Back 2021 12 22

Klaidina, kad nuo skiepų Europoje jau mirė virš 32 tūkst. žmonių, 1,5 mln. – sunkiai sužaloti

Laisvaslaikrastis.lt pasirodė klaidinga platformos „EudraVigilance“ duomenų interpretaciją, ir melas, kad nuo COVID-19 vakcinos Europoje jau fiksuojamos dešimtys tūkstančių mirčių.

Publikacijoje rašoma: „32 649 mirtys 3 003 296 sužalojimai po COVID injekcijų Europos nepageidaujamų reakcijų duomenų bazėje, nes toliau kenčia jauni, anksčiau sveiki žmonės“ [kalba netaisyta, – aut. past.], pateikiamos esą išsamios informacijos išklotinės. Taip pat priduriama, kad tikrasis kiekis mirčių yra daug didesnis nei čia. Tačiau tai – melas, kuris remiasi klaidingai interpretuotais statistiniais duomenimis.

„EudraVigilance“ nerodo vakcinų sukeltų mirčių ar rimtų sužalojimų, kaip teigia publikacijos autoriai. Europos vaistų agentūros (EVA) platforma „EudraVigilance“ veikia Europos Sąjungos šalyse, naudojant ją renkami pranešimai apie galimai preparatų (šiuo atveju – COVID-19 skiepų) galimai sukeltus nepageidaujamus poveikius ar mirtis.

Pranešimus sistemoje gali pateikti visi, jie nėra papildomai analizuojami ar tikrinami. Vadinasi, šie nepatikrinti pranešimai negali būti naudojami kaip šaltinis, pavyzdžiui, skiepų sukeltoms mirtims nustatyti. Antras informacijos patikros etapas prasideda tik vėliau – pavyzdžiui, pranešimai apie rimtus nepageidaujamus poveikius ar mirtis tiriami individualiai – bandoma nustatyti, ar tą poveikį tikrai sukėlė vakcina.

Nepaisant to, melagienų skleidėjai, kurie nesupranta „EudraVigilance“ veikimo principo, naudoja įrankį melo platinimui. Pavyzdžiui, EVA, siekdami nustatyti preparato saugumą ir efektyvumą, naudoja duomenis ne tik iš „EudraVigilance“, bet ir klinikinių tyrimų, medicininės literatūros, stebėjimo tyrimų ir kt. EVA taip pat priduria, kad COVID-19 skiepai, remiantis visais turimais duomenimis, yra saugūs ir efektyvūs, o rimti šalutiniai poveikiai yra itin reti.

Reaguodami į plintančias melagienas, ypatingai – į naujausią, kad ES nuo skiepų jau mirė virš 32 tūkst. žmonių, EVA atstovė Zala Grudnik AP faktų tikrintojams teigė: „Informacija apie įtariamą šalutinį poveikį neturėtų būti aiškinama taip, kad vaistas ar veiklioji medžiaga būtent ir sukelia pastebėtą poveikį arba yra nesaugūs naudoti. […] Tik išsamus visų turimų duomenų įvertinimas leidžia daryti tvirtas išvadas apie vaisto naudą ir riziką.“

Taigi, remiantis aukščiau išvardintu „EudraVigilance“ funkcijos paaiškinimu, galima teigti, kad laisvaslaikrastis.lt publikacijoje klaidingai interpretuoja informaciją ir todėl platina melagieną.