Back 2022 02 28

Plinta melaginga žinutė apie neva pirmą JAV auką Rusijos – Ukrainos kare

Socialiniuose tinkluose išplatinta melaginga informacija, kad, esą oficialios žiniasklaidos priemonės skleidžia melus apie Rusijos – Ukrainos kare žuvusį asmenį. Tvirtinama, esą žurnalisto Bernie Gores, kuriam, kaip skelbta, mirties bausmę įvykdė Talibano kovotojai Afganistane nuotrauka panaudota pranešant ir apie pirmą nuo ketvirtadienio Ukrainoje vykstančiame kare žuvusį JAV pilietį. Iš tiesų, abi šios žinutės yra netikros, o panaudota vyro nuotrauka nėra Bernie Gores.

„Tas pats asmuo… Žmogus, kuriam Afganistane Talibanas “įvykdė mirties bausmę”, yra pirmoji amerikiečių ”auka” Ukrainoje. 🤫 Žiniasklaidos niek/*šeliai yra pernelyg kvaili, kad sugalvotų kito asmens nuotrauką. CNN yra MELAS…“, – tokia žinute dalinasi melagienų skleidėjai.

Pirmąją žinutę apie neva Afganistane Talibano režimo nužudytą Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) žurnalistą Bernie Gores dar praėjusių metų rugpjūtį paneigė „Reuters“. Paneigiamajame tekste nurodyta, kad „Twitter“ paskyra, iš kurios buvo paviešinta ši žinia, @CNNAfghan, nėra tikra ir oficiali paskyra, o tik CNN imitacija. Netrukus po to paskyra buvo užblokuota „Twitter“.

Be to, atlikus atvirkštinę vaizdų paiešką paaiškėjo, kad panaudota vyro nuotrauka nėra JAV žurnalistas Bernie Gores. Iš tiesų, tai – „Youtube“ kompiuterinių žaidimų fano ir tinklalaidžių kūrėjo Jordie Jordan fotografija. Šis asmuo savo paskyroje dar vakar, vasario 27 d., įkėlė naują vaizdo įrašą ir yra gyvas bei sveikas.

CNN žurnalistams taip pat patvirtino, kad žinutė, kaip ir anketa, kuri ja pasidalino, buvo sufabrikuota.

Naujiena, susiejusi pirmą amerikiečių auką Ukrainoje šiuo metu vykstančiame kare su, kaip dabar jau išsiaiškinome, tinklalaidžių kūrėjo Jordie Jordan fotografija, buvo pasidalinta iš „Twitter“ paskyros @CNNUKR. Šiuo metu ir ši paskyra, imituojanti CNN, yra užblokuota.

Išvados

Abejose žinutėse panaudota vyro nuotrauka nėra nei Afganistane nužudyto, nei Ukrainoje žuvusio JAV piliečio Bernie Gores nuotrauka. Toks asmuo neegzistuoja, o melagingoms žinutėms iliustruoti buvo pasitelkta „Youtube“ tinklalaidžių kūrėjo ir kompiuterinių žaidimų žaidėjo Jordie Jordan nuotrauka. Abi šios žinutės buvo paviešintos „CNN“ imituojančiose netikrose „Twitter“ paskyrose, kurios šiuo metu jau yra užblokuotos.