Lapkričio 20 d. Austrijoje maždaug 35 tūkst. žmonių užplūdo gatves, protestuodami prieš vyriausybės planus įvesti privalomus skiepus nuo COVID-19 ir artėjantį visuotinį karantiną, kuris palies ir pasiskiepijusius ir skiepo negavusius šalies gyventojus. Dar iki įvykstant protesto akcijai ir po jos socialiniuose tinkluose pasirodė klaidingų pranešimų, esą šią prieš pandeminius suvaržymus ir skiepus nutaikytą akciją palaikė šalies policija ir kariuomenė.
Socialiniuose tinkluose protesto dieną pasirodė žinučių, esą prie mitinguotojų prisijungia policijos pajėgos ir kariuomenė, kurie žygiuos kartu su minia. Taip pat buvo skleidžiamos žinutės, esą policija bei kariuomenė atsisako tikrinti dalyvių skiepų pasus, tokiu būdu palaikydami prieš vakcinaciją nusiteikusius asmenis. Protestui jau įvykus šie pasakojimai papildyti vaizdo įrašais, kuriuose užfiksuoti plakatais su tekstu „Gana! Policininkai – už teisę į laisvę“ ir panašiais užrašais nešini civiliais drabužiais apsirengę vyrai. Vaizdo įrašai pasitelkti įrodyti, esą pareigūnai iš tikrųjų palaikė protesto dalyvius, nors iš tiesų viskas buvo – ne taip.
Iš tiesų, prie to, kad protestas įvyktų smarkiai prisidėjo Austrijos kraštutinių dešiniųjų partija FPÖ ir grupė pavadinimu „Austrijos laisvoji profesinė sąjunga – kariuomenės sąjunga“ („FGÖ-BHG“). Ši grupė – organizacijos, pavadinimu „Laisvoji Austrijos sąjunga“ dalis. Organizacija pristato save, kaip „demokratiškai organizuotą darbininkų asociaciją“, tačiau teisiškai ji nėra pripažįstama kaip profesinė sąjunga, o yra laikoma privačia iniciatyva. Taip organizacijos statusą savo „Twitter“ paskyroje paaiškino Austrijos saugumo ministras Michaelis Baueris.
„Gewerkschaftliche Betriebsausschüsse“ des Vereins FGÖ sind private Initiativen von Bediensteten des BMLV. Bei der FGÖ handelt es sich um keine Organe der Personalvertretung im Sinne des Bundes-Personalvertretungsgesetzes.» #Bundesheer pic.twitter.com/em4uisZD7t
— Michael Bauer (@Bundesheerbauer) November 15, 2021
Taigi, nepaisant to, kad šios organizacijos pavadinime figūruoja žodis „kariuomenė“, tai – privati organizacija, atspindinti tik jos dalyvių, o ne kariuomenės institucijos interesus. Austrijos saugumo ministras kitoje „Twitter“ paskyros žinutėje taip pat patvirtino, kad bandymai susieti kariuomenę su lapkričio 20 d. vykusiu protestu yra neteisingi. „Mes nepalaikome protestų, nekviečiame juose dalyvauti ir patys nedalyvaujame. Uniformuotiems kariškiams dalyvauti [protestuose] neleidžiama“, – rašė M. Baueris.
Auf Twitter kursiert 1 Aufruf zu 1 Demonstration. Dabei wird versucht, einen Zusammenhang mit dem #Bundesheer herzustellen. Das ist irreführend. Wir unterstützen keine Demonstrationen, rufen zu keiner auf und nehmen an keiner teil. Soldaten dürfen in Uniform nicht teilnehmen.
— Michael Bauer (@Bundesheerbauer) November 17, 2021
Kaip vėliau faktų tikrinimo iniciatyvai „AFP“ pranešė Austrijos policijos atstovai, policija taip pat nerėmė protesto dalyvių, o pareigūnai akcijoje tik užtikrino viešosios tvarkos laikymąsi, stebėjo, ar neatliekami pažeidimai. Vienos policijos atstovė žurnalistus patikino, kad Vienos policija niekada nereiškia savo politinių pažiūrų, o teiginiai, esą policija palaiko protestus, yra klaidingi.
Portalas „DiePresse“ taip pat atkreipė dėmesį į minioje pasirodžiusius plakatus, kuriuose kalbama policijos pareigūnų vardu, išreiškiant palaikymą protesto dalyviams ir skleidžiant pasipriešinimo vyriausybei idėją. Pirminiais duomenimis paaiškėjo, kad tokius plakatus nešę asmenys gali būti Vokietijos piliečiai, su šiais plakatais susijusios aplinkybės yra tiriamos Vienos policijos.
Išvados
Kariuomenės ir policijos institucijos nepalaikė lapkričio 20 d. Vienoje kilusio protesto, nukreipto prieš valdžios sprendimą įvesti karantino režimą ir reikalauti visų piliečių pasiskiepyti nuo COVID-19 iki ateinančių metų vasario mėnesio. Kariuomenės ir policijos atstovai viešai patvirtino nepalaikantys protestų, neskatinantys dalyvavimo juose ir nereiškiantys jokių politinių pažiūrų.