2023 07 25

Ar tikrai gydymas nuo vėžio kenkia planetai?

Internete platinama melaginga informacija, jog įtakinga organizacija rekomenduoja vėžiu sergančius pacientus palikti mirti, nes jų gydymas kenkia planetai – sukelia klimato kaitą.

Teiginiai

Amerikos vėžio draugija (ACS) įspėjo, kad vėžiu sergančių pacientų gydymas kenkia planetai, nes daugelio procedūrų „anglies dvideginio pėdsakas“ yra per didelis (ČIA).

Verdiktas

Melas. Amerikos vėžio draugija niekada nėra pareiškusi, kad onkologinių pacientų gydymas kenkia planetai, todėl juos reikėtų palikti mirti. Priešingai – tiek ši, tiek kitos organizacijos, kurios vienija vėžiu sergančius pacientus, akcentuoja, kad būtent klimato kaita ir jos sukeliami stichiniai ir ekstremalūs gamtos reiškiniai gali sukelti vėžį.

Melo detektoriaus komentaras

Melagingose publikacijose dėstoma, kad nuo 2020 m. visas pasaulio elitas pradėjo propaguoti idėją, kad vėžio gydymas daro didelį poveikį klimatui. 2020 m. gegužės 18 d. CA: A Cancer Journal for Clinicians, ACS žurnalas, paskelbė gąsdinantį mokslinį straipsnį, kuriame perspėjama, kad vėžio gydymas prisideda prie žmogaus sukelto globalinio atšilimo. Šis žurnalas yra pagrindinis Amerikos vėžio draugijos leidinys.

Tačiau išties tame straipsnyje konstatuojama, kad ne vėžio gydymas daro didelį poveikį klimatui, o klimato kaita jau didina vėžio riziką, nes po ekstremalių oro reiškinių, tokių kaip uraganai ir miškų gaisrai, didėja kancerogenų poveikis.

Be to, teigiama, kad klimato kaita ne tik didina vėžio riziką, bet ir daro įtaką išgyvenamumui dėl vėžio, nes ekstremalūs oro reiškiniai gali apsunkinti pacientų prieigą prie vėžio gydymo ir vėžio gydymo įstaigų gebėjimo teikti pagalbą.

Straipsnyje taip pat teigiama, kad „iki šiol jokie tyrimai neįvertino vėžio priežiūros anglies dvideginio pėdsako“. Tačiau konstatuojama, kad medicinos prietaisai yra nepakeičiami veiksmingai vėžio patikrai, diagnostikai, gydymui, reabilitacijai ir paliatyviajai priežiūrai, o energijos sąnaudos, susijusios su vėžio gydymo įstaigų ir medicinos prietaisų eksploatavimu, taip pat prietaisų ir vaistų gamyba, pakavimu ir siuntimu, labai prisideda prie šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimo. Todėl straipsnyje pateikiamos rekomendacijos, kaip tokių dujų išmetimą sumažinti, pavyzdžiui, galima optimizuoti operacinių patalpų vėdinimą, įsigyti energiją taupančių kompiuterinės tomografijos ir magnetinio rezonanso aparatų.

Melagienas, jog vėžių sergančių pacientų gydymas prisideda prie klimato atšiilimo, todėl juos nuspręsta palikti mirti, matyt, paskatino tai, kad šiuo metu Jungtinėse Valstijose jaučiamas vėžio gydymui skirtų vaistų trūkumas.

Pranešama, kad ligoninėse ir vėžio centruose trūksta dviejų pagrindinių injekcinių vaistų nuo vėžio: karboplatinos ir cisplatinos.
„Tai nepriimtina situacija. Visoje šalyje girdime onkologus ir vaistininkus, kurie dabar turi ieškoti tinkamų alternatyvų vėžiu sergantiems pacientams gydyti“, – pranešime spaudai teigė Robertas W. Carlsonas, Nacionalinio visuotinio vėžio tinklo vykdomasis direktorius.

JAV Maisto ir vaistų administracija (FDA) dėl cisplatinos trūkumo įspėjo šiemet vasarį, o dėl karboplatinos – šiemet balandį. Teigiama, kad abiejų vaistų agentų trūkumas siejamas su gamybos vėlavimu ir padidėjusia paklausa.

Birželį FDA paskelbė, kad siekdama sustiprinti injekcinio chemoterapinio vaisto cisplatinos tiekimą, agentūra leis laikinai importuoti 50 miligramų buteliukus iš Kinijos gamintojo, kad padėtų vėžiu sergantiems pacientams. FDA laikinai leis Qilu Pharmaceutical importuoti vaistą, kurį JAV platins Kanadoje įsikūrusi Apotex Corp.