2022 05 24

Susipainiojo tarp melų: kas, kada ir kodėl degino šias knygas?

Didžiosios Britanijos ambasadorės Ukrainoje Melindos Simmons žinutė „Twitter“, kurioje matomos ant žemės sumestos ir deginamos knygos apie Ukrainą sukėlė aršią diskusiją tarp Ukrainą Rusijos sukeltame kare palaikančių asmenų ir agresorės palaikytojų. „Melo detektorius“ išsiaiškino, kad ir viena, ir kita pusė buvo neteisios, tačiau ambasadorės pranešimas yra arčiau tiesos. 

Gegužės 21 d. Didžiosios Britanijos ambasadorės Ukrainoje M. Simmons paskyroje paviešinta žinutė su tokiu tekstu [pateikiame vertimą iš anglų į lietuvių kalbą]: „Ukrainos istorijos knygų deginimas nėra denacifikacija. Tai – priešinga jai. #RusijosAgresija“. Žinutė papildyta nuotrauka, kurioje matomos į krūvą ant grindinio suverstos knygos apie Ukrainą, daugiausia – apie šalies istoriją [matomi knygų viršeliai rusų kalba – aut. past.].

Vos pasirodžius šiai žinutei, komentarų skiltyje užvirė diskusijos, o ambasadorė apkaltinta melagysčių skleidimu. Panašūs pareiškimai pakartoti ir kituose socialiniuose tinkluose, pavyzdžiui, „Facebook“.

Komentavę asmenys puolė dalintis įrodymais, kad pateikta nuotrauka nėra susijusi su vasario 24 d. Rusijos pradėta invazija į Ukrainą, nes internete galima rasti senesnių to paties atvaizdo kopijų. Rusijos palaikytojai dalinosi 2019 m. portale zen.yandex.ru pasirodžiusiu kelių pastraipų straipsneliu apie Kaliningrado srityje vykusį performansą, kurio metu buvo deginamos knygos. Viršeliui panaudota ta pati nuotrauka, kuria „Twitter“ dalinosi M. Simmons, tačiau matomas vienas neatitikimas. Vietoje knygos, ant kurios rusiškai užrašyta „Ukrainos istorija“ žinutėje apie Kaliningradą toje pačioje vietoje matomas visai kitoks viršelis. Ant jo – angliškas užrašas „Fire Starting for Dummies“.

Nors socialinių tinklų vartotojai teisingai įspėjo, kad ši nuotrauka buvo daryta ne šiemet ir su vasario 24 d. prasidėjusia Rusijos invazija nėra tiesiogiai susijusi, ji taip pat nebuvo daryta Kaliningrade vykdant performansą.

Portale zen.yandex.ru įkeltas atvaizdas – akivaizdžiai redaguotas, o matomiausios knygos viršelis pridėtas nuotraukų redagavimo programa. Apgavystę išduoda šalia gulinčios knygos. Visos jos – rusiškos, susijusios su Ukraina, o virš knygos, pavadintos „Fire Starting for Dummies“ matyti dar viena Ukrainos istorijos knyga, po ja – dar viena stora knyga, ant kurios matomas užrašas „Ukrainy“.

Dar vienas argumentas, kodėl zen.yandex.ru patalpintu tekstu negalima visiškai pasitikėti – jo autorius. Tai – ne profesionalus žurnalistas. Istorija pasidalino asmuo, pasivadinęs „всё зависит от контекста“ (liet. „viskas priklauso nuo konteksto“). Pažvelgus į vartotojo profilį galima rasti prieš 9 mėnesius patalpintą žinutę, kad šis asmuo ką tik pradėjo filologijos ir literatūros studijas. Taigi, pranešimu prieš tris metus pasidalino būsimas studentas.

Kaip buvo deginamos knygos Kaliningrade?

Vis dėlto, žinutė, kad Kaliningrade vyko akcija, kurios metu degintos knygos – teisinga. 2019 m. liepos 7 d. Miesto dienos proga vykdytas performansas, kurio metu praeiviams buvo dalinamos knygos, o dalis jų – deginama kibire. Apie šią akciją „Facebook“ paskyroje paskelbė rašytojas Borisas Bartfeldas. Žinutėje jis rašo: „Išėjau pasivaikščioti tarp menininkų, kai alėjoje priešais dramos teatrą pamačiau knygų krūvą – Chekhovas, Jerome‘as K. Jerome‘as, Markas Twainas. Trys mimai auksiniais kostiumais siūlė praeiviams knygas pasiimti sau. Su malonumu paėmiau Jerome‘o knygą, kad galėčiau stebėti performansą toliau. Pasiūlydami knygas praeiviams mimai parodė ir alternatyvą – knygų deginimą. Ant kelio buvo kibiras, kuriame jos buvo deginamos, pilnas pelenų ir sudegintų knygų <…>“.

Šalia žinutės pateikiama keletas kadrų iš performanso. Iš jų galima spręsti, kad analizuojamas paveikslėlis, kuriame matomos knygos apie Ukrainą, nebuvo darytas šio renginio metu. Kaliningrade knygos degintos ant grindinio pastatytame kibire ir suversta knygų krūva atrodė visiškai kitaip, nei paviešinta M. Simmons.

Atlikus detalesnę paiešką, internete galima rasti ir dar senesnių analizuojamo vaizdo kopijų. Jis pradėtas platinti dar 2014 m. Pavyzdžiui, platformoje ukrinform.ru galima rasti 2014 m. spalio 19 d. pasidalintu straipsniu, kuriam iliustruoti pasitelkta ta pati nuotrauka. Joje pavaizduotos knygos apie Ukrainos istoriją, nėra anksčiau minėtos knygos su užrašu „Fire Starting for Dummies“. Straipsnyje rašoma apie Krymo regione Simferopolyje galimai vykusį įvykį, kuomet knygos apie Ukrainą, surinktos iš vietos mokyklos, buvo sumestos į krūvą ir sudegintos priešais veiksmą stebėjusius mokinius (daugiau straipsnių apie šią įvykių versiją: pvz.1).

Straipsnyje taip pat nurodoma, kad Krymo Švietimo, mokslo ir jaunimo ministerija įvykį neigė ne be reikalo, nes nuotrauka nebuvo daryta aprašomo įvykio metu.

Tikroji įvykių versija: ukrainietiškų knygų deginimas Kryme

Kituose šaltiniuose galima aptikti ir kiek kitokią tos pačios knygų deginimo istorijos versiją. Pavyzdžiui, portale city-nikopol.com.ua nurodoma, kad okupuotame Kryme vyko prorusiška procesija su fakelais. Renginio metu taip pat degintos ukrainietiškos knygos. Straipsnyje pateikta daugiau tos pačios apdegusių knygų krūvos nuotraukų. Vienoje iš jų, nufotografuotoje kitu kampu, matomos deginamos knygos, o priešais jas – išsirikiavę plakatu nešini akcijos dalyviai. Ant plakato matomas užrašas rusų kalba, reiškiantis „Gimtajai rusų kalbai – valstybinės kalbos statusą“.

Kituose portaluose taip pat aprašoma būtent ši įvykių versija – kad knygos ukrainiečių ir rusų kalba, susijusios su Ukrainos istorija, menu buvo deginamos 2014 m. sausio mėnesį vykusios prorusiškos akcijos metu (pvz.1, pvz.2), o akcijos dalyviai laikė plakatus, raginančius Kryme rusų kalbą paskelbti valstybine. Ukrainos žiniasklaida pranešė, kad šią akciją tiesiogiai rėmė Rusija.

Išvados

Didžiosios Britanijos ambasadorė Ukrainoje Melinda Simmons buvo neteisi, susiedama deginamų knygų atvaizdą su šiuo metu vykstančia Rusijos invazija į Ukrainą, tačiau neteisūs buvo ir tie, kurie tvirtino, esą nuotrauka daryta 2019 m. Kaliningrade vykusio meninio performanso metu. Iš tiesų, ši nuotrauka atspindi įvykius prieš Krymo aneksiją. 2014 m. sausio mėnesį Kryme surengtas prorusiškas paradas, kurio metu degintos ukrainietiškos knygos. Dar po kelių mėnesių, kovą, Krymas inkorporuotas į Rusijos sudėtį.