2022 03 31

Meluoja, esą į nelaisvę paimtas rusų leitenantas iš tiesų priklauso Ukrainos pajėgoms

Internetinėje erdvėje pasirodė teiginių, esą kovo mėnesio pradžioje ukrainiečių į nelaisvę paimtas Rusijos Nacionalinės gvardijos pulkininkas leitenantas Astachovas Dmitrijus Michailovičius, viešai atsiprašęs ukrainiečių už vykdomą tautos genocidą, iš tiesų yra Ukrainos karys. Tai, esą, įrodo D. Michailovičius ir į jį panašaus vyro su ukrainiečių karine uniforma nuotraukos. Tiesa ta, kad tai – du atskiri žmonės.

Rusijai palankiose socialinių tinklų anketose skelbiama, esą D. Michailovičius tik apsimetė esąs Rusijos pulkininkas leitenantas, o jo melagystę neva išdavė aptikta nuotrauka su Ukrainos ginkluotųjų pajėgų uniforma.

Nors iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad belaisvis labai panašus į vyrą, kurio nuotrauka pateikiama šalia, nedidelė analizė įrodo, kad tai – du skirtingi asmenys.

Nuo karo Ukrainoje pradžios ukrainiečiai į nelaisvę paėmė nemažai belaisvių, tarp kurių buvo ir D. Michailovičius. Žiniasklaidoje plačiai nuskambėjo kariškio atsiprašymas, skirtas ukrainiečiams, taip pat prisipažinimas, kad kariauti Rusijos pajėgas vedė klaidinga informacija apie, esą, nacių užvaldytą Ukrainą. D. Michailovičius viešai paragino Ukrainoje likusius rusų kareivius grįžti namo ir nebetęsti beprasmio žudymo.

Vis dėlto, panašu, kad šis vaizdo įrašas nuoširdumu įtikino ne visus. Internete pasirodė spekuliacijų, esą vaizdo įraše matomas vyras iš tiesų tarnauja Ukrainos pajėgose.

Tam įrodyti paskelta fiziškai šiek tiek belaisvi primenančio vyro fotografija, tačiau atlikus vaizdų paiešką nesudėtinga išsiaiškinti, kas yra šis vyras. Vyras fotografijoje yra Jaroslavas Panasyukas Fedorovičius – Ukrainos armijos veteranas, dalyvavęs Euromaidano demonstracijose 2013 m.

Veterano „Facebook“ paskyroje galima rasti daugiau jo nuotraukų ir įsitikinti, kad tai – tikrai tas pats asmuo, kurio nuotrauka pateikiama melagingoje žinutėje. Tai išduoda tiek veido bruožai, tiek vilkima karinė uniforma.

Tačiau abejones, kad Rusijos pulkininkas leitenantas Astachovas Dmitrijus Michailovičius ir Ukrainos karo veteranas Jaroslavas Panasyukas Fedorovičius yra du skirtingi asmenys geriausiai išsklaido faktas, kad pastarojo asmeninėse „Facebook“ fotografijose matyti, jog veteranas neturi dešinės rankos. Vietoje jos matyt grubus protezas. Ukrainiečių portaluose skelbiama, kad nelaimę J. Panasyukas Fedorovičius patyrė 2014 m. vasario 18 d., kai Kijevo Hruševskio gatvėje jį sužeidė granata – ligoninėje teko amputuoti ranką.

Tuo tarpu D. Michailovičiaus spaudos konferencijoje abi rankas iškelia į viršų ir šio gesto metu galima akivaizdžiai matyti, kad vyras turi abi sveikas rankas.

Išvados

Į nelaisvę paimtas Rusijos Nacionalinės gvardijos pulkininkas leitenantas Astachovas Dmitrijus Michailovičius ir nuotraukoje matomas Ukrainos karo veteranas Jaroslavas Panasyukas Fedorovičius yra du skirtingi asmenys. Geriausiai tai įrodo nuotraukos, kuriose matoma, kad J. Panasyukas Fedorovičius yra netekęs dešinės rankos, kai, tuo tarpu, spaudos konferencijoje pasisakęs rusų kariškis turi abi sveikas rankas.