2022 03 30

Užbėgo įvykiams už akių: skelbia, esą Rusija nutraukė dujų tiekimą ES

Dažnai į „Melo detektoriaus“ akiratį dėl dezinformacijos skleidimo patenkantis laisvaslaikrastis.lt dalinasi klaidinga informacija. Portale patalpintame straipsnyje teigiama, kad Rusija sustabdė gamtinių dujų tiekimą Europos Sąjungos šalims.

„Rusija išjungė dujų tiekimą ES, šiai atsisakius mokėti už dujas rubliais“, – tokia antrašte skaitytojus siekia sudominti portalas laisvaslaikrastis.lt. Vos kelių sakinių tekste pateikiama propagandinė informacija.

Neabejotina, kad tokį portale paviešintą teiginį išprovokavo kovo 28 d. paviešintas Dmitrijaus Peskovo interviu, duotas JAV transliuotojai PBS. Interviu metu, paklaustus, ką Rusija ketina daryti, jei Vakarų Europos šalys atsisakys mokėti už gamtines dujas rubliais, D. Peskovas atsakė: „Aš nežinau, kas gali nutikti jiems nusprendus atmesti šią galimybę. Taigi, kai tik turėsim galutinį atsakymą, žiūrėsim, ką galima padaryti. Bet, be abejo, neketiname užsiimti labdara ir tiekti dujas Vakarų Europai nemokamai.“

Šį užslėptą grasinimą išprovokavo vieši šalių pareiškimai apie atsisakymą mokėti už gamtines dujas rubliais, tarp jų ir Septynių labiausiai ekonomiškai išsivysčiusių valstybių grupės, vadinamojo Didžiojo septyneto (G7). G7 energetikos ministrai vienbalsiai atmetė Rusijos vadovo Vladimiro Putino kovo 23-ąją išsakytą reikalavimą „nedraugiškoms šalims“, o į šį sąrašą patenka visos G7 šalys, mokėti už tiekiamas dujas rubliais.

V. Putinas įsakė Rusijos centriniam bankui, vyriausybei ir dujų tiekėjai „Gazprom“ iki kovo 31 d. „nedraugiškoms šalims“ parengti pasiūlymus atsiskaitymui už tiekiamas dujas rubliais.

Taigi, kol nepriimtas Rusijos sprendimas, ką daryti šalims atmetus reikalavimą mokėti už gamtines dujas Rusijos nacionaline valiuta, dujų tiekimas į ES šalis nėra sustabdytas.

Išvados

Šio teksto rašymo metu dujų tiekimas iš Rusijos į ES valstybes nėra sustabdytas, skirtingai nei teigiama laisvaslaikrastis.lt paviešintame straipsnyje. Kol kas galutinis sprendimas, ką Rusija ketina daryti šalims atmetus reikalavimą mokėti už dujas rubliais, nėra paskelbtas.