Socialiniuose tinkluose liejasi pasipiktinimas, kad Europos Sąjungos institucijos visose šalyse narėse ketina uždrausti laisvai rinkti grybus. Tai – melas.
ES biurokratai siūlo parengti naują reglamentą, kuriuo gyventojams būtų draudžiama laisvai rinkti grybus (ČIA ir ČIA).
Šiuo metu nėra parengta jokio oficialaus dokumento, kuriuo galėtų būti įvestas toks draudimas visose ES šalyse laisvai rinkti grybus. Be to, reglamentui turėtų pritarti visos ES šalys, o darbiniame posėdyje nemažai valstybių tokiai iniciatyvai pasipriešino.
Socialinių tinklų vartotojai piktintis, kad Lietuvoje bus uždrausta laisvai rinkti grybus, pradėjo, kai internete pasirodė kelios publikacijos, jog ES Tarybos Miškininkystės darbo grupei pirmininkaujanti Ispanija pasiūlė parengti naują ES Reglamentą, kuriuo būtų uždrausta gyventojams miškuose laisvai rinkti grybus ir uogas.
Beje plačiausiai šią temą nušvietė Lenkijos žiniasklaida, kurioje grybavimo tradicijos yra labai įsišaknijusios, todėl ši tema buvo panaudota ir rinkimų kampanijai.
Lenkijos portalas „Wszystko co Najwazniejsze“ paskelbė, kad Ispanija jau parengė pasiūlymą, kuriame daroma prielaida, kad ES reglamentai apims vadinamuosius miško ne medienos produktus, pavyzdžiui, grybus, uogas, medų. Teigiama, kad šis klausimas buvo aptartas liepą Briuselyje vykusiame darbo grupės posėdyje. Austrija, Lietuva, Kroatija, Slovėnija, Slovakija, Švedija ir Lenkija į pasiūlymą žiūrėjo skeptiškai.
Tačiau pabrėžiama, kad darbo grupės posėdyje vykusi diskusija buvo preliminaraus pobūdžio.
Internete neskelbiamas joks projektas, oficialus siūlymas ar panaši informacija apie tariamai numatomus ribojimus.
„Euronews“ taip pat kėlė klausimą, ar ES nori uždrausti grybavimą Lenkijoje. Ir panašu, kad šis perdėtai sureikšmintas klausimas tapo Lenkijoje vyksiančių rinkimų kampanijos dalimi. Lenkijos premjero pavaduotojas Jarosławas Kaczynskis tvirtino, kad grybavimas yra esminė Lenkijos žmonių laisvė, kuriai gresia ES ribojimai. „Turime tokią laisvę, einame grybauti. Didžioji dalis lenkų grybauja… tai yra mūsų laisvės dalis ir mes neleisime, kad ši laisvė būtų iš mūsų atimta“, – sakė jis.
Kaltę dėl šios laisvės, kuriai tariamai iškilo grėsmė, jis suvertė ES politikai ir pagrindiniam jo partijos priešininkui būsimuose rinkimuose Donaldui Tuskui. Šis tik tepareiškė, jog jaučiasi keisti rinkimuose turėdamas tokį varžovą.
Kalbant apie grybus, ES skatino ribojimus, susijusius su grybų kiekiu, kurį privatus asmuo gali rinkti savo reikmėms. Tačiau valstybės narės taiko skirtingą politiką.
Pavyzdžiui, Prancūzijoje ir Vokietijoje nustatytas atitinkamai 250 gramų arba pilno krepšelio grybų limitas. Olandijoje grybauti žmonės gali tik savo žemėje.
Pagal ES Sutarties 4 straipsnį tam tikra kompetencija gali būti pasidalyta tarp ES ir valstybių narių. Šios kompetencijos gali būti susijusios su vidaus rinka, transportu, aplinka, žemės ūkiu ir žuvininkyste. Miškininkystės tarp jų nėra.
Lietuvos Aplinkos apsaugos Miškų kontrolės departamento Vilniaus miškų kontrolės skyriaus vedėjas Benas Bitauskas pabrėžė, kad grybaujant ir uogaujant miške surenkamos gėrybės neribojamos, tačiau reikia laikyti tam tikrų taisyklių.