Back 2022 09 01

Neįprastas lėktuvo pėdsakas sujudino sąmokslo teorijų gerbėjus

Socialiniuose tinkluose plinta įspūdingas vaizdo įrašas, kuriame nufilmuota, kaip aukštai pakilęs lėktuvas skrisdamas palieka įspūdingą saulės spindulių nušviestą pėdsaką. Vaizdo įrašu pasidalinę asmenys šį pėdsaką susiejo su „chemtreilų“ sąmokslo teorija ir puolė tvirtinti, esą įrašas įrodo, jog ant žmonių purškiami chemikalai.

Teiginiai

Vaizdo įrašas, kuriame matyti lėktuvas po savęs paliekantis didžiulį saulės nušviestą pėdsaką, įrodo „chemtreilų“ egzistavimą.

Verdiktas

Įraše užfiksuotas lėktuvo paliekamas kondensacinis pėdsakas. Įprastai žmonės juos filmuoja nuo žemės, todėl pėdsakai neatrodo įspūdingi. Šis vaizdo įrašas ypatingas tuo, kad kondensacinis pėdsakas nufilmuotas iš viršaus – kito lėktuvo piloto. Lėktuvų danguje paliekami pėdsakai nekelia jokio pavojaus žmonėms.

Melo detektoriaus komentaras

Socialiniuose tinkluose pasidalinta įspūdingu vaizdo įrašu, kuriame užfiksuota, kaip lėktuvas palieka didžiulį baltą pėdsaką, kurį nušviečia saulės spinduliai. Šis įrašas buvo susietas su „chemtreilų“ teorija. „Chemtrail sudaryti iš cheminių ar biologiniu veiksniu , kuriuos danguje palieka aukštai skraidantys orlaiviai , purškiami klastingais tikslais“, – rašė viena interneto vartotoja, pasidalinusi įrašu [citatos kalba netaisyta – aut. past.].

Iš tiesų, nors iš pirmo žvilgsnio toks lėktuvo pėdsakas gali pasirodyti neįprastas, tai – toks pat lėktuvo paliekamas kondensacinis pėdsakas, kaip ir kiti, kuriuos žmonės dažnai fotografuoja ar filmuoja stovėdami ant žemės. Vienintelis skirtumas, kodėl pėdsakas toks ryškus, yra tas, kad šį įrašą padarė kitą netoliese panašiame aukštyje skrendantį lėktuvą pilotavęs pilotas, todėl dėl tokios filmavimo perspektyvos paliktas pėdsakas atrodo labai įspūdingai.

Šis įrašas nufilmuotas 2017 m., lėktuvui skrendant virš rytinės Rusijos dalies. Kondensacinį pėdsaką paliko Boeing 787 Dreamliner lėktuvas.

Kondensaciniai pėdsakai iš tiesų yra smulkios ledo dalelės, susiformavusios lėktuvo išmetimo sistemoje, šiam skrendant. Kiek ilgai pėdsakas išliks danguje ir kokio dydžio jis bus priklauso nuo santykinės drėgmės ore aplink orlaivį. Dauguma ledo dalelių, kurios sudaro kondensacinį pėdsaką, susiformuoja iš atmosferoje esančio vandens, o mažesnė dalis – iš lėktuvo išmetimo sistemos. Kondensaciniai pėdsakai – visiškai įprastas reiškinys aviacijoje, žmonių sveikatai jie nekelia jokio pavojaus.