2021 12 10

Teigia atradę šokiruojančią tiesą apie vakcinas: pakanka įsižiūrėti į lapelį ir melas paaiškėja

„Paaiškėjo, kad daugiau nei pusantro milijono Lietuvos gyventojų yra subadyti ne vakcina nuo „covid-19“, tačiau eksperimentiniu vaistu, kuris gali būti skiriamas tik pagal gydytojo receptą“, – taip rašoma straipsnyje, taip pat kaltinančiame Vyriausybę tautos žudymu.

„Paaiškėjo, kad vakcinos nuo COVID-19 nėra vakcinos, o nebegaliojantys receptiniai vaistai“, – skelbiama portalo „Laisvas laikraštis“ antraštėje. Jame dominuoja trys pagrindinės melagienos.

Klausia, vakcina ar vaistas

Straipsnyje nurodomas teiginys, kad vakcinos nuo COVID-19 iš tiesų yra vaistai, nėra jokia naujiena ar šokiruojantis atradimas. Vakcina, arba skiepai, iš tiesų ir yra medicininis preparatas, skirtas įgyti imunitetui nuo infekcinės ligos. Imituodamas natūralią infekciją, šis preparatas parodo imuninei sistemai ligos sukėlėją, prieš kurį imuninė sistema pagamina antikūnus ir kitus gynybos mechanizmus.

O vaistas (vaistinis preparatas) – tai vaistinė medžiaga arba jų derinys, pagaminti ir teikiami vartoti, nes atitinka bent vieną šių kriterijų: 1) pasižymi savybėmis, dėl kurių tinka žmogaus ligoms gydyti arba jų profilaktikai; 2) dėl farmakologinio, imuninio ar metabolinio poveikio gali būti vartojamas ar skiriamas atkurti, koreguoti ar modifikuoti žmogaus fiziologines funkcijas arba diagnozuoti žmogaus ligas. Vadinasi, visos vakcinos yra medicininiai (arba kitaip – vaistiniai) preparatai.

Sąlyginės registracijos reikšmė

Straipsnyje taip pat piktinamasi, neva vakcinos nėra tinkamos naudoti – jos nepatvirtintos ir nurodoma „sąlyginė registracija“. Iš tiesų sąlyginė registracija nereiškia, kad vaisto ar vakcinos negalima naudoti. Priešingai – ji leidžia preparatą naudoti anksčiau nei būtų kitu atveju.

Europos Sąjungoje sąlyginė vaistų registracija leidžia registruoti vaistus, kurie patenkina nenumatytą vaistų poreikį, nors duomenų apie vaistą yra mažiau nei įprastai reikalaujama. Tai atsitinka, jei vaisto ar vakcinos nauda pacientams yra didesnė nei galima rizika, atsižvelgiant į tai, kad dar nėra visų duomenų. Sąlyginė registracija yra galima esant pandemijai, kai būtina skubiai reaguoti į kylančią grėsmę visuomenės sveikatai. Pritarus sąlyginei vaisto ar vakcinos registracijai, registruotojas privalo pateikti papildomų duomenų iš vykdomų ar naujų tyrimų per iš anksto nustatytus terminus, jog patvirtintų, kad jo kuriamo preparato nauda ir toliau yra didesnė nei galima rizika.

Melas: vakcinos nebegaliojančios

Daugiausiai straipsnyje eskaluojamas melas yra teiginys, neva vakcinų galiojimo laikas pasibaigęs. Straipsnio autorius nurodo, kad sąlyginė vaistų registracija buvo patvirtinta iki 2021-ųjų rugpjūčio mėnesio, o nuo tada yra pasibaigusi. Tai – melas.

2021 metų rugsėjo 10 dieną Europos Sąjungoje patvirtintas naujas užšaldytos vakcinos „Comirnaty“ tinkamumo vartoti laikas nuo 6 mėnesių iki 9 mėnesių, laikant nuo -90℃ iki -60℃ temperatūroje.

Išvados

Straipsnyje pateikti teiginiai apie vakcinos kaip medicininio preparato reikšmę ir sąlyginę jos registraciją nėra nei nauji, nei šokiruojantys, nei neigiami. Straipsnio autorius iškraipo faktus ir meluoja, kad gyventojams leidžiamos neaiškios ir pasibaigusio galiojimo vakcinos. Pakanka pažiūrėti į viešai nurodytą vaistinio preparato informacinį lapelį, pasitikrinti terminus, ir paaiškėja visa tiesa.