujienų portalo DELFI.lt vyr. redaktorė Rasa Lukaitytė-Vnarauskienė, laikraščio „Tauragės kurjeris“, direktorė Ramunė Ramanauskienė, Vilniaus politikos analizės instituto Nacionalinio medijų ir informacinio raštingumo tinklo atstovas Algirdas Davidavičius ir kt.

Renginio organizatorius DIGIRES yra bendra akademinės bendruomenės, žiniasklaidos organizacijų ir nepriklausomų žurnalistų iniciatyva, skirta aptikti, analizuoti ir užkardyti dezinformacijos veiklą Lietuvoje ir už jos ribų. Aukštos kvalifikacijos ekspertų komanda, glaudžiai bendradarbiaudama su žiniasklaidos organizacijomis, nepriklausomais žurnalistais, mokslo bendruomene ir plačiąja visuomene, siekia didinti Lietuvos visuomenės skaitmeninį atsparumą internete.

Renginio transliacijos nuoroda