Back 2022 09 29

Iškėlė klaidingą versiją, kodėl dujinė viryklė ima skleisti neįprastą liepsną: neatkreipus dėmesio rytojaus galima nesulaukti

Socialiniuose tinkluose išplatinta informacija siekiama skatinti gamtinių dujų vartotojų nepasitikėjimą esą vartotojams tiekiamos nekokybiškos dujos, sumaišytos su didesniu deguonies kiekiu ir kaistančios mažiau, todėl neva didėja jų vartojimo išlaidos, tačiau tokios žinutės su tiesa prasilenkia.

Teiginiai

Žinutė socialiniuose tinkluose: „Atkreipkite dėmesį į kaitlentės liepsnos splvą. Jei spalva mėlyna, viskas gerai – dujos gerai sumaišomos, o liepsnos temperatūra yra 1500 – 1700 laipsnių. Jei liepsna rožinė, oranžinė arba raudona – reiškia, Jums parduoda dujas, sumaišytas su didesne deguonies doze, todėl temperatūra nukrenta apie 900 – 1200 laipsnių ir dėl to sunaudojama daugiau dujų šildyti maistą ar patalpas ir skaitiklis sukasi ilgiau, todėl padidėja vartojimo išlaidos.“

Verdiktas

Tiesa, kad dujinės viryklės skleidžiama liepsna turėtų būti mėlynos spalvos, tačiau oranžinė ar raudona liepsna nereiškia, kad dujos sumaišomos du didesniu deguonies kiekiu. Atvirkščiai, raudona ar oranžinė liepsna signalizuoja, kad pilnam degimui įvykti trūksta deguonies. Nepilno degimo metu į aplinką išskiriamas didelis anglies monoksido (CO) kiekis, kuris gali sukelti sunkų apsinuodijimą. Daugeliu atveju pakanka paprastų žingsnių, kad viryklė vėl imtų skleisti mėlyną liepsną, pavyzdžiui, kruopščiai išvalyti degiklius ar užtikrinti normalų patalpos vėdinimą.

Melo detektoriaus komentaras

Išaugus gamtinių dujų kainai gyventojams socialiniuose tinkluose dalinamasi žinute, kaip reikėtų atskirti kokybiškas dujas nuo nekokybiškų. Šalia žinutės pridedama nuotrauka, susidedanti iš dviejų atvaizdų. Viename jų vaizduojama mėlyna liepsna deganti dujinė viryklė, o kitame – tos pačios viryklės vaizdas, bet jame matoma raudonai oranžinė liepsna. Žinutės autoriai ragina atkreipti dėmesį į jiems tiekimas dujas.

Pasak jų, jeigu liepsna dega mėlynai, vadinasi, tiekiamos kokybiškos dujos, o jei pastebima oranžinė ar raudona liepsna, reiškia vartotojai gauna dujas su didesniu deguonies kiekiu, dėl to esą mažėja dujų kaitra, todėl norint šildyti ar gaminti maistą jų reikia daugiau, išauga mokama kaina už dujų suvartojimą.

Nors tiesa, kad dujinės viryklės skleidžiama liepsna turėtų būti mėlynos spalvos, kita pranešimo dalis yra klaidinga ir netgi gali sukelti pavojų vartotojams, kurie, pamatę raudoną ar oranžinę liepsną, kuo skubiau nesikreiptų į dujų tiekėją ir pamanytų, jog jiems tiesiog tiekiamos menkesnė kokybės dujos.

Kvalifikuoto inžinieriaus, rašančio apie namų buities prietaisus, įkurtoje svetainėje „Appliance Analysts“ atsakoma į klausimą, kodėl dujinėje viryklėje kartais gali pasirodyti oranžinė ar raudona liepsna. Straipsnyje nurodoma, kad „tinkamas gamtinių dujų ir deguonies mišinys sukuria šnypščiančią mėlyną liepsną, todėl mėlyna spalva rodo tinkamą viryklės veikimą. Tačiau netinkamas derinys sukels oranžinę liepsną, kuri, kaip jau žinote, yra pavojinga.“

Skirtingai, nei nurodė socialinių tinklų vartotojai, oranžinė ar raudona liepsna nurodo ne tai, kad tiekiamose dujose yra per daug deguonies, o tai, kad deguonies yra per mažai, todėl įvyksta nepilnas degimas. Priežasčių, kodėl viryklė skleidžia raudoną ar oranžinę liepsną, gali būti kelios. Kai kurias iš jų nesudėtinga sutvarkyti pačiam vartotojui, tačiau jei problema rimtesnė, tuomet gali prireikti specialisto pagalbos.

Pastebėjus oranžinę ar raudona viryklės liepsną pirmiausia reikėtų išvalyti viryklės degiklius, įsitikinti, kad aplink juos nėra dulkių, pridegusių suodžių ar kitų nešvarumų. Jei viryklės degikliai yra nešvarūs, nešvarumai gali trukdyti prasiveržti oro srovei, dėl ko ir įvyksta nepilnas degimas. Be to, suodžiai blokuoja ir dalį dujų, dėl ko susidaro oro kišenės, o prasiveržusi oranžinė liepsna pasižymi mažesne kaitra, taigi, dalis dujų tiesiog išeikvojamos veltui.

Jei nuvalius viryklė problema išlieka, pravartu įsitikinti, ar virtuvės patalpa yra gerai vėdinama, nes menkas deguonies srautas patalpoje gali lemti tai, kad pilnam degimui įvykti neužteks deguonies. Kitos priežastys, kodėl dujinė viryklė gali imti skleisti neįprastos spalvos liepsną gali būti per didelė drėgmė, ypač jei patalpoje, kurioje yra viryklė veikia oro drėkintuvas (geltona liepsna), tokiu atveju verčiau oro drėkintuvą pernešti į kitą patalpą. Jei įvykdžius šiuos nurodymus viryklės liepsnos spalva nepasikeičia, gali prireikti profesionalų pagalbos, nes gedimas gali būti rimtesnis.

Bet kokiu atveju, pastebėjus oranžinę ar raudoną dujinės viryklės liepsną jokiu būdu negalima į tai numoti ranka manant, kad į namus tiesiog tiekiamos menkesnės kokybės dujos. Nepilno degimo metu susidaro per didelis anglies monoksido (CO) kiekis, o ši medžiaga ne veltui vadinama tyliuoju žudiku.

Apsinuodijimas anglies monoksidu gali sukelti apsinuodijimą, pasireiškiantį galvos skausmu, pykinimu, vėmimu, galvos svaigimu ir nesiorientavimu aplinkoje, dusuliu, nuovargiu ir mieguistumu.