2023 12 30

Ar tikrai Lietuvoje „tyliai ramiai paleistas NT mokestis“?

Internete plinta žinutė apie „tyliai ramiai paleistą NT mokestį“, siedami jį su pastarųjų mėnesių diskusijomis Seime, tačiau tokie pranešimai klaidina socialinių tinklų vartotojus. „Melo detektorius“ paaiškina, kokius nekilnojamojo turto mokesčius ir nuo kada jau moka lietuviai, o koks mokestis – dar tik svarstomas.

Teiginiai

Lietuvoje „tyliai ramiai paleistas NT mokestis“.

Verdiktas

Trūksta konteksto. Lietuvoje pastaruoju metu nebuvo priimtas joks naujas NT mokestis. Spalio mėnesį Seime vyko diskusijos dėl galimo visuotinio NT mokesčio, tačiau jokie galutiniai sprendimai dėl jo nėra priimti, įstatymo projektas tik įregistruotas. Tuo tarpu NT mokestį, apie kurio sumokėjimą kalbėta gruodžio viduryje, gyventojai moka jau nuo 2019 m., tačiau tik tie, kurių turimo NT mokestinė vertė viršija 150 tūkst. eurų sumą.

Melo detektoriaus komentaras

Prieš kelias savaites socialiniuose tinkluose pasirodė pranešimų apie tai, kad Lietuvoje neva patyliukais buvo priimtas NT mokestis. Tokios žinutės iliustruotos žiniasklaidos portaluose publikuotų straipsnių ekrano nuotraukomis.

Tiesa ta, kad kai kurie lietuviai iki gruodžio 15 d. iš tiesų turėjo susimokėti NT mokestį, tačiau tai nėra visuotinis NT mokestis, apie kurio svarstymą kalbėta spalio mėnesį.

NT mokestį dalis Lietuvos gyventojų kasmet moka jau nuo 2019 m., tačiau tokia prievolė tenka ne visiems. NT mokestį šiuo metu turi mokėti visi, kurių turimo NT vertė viršija 150 tūkst. eurų (čia). Mokestis gali siekti nuo 0,5 proc. iki 3 proc. NT mokestinės vertės ir yra apskaičiuojamas pagal šiuos tarifus:

1) NT mokestinės vertės daliai, viršijančiai 150 000 eurų, bet neviršijančiai 300 000 eurų taikomas 0,5 proc. NTM tarifas;

2) NT mokestinės vertės daliai, viršijančiai 300 000 eurų, bet neviršijančiai 500 000 eurų, taikomas 1 proc. NTM tarifas;

3) NT mokestinės vertės daliai, viršijančiai 500 000 eurų, taikomas 2 proc. NTM tarifas.

Šiais tarifais apmokestinamas fiziniams asmenims nuosavybės teise priklausantis ar jų įsigyjamas gyvenamosios, sodų, garažų, fermų, šiltnamių, ūkio, pagalbinio ūkio, mokslo, religinės, poilsio paskirties, žuvininkystės ir inžinerinis NT.

Į kitas kategorijas patenkantis NT gali būti apmokestinamas pagal atskirų savivaldybių nustatytus tarifus, kurie kasmet gali būti keičiami. NT mokesčio tarifus skirtingose savivaldybėse galima rasti čia.

Šiais metais periodas, iki kada galima susimokėti NT mokestį, jau baigėsi, tą padaryti buvo galima iki gruodžio 15 d.

Vis dėlto, pranešimai apie NT mokestį nereiškia, kad tinkamai neinformavus visuomenės buvo „paleistas“ NT mokestis, čia kai kurių socialinių tinklų vartotojai painioja 2019 m. įvestą mokestį su visuotiniu NT mokesčiu, apie kurį daug kalbėta spalio mėnesį.

Apie tai, koks galėtų būti visuotinis NT mokestis, dar tik svarstoma.

Spalio mėnesį Seimo Biudžeto ir finansų komiteto (BFK) pirmininkas Mindaugas Lingė kartu su finansų ministre Gintare Skaiste yra įregistravę NT mokesčio įstatymo patikslinimą. Jame siūloma, kad gyvenamosios paskirties būstui tarifai būtų 0,05–0,5 proc. intervale, komercinės paskirties – 0,5–3 proc., o apleistas NT būtų apmokestinamas 0,5–4 proc. tarifu.

Aišku tik tai, kad šiemet šis mokestis jau nebus priimtas, nors premjerė Ingrida Šimonytė „Žinių radijui“ komentavo, kad diskusijos dėl mokesčių tęsis ir vienas ar kitas Seimas sprendimus galiausiai turės priimti (čia).