Back 2022 11 29

Paskleidė melą apie neva Lenkijoje nupieštą grafitį: pirmiausia išplatino Kremliaus propagandistai

Socialinių tinklų vartotojai pasidalino neva Lenkijos sostinėje pastebėtu 3D grafičiu, pašiepiančiu Ukrainos prezidentą Volodymyrą Zelenskį. Jame pavaizduotas į V. Zelenskį panašus tamsiaplaukis vyras pražiota burna, ryjantis JAV dolerius ir pinigų maišus. Taip pat pridedama esą Lenkijos menininkai paliko užrašą, raginantį liautis „valgyti visų mūsų pinigus“. Paaiškėjo, kad ši informacija melaginga – toks grafitis nebuvo nupieštas Lenkijoje.

Teiginiai

Žinutė socialiniuose tinkluose: Lenkijoje nupieštas V. Zelenskį pašiepiantis grafitis su menininkų paliktu užrašu „Liaukitės valgyti visus mūsų pinigus, ačiū“.

Verdiktas

Šis paveikslėlis – suklastotas. Toks grafitis niekada nebuvo atsiradęs šioje Varšuvos vietoje. Nuotraukos platinimu užsiėmė Kremliaus režimą palaikantys asmenys, siekiant suteršti Ukrainos prezidento V. Zelenskio įvaizdį.

Melo detektoriaus komentaras

Socialinių tinklų vartotojų pasidalintoje fotografijoje matomas mieste ant grindinio nupieštas trimatis grafitis, kuriame esą vaizduojamas Ukrainos prezidentas V. Zelenskis „ryjantis“ JAV dolerius ir pinigų maišus. Žinučių autoriai teigia neva tokiu būdu lenkai išreiškė nepasitenkinimą tuo, kad valstybė intensyviai skiria paramą Ukrainai, tačiau paaiškėjo, kad šis piešinys – tik dar viena Kremliui palankių asmenų paskleista melagystė.

Atlikus atvirkštinę vaizdų paiešką paaiškėjo, kad apie šį grafitį jau rašė Ukrainos faktų tikrinimo organizacija „Stopfake“ (ČIA) bei naujienų portalas „Ukriform“ (ČIA). Pirmiausia šiuo piešiniu buvo pasidalinta Kremliaus propagandisto Vladimiro Solovjovo „Telegram“ kanale su tokia pačia žinute, kokia vėliau retransliuota ir lietuviškuose socialiniuose tinkluose, tvirtinant, esą grafitis buvo nupieštas Varšuvoje, o jį sukūrę menininkai neva paliko užrašą, prašantį V. Zelenskį liautis „valgyti“ lenkų pinigus.

Tačiau paaiškėjo, kad ši nuotrauka – tik pigi klastotė, toks grafitis Lenkijoje nebuvo nupieštas. Portalui „Ukriform“ pagal nuotraukoje užfiksuotus objektus pavyko identifikuoti tikslią vietą, kurioje esą turėjo būti nupieštas grafitis. Tai – Zlotos ir Jana Pawła II gatvių sankryža. Varšuvos Vola rajono, kuriame yra ši sankryža, atstovas Mateuszas Witczyńskis pakomentavo, kad grafičio nuotrauka tėra pigi klastotė, padaryta panaudojus seną nuotrauką, daryta prieš sankryžos remontą. Kalbėtojas taip pat užtikrino pro tą pačią sankryžą praeinantis kiekvieną dieną ir jokio grafičio šioje vietoje nepastebėjęs bei atsiuntė lapkričio 4 d. ties sankryža daryta nuotrauką, kurioje akivaizdžiai matyti, kad jokio grafičio šioje vietoje nėra. Apie tokį kūrinį nežinojo ir vietos policija.

Paaiškėjo, kad melagingos nuotraukos pirminis šaltinis buvo lenkų „Telegram“ kanalas „11 LIPCA“, sukurtas tik šių metų liepą ir turintis vos 158 sekėjus, pasidalinęs fotografija lapkričio 3 d. Kanalo pavadinimas reiškia „Liepos 11“. Liepos 11 d. Lenkijoje vyksta tragiškų 1943–1944 m. Voluinės žudynių minėjimas, kai nuo ukrainiečių nacionalistų žuvo tūkstančiai lenkų.

Nuo liepos 4 d. atvaizdas buvo išplatintas su Putinui artimais oligarchais siejamo TV kanalo „Tsargrad“ Telegram paskyroje, o vėliau jo platinimu užsiėmė Kremliaus propagandistai.