Back 2022 03 18

Plinta suklastota nuotrauka: ne, restoranas iš klientų nereikalavo Ukrainos palaikymo įrodymo

Socialiniuose tinkluose ir kai kuriuose portaluose pasirodė fotografija, neva įrodanti, kad kai kurie Kanadoje įsikūrę restoranai, iš norinčių į juos patekti klientų reikalauja įrodymo, kad šie palaiko Ukrainą, reaguojant į šiuo metu šalyje vykstantį karą. Tačiau tai nėra netiesa, šiam teiginiui įrodyti pasitelkta fotografija – suklastota.

Socialiniuose tinkluose plinta fotografija, kurioje matyti prie įėjimo į restoraną išsirikiavusių žmonių eilė. Šalia jų matyti pastatytas nedidelis stendas, kuriame pateikta tokia informacija: „Reikalingas Ukrainos palaikymo įrodymas. Norėdami patekti į šį restoraną, klientai turi parodyti paramos Ukrainai įrodymą. Atidarykite savo socialinių tinklų anketas ir turėkite asmens tapatybės dokumentą su nuotrauka. Ačiū, kad padėjote mums įveikti Rusijos grėsmę.“ Be šio užrašo ant stendo taip pat matyti piktogramos su Ukrainos vėliavėlėmis.

Atlikus atvirkštinę vaizdų paiešką nesunku įsitikinti, kad nuotrauka yra suklastota – stende matomas užrašas pridėtas nuotraukų redagavimo programa. Tuo tarpu originalioje nuotraukoje aiškiai matoma, kad restoranas iš klientų reikalauja vakcinacijos nuo COVID-19, o ne palaikymo Ukrainai įrodymo.

Šios nuotraukos originalas yra patalpintas „Shutterstock“ platformoje. Jos autorius – Tommy Lei Sun. Apraše nurodoma, kad nuotrauka buvo nufotografuota Vankuveryje, Britų Kolumbijos provincijoje 2021 m. rugsėjo mėnesį. „Žmonės laukia eilėje, kad galėtų pateikti į kavinę, ir norėdami įeiti privalo pateikti vakcinacijos įrodymą tęsiantis COVID-19 pandemijai. Visi turi parodyti Britų Kolumbijos skiepų kortelę ir asmens tapatybės kortelę“.

Ta pati fotografija ne kartą buvo panaudota įvairiuose Kanados naujienų portalų straipsniuose (pvz. 1, pvz. 2, pvz. 3).

Suklastota nuotrauka buvo paviešinta konservatyvioje krikščionių naujienų satyros svetainėje „The Babylon Bee“ kaip pokštas, tačiau socialinių tinklų vartotojai ja ėmė dalintis kaip tikra naujiena.

Išvados

Restoranas Kanadoje nereikalauja pademonstruoti palaikymo Ukrainai įrodymą. Ši nuotrauka – suklastota. Tikroji nuotrauka buvo padaryta 2021 m. rugsėjo mėnesį. Joje matomame stende nurodoma, kad į restoraną norintys patekti klientai privalo parodyti vakcinaciją nuo COVID-19 įrodantį dokumentą ir asmens tapatybės kortelę.