Back 2022 09 01

Netikėkite gąsdinimais: kas iš tiesų yra HEK293 ląstelių linija ir kam ji naudojama?

Socialiniuose tinkluose pasirodė žinučių, kuriomis siekiama atskleisti tikrąją vakcinų sudėtį, tvirtinant, esą vakcinos gaminamos iš HEK293 ląstelių linijos. Tai – netiesa.

Teiginiai

Žinutė socialiniuose tinkluose: „Daugeliui šokiruojanti ir nemaloni tiesa. Iš ko gaminamos vakcinos? HEK293 vakcinos ląstelių linija yra pagrįsta gyvais išpjaustytais žmogaus embrionais.“

Verdiktas

Vakcinos nėra gaminamos iš HEK293 ląstelių linijos. Paprastai ši linija pasitelkiama vakcinų testavimo etape, kuomet žiūrima, kaip į vakciną reaguotų žmogiškos ląstelės ir tik retais atvejais ląstelių linija pasitelkiama ir vakcinų gamybos etape (pavyzdžiui, gaminant „Johnson & Johnson“ vakciną nuo COVID-19). Bet kokiu atveju galutiniame produkte šių ląstelių nebelieka, nes vakcinos yra kruopščiai išvalomos.

Melo detektoriaus komentaras

Nuo pat vakcinacijos nuo COVID-19 pradžios socialiniuose tinkluose vis buvo bandoma diskredituoti vakcinas ir įtikinti žmones, kad šios pavojingos sveikatai arba neetiškos. Socialiniuose tinkluose pasirodžiusiuose pranešimuose apie tai, kad vakcinos gaminamos iš HEK293 ląstelių linijos, pagrįstos „gyvais išpjaustytais žmogaus embrionais“ – dar vienas bandymas apgaulės būdų įtikinti žmones, kad skiepai yra šlykštūs, neetiški.

Pirmiausia, HEK293 ląstelių linija nebuvo sukurta iš „išpjaustytų žmogaus embrionų“. Ląstelių linijai sukurti panaudotos vieno moteriškos lyties žmogaus vaisiaus, pašalinto 1970 – 1980 m. savanoriško aborto metu, inkstų ląstelės. Ši ląstelių linija yra imortalizuota, taigi, ją galima amžinai tęsti dirbtiniu būdu laboratorijoje ir amžinai naudoti. Ląstelių linijai kurti nereikia naujų žmogaus audinių.

Antra, vakcinų sudėtyje šių ląstelių nėra. Kai kurioms (ne visoms) vakcinoms bandyti pasitelkiama HEK293 ląstelių linija, siekiant įsitikinti, kaip vakcina veiktų patekusi į žmogaus kūną, tačiau pačių ląstelių vakcinoje nėra, nes po bandymų vakcinos kelis kartus išvalomos. Daugiau informacijos apie tai, iš ko susideda visos patvirtintos naudoti COVID-19 vakcinos galima rasti ČIA.