Back
September 19

UNESCO savaitė Lietuvoje: kas atsakingas už mūsų skaitmeninį atsparumą?

Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Renginių erdvė (III a.)

Diskusija „Kas atsakingas už mūsų skaitmeninį atsparumą?“

2022 m. rugsėjo 19 d. 15.00–16.15   

Šiandien Lietuvoje veikia ir faktus tikrinančios žiniasklaidos platformos, ir skaitmeninės erdvės aktyvistai. Atrodytų, kad netrūksta medijų ir informacinį (MIR) raštingumą lavinančių programų bei pilietinių iniciatyvų. Tarptautiniuose MIR vertinimuose Lietuva taip pat pozicionuojama kaip ganėtinai gerai savo informacinę erdvę stebinti ir prižiūrinti šalis. Vertinant nacionalinio atsparumo žvilgsniu, atrodytų, kad esame pakankamai atsparūs dezinformacijai.

Vis dėlto šios diskusijos dalyvių nuomone, reali situacija yra gerokai sudėtingesnė, o be to ir nuolat kintanti. DIGIRES ir kituose tyrimuose Lietuvoje įžvelgiamas demokratinio ir pilietinio atsparumo stygius. Ateityje dezinformacijos, klaidinančios informacijos tik daugės, o veiksmingų medijų edukacijos politikos gairių vis dar neturime. 

Diskusijos dalyvių vetinimu, nacionalinio skaitmeninio atsparumo ugdymas ir medijų raštingumas neturėtų būti vertintini tik kaip „minkštosios galios“ srities dalykai, patikėti pavieniams medijų švietimo veiksmams ar NVO iniciatyvoms. Diskusijoje bus aptariama, kokiais būdais siekti, jog visuomenės skaitmeninio atsparumo stiprinimo pastangos taptų tvaria, į demokratinį procesą kreipiančia, visuotinai įgalinančia ir ryžtingą atsaką išpuoliams prieš žmogaus teises ir demokratiją sutelkiančia jėga.

Dalyviai:

Dr. Auksė Balčytienė, VDU UNESCO medijų ir informacinio raštingumo įtraukiai žinių visuomenei katedros vadovė, Viešosios komunikacijos katedros profesorė, DIGIRES projekto vadovė ir vyriausioji tyrėja

Vygintas Gasparavičius, LR kultūros viceministras

Rasa Juknevičienė, Europos Parlamento narė

Dainius Radzevičius, Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas 

Rasa Lukaitytė-Vnarauskienė, naujienų portalo „Delfi“ vyr. redaktorė 

Aleksandras Matonis, apžvalgininkas

Moderuoja Brigita Sabaliauskaitė, žurnalistė

Renginys vyks Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Renginių erdvėje (III a.). 

Renginį taip pat bus galima stebėti nuotoliu. 

Diskusijos organizatoriai VDU UNESCO katedra ir Baltijos skaitmeninio atsparumo tyrimų centras DIGIRES. Daugiau informacijos www.digires.lt 

Ši diskusija yra Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos rugsėjo 19-23 d. organizuojamos „UNESCO savaitės“ dalis. Šio renginių ciklo tikslas – suburti skirtingų sektorių ir organizacijų atstovus, Lietuvos ir užsienio šalių ekspertus bendroje susitikimų, pokalbių ir diskusijų platformoje bei aptarti aktualias UNESCO temas ir veiksmus švietimo, mokslo, kultūros, informacijos ir komunikacijos srityse. 

Daugiau informacijos rasite www.unesco.lt  ir www.facebook.com/UNESCO