Back 2022 12 22

Skleidžia melą: rusų interneto personažą palaikė Ukrainos ginkluotųjų pajėgų kariu

Socialiniuose tinkluose dalinamasi vaizdo įrašu, kuriame nufilmuotas keistus, panašius į kovos menų judesius atliekantis vyras. Fone groja reperio 50 cent kūrinys „In Da Club“. Vaizdo įrašą socialinių tinklų vartotojai susiejo su Ukrainos ginkluotosiomis pajėgomis, teigdami esą jame užfiksuotas ukrainiečių karys demonstruojantis, ko išmoko iš amerikiečių instruktorių. Ši žinutė – melaginga. Vyras vaizdo įraše yra gerai žinomas interneto personažas iš Rusijos.

Teiginiai


Komentaras po vaizdo įrašu, kuriame vaizduojamas keistus, panašius į kovos menų judesius atliekantis vyras: „Ukrainos ginkluotųjų pajėgų karys demonstruoja, ko išmoko iš amerikiečių instruktorių per mokymų mėnesius“.

Verdiktas

Vaizdo įraše nufilmuotas vyras yra interneto personažas, prisistatantis kovos menų gerbėju, Viktoras Matveevas iš Vsevoložsko miesto Rusijoje. Su Ukrainos ginkluotosiomis pajėgomis šis asmuo neturi nieko bendro.

Melo detektoriaus komentaras

Socialinių tinklų vartotojų dėmesio sulaukė kelių sekundžių trukmės vaizdo įrašas, kuriame nufilmuotas pagyvenęs keistus kovos menų judesius primenančius manevrus. Siekiant komiškumo efekto fone groja reperio 50 cent kūrinys „In Da Club“. Veiksmas vyksta kambaryje su židiniu ir bokso kriauše, kas leidžia manyti, kad vyras įraše atlieka treniruotę.

Įrašu pasidalinę vartotojai paskelbė esą tai – Ukrainos ginkluotųjų pajėgų karys, rodantis, kokių manevrų išmoko iš amerikiečių instruktorių, tačiau ši informacija – neteisinga.

Išskaidžius vaizdo įrašą atskirais kadrais „InVID We Verify“ platformoje ir atlikus kelių kadrų atvirkštinę paiešką nesunku aptikti daugiau vaizdo įrašų, kuriuose yra užfiksuotas tas pats vyras.

Jo kurtas turinys gana populiarus „Youtube“ platformoje. Pavyzdžiui, vienu iš tokių įrašų 2018 m. pasidalino paskyra „Fight Commentary Breakdowns“, kur įrašas buvo peržiūrėtas daugiau nei 112 tūkst. kartų. Šioje paskyroje patalpintame įraše nufilmuotas vyras vadinamas pseudonimu „Sijo Victor“.

Atlikus paiešką su šiuo pseudonimu „Youtube“ pavyko rasti oficialią vyro paskyrą, registruotą „Victor Matveev“ vardu. Paskyroje jau kelis metus reguliariai publikuojami panašūs vaizdai, kaip ir matomas socialiniuose tinkluose išplatintame įraše. Vyras neva rodo įvairių kovos menų technikas.
Atlikus paiešką internete galima rasti šį kovos menų „mokytoją“ pašiepiantį straipsnį, kuriame pateikta nuoroda į Viktoro Matveevo oficialią interneto svetainę. Joje jis prisistato esąs kovos menų mėgėjas, ieškantis būdų kaip sukurti „tobulą universalų karį“.

Internete pavyko rasti ir to paties asmens paskyrą rusiškame socialiniame tinkle „Vkontakte“, kur nurodoma ir jo gyvenamoji vieta – netoli Sankt Peterburgo esantis Vsevoložsko miestas.

Ieškant vaizdo įrašų, atitinkančių socialiniuose tinkluose matytus judesius ir Viktoro Matveevo aprangą jo „Youtube“ kanale pavyko aptikti ir keletą vienas į kitą labai panašių įrašų, patalpintų prieš 4 metus ir pavadintų „Choriok Erelio ir gyvatės kryptis“ (rus. Чхарёк Направление Орла и змеи). Juose demonstruojami tokie patys judesiai, o vyras apsirengęs tokiais drabužiais ir juos atlieka tame pačiame kambaryje, kaip ir įraše, kurį socialinių tinklų vartotojai klaidingai susiejo su Ukrainos ginkluotosiomis pajėgomis.