Back 2023 10 31

Ar tiesa, kad Lietuvoje grobiami vaikai organų donorystei?

Socialiniuose tinkluose plinta gąsdinimai, kad po įvairius miestus važinėja į romus panašus asmenys, kurie grobia vaikus ir juos parduoda kaip organų donorus. Tai – melas.

Teiginiai

Šie žmonės vagia vaikus ir parduoda už organus, o dabar jie yra mūsų mieste Žagarėje (čia).

Verdiktas

Toks įrašas ir gąsdinimas yra melagingas, nes jame platinama nuotrauka, kuri socialiniuose tinkluose pasirodė dar 2016 metais, o joje esantys asmenys nesusiję su vaikų grobimu.

Melo detektoriaus komentaras

„Būkite atsargūs, šie žmonės vagia vaikus ir parduoda už organus, o dabar jie yra mūsų mieste Žagarėje. Rūpinkitės savo vaikais ir neleiskite jų vieniems būti lauke. Pasidalinkite šiuo įrašu, kad visi tėvai matytų ir apsaugotų savo vaikus“, – skelbiama socialiniame tinkle „Facebook“ platinamame įraše, kurį peržiūrėjo daugiau nei 40 tūkst. žmonių, ne vienas tokiu įrašu ir pasidalijo.

Toks įrašas buvo platinamas ir anksčiau, tik skelbta, kad vaikus vagiantys žmonės pastebėti Vilniaus rajone.

Prie įrašo pridėta ir nuotrauka, kurioje pavaizduoti penki veikiausiai romų tautybės asmenys – du vyrai ir trys moterys.

Tačiau nuotrauka ir suteikia informacijos, kad platinamas įrašas apie neva grobiamus vaikus yra melaginga.

Ta pati nuotrauka dar 2016 m. sausio 19 dieną buvo paskelbta socialiniame tinkle „Facebook“ tarp Rumunijos vartotojų. Prie jos buvo skelbiama: „Saugokitės tramvajaus vagių“ (čia).

Socialiniuose tinkluose skleidžiami gandai apie neva grobiamus vaikus, kurie bus parduoti kaip organų donorai, nėra naujina, nors tai nėra ir itin dažnas reiškinys.

Vienas garsiausių tokių atvejų buvo kone prieš dešimtmetį, kai socialiniame tinkle „Facebook“ ėmė plisti gandai apie šalies „Akropoliuose“ neva masiškai grobiamus vaikus, kurie esą panaudojami, kaip organų donorai. Tačiau tuomet net pareigūnai konstatavo, kad skleidžiama informacija yra melaginga (čia).

Dingusių žmonių šeimų paramos centro duomenimis, praėjusiais Lietuvoje dingo 1938 vaikai, tačiau į šią statistiką įtraukiami ir tokie atvejai, kai vienas vaikas galėjo pabėgti ir 5 kartus iš namų. Didžioji dalis dingusių vaikų namo greitai sugrįžo (čia).