Back 2022 05 23

Melagingu žemėlapiu bando įrodyti, esą Rusiją iš visų pusių supa NATO karinės bazės

Socialiniuose tinkluose žaibiškai plinta pasaulio žemėlapis, kuriame, esą, vaizduojamos Rusiją iš visų pusių apsupusios NATO bazės. „Melo detektorius“ išsiaiškino, kad žemėlapyje gausu neatitikimų, ne visose NATO logotipais pažymėtose šalyse yra NATO bazės ar vykdomos Aljanso misijos.

Žemėlapis, kuriame NATO logotipais pažymėtos neva Rusijos sienas iš visų pusių supančios Aljanso bazės akimirksniu paplito socialiniuose tinkluose, daugiausia juo dalinosi Rusijos invaziją į Ukrainą palaikantys asmenys. Pavyzdžiui, vienoje žinutėje, šalia kurios pridėtas minėtas žemėlapis, bazės lyginamos su vėžio metastazėmis, apraizgiusiomis žemės rutulį.

Kremliaus skleidžiamoje propagandoje dažnai kartojamas motyvas, esą Rusija privalėjo užpulti Ukrainą dėl NATO neva keliamo pavojaus ir šis žemėlapis šį motyvą papildo. Juo bandoma įrodyti, kad Rusijos teritoriją iš visų pusių supa Aljanso bazės, keldamos grėsmę.

Tačiau, kaip pavyko išsiaiškinti, kai kuriose šalyse, kurios žemėlapyje pažymėtos NATO logotipu, jokių bazių ar vykdomų misijų nėra.

Visus pasaulio žemėlapyje pažymėtus NATO atgrasymo ir gynybos objektus bei vykdomas misijas galima rasti oficialioje Aljanso interneto svetainėje. Pažvelgus į čia pateikiamus duomenis akivaizdu, kad tokių objektų yra gerokai mažiau, nei vaizduojama socialiniuose tinkluose išplatintame atvaizde.

Pavyzdžiui, klaidingame žemėlapyje nurodyta, kad NATO bazės įsikūrusios su Rusija besiribojančiose šalyse, pavyzdžiui, Kazachstane ar Japonijoje, kai iš tiesų šiose šalyse Aljanso buvimo nėra. Jos taip pat nėra Aljanso narės.

Į akis krenta ir dar daugybė šalių, kuriose nėra NATO bazių, nors klaidingame atvaizde jos pažymėtos mėlynos spalvos logotipais, pavyzdžiui, Saudo Arabija, Omanas, Irakas, Pakistanas, Turkmėnistanas ar Uzbekistanas.

Galima būtų spėti, kad manipuliacijos tikslais socialiniuose tinkluose platiname atvaizde buvo pažymėtos ne tik NATO bazės, bet ir kitose pasaulio valstybėse dislokuoti Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) kariai, tačiau net ir šiuo atveju žemėlapis būtų netikslus, mat, nors JAV karinės bazės yra įsikūrusios tokiose šalyse, kaip Japonija [120 bazių – aut. past.], jų taip pat yra ir daugelyje Afrikos valstybių, o jos NATO logotipais analizuojamame atvaizde nepažymėtos. Be to, ant Kazachstano pavaizduoti net 7 NATO logotipai, tačiau šioje šalyje iš tiesų nėra nė vienos JAV karinės bazės, o bendras joje esančių JAV karių skaičius neviršija 100 asmenų [2021 m. duomenimis – aut. past.].

Kad žemėlapyje nurodoma klaidinga informacija įvardijo ir „AFP“ faktų tikrintojų kalbinti akademikai bei NATO atstovas. Tą pačią informaciją Portugalijos faktų tikrintojams „Observador“ patvirtino ir Portugalijos armijos generolas majoras Carlosas Manuelis Martinsas Branco, įvardydamas plintantį paveikslėlį propagandos pavyzdžiu.

Išvados

Socialiniuose tinkluose išplatintame žemėlapyje, kuriame neva vaizduojamos visame pasaulyje bei aplink Rusijos sienas išsidėsčiusios NATO karinės bazės, pateikiama klaidinga informacija. Palyginus šį atvaizdą su oficialiu interaktyviu žemėlapiu, kuriame nurodytos visos tokių bazių buvimo vietos, akivaizdu, kad jų yra gerokai mažiau, nei nurodo socialinių tinklų vartotojai, be to, dalyje su Rusija besiribojančių valstybių, pavyzdžiui, Japonijoje ar Kazachstane, apskritai nėra Aljanso bazių ar vykdomų misijų.